Samotność w związku jest zjawiskiem przykrym, choć niestety dość powszechnym. Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje innych by być szczęśliwym. Stąd potrzebuje drugiej osoby, rodziny, grupy przyjaciół. Bycie z kimś nie oznacza jednak wcale, że czujemy się rozumiani i bezpieczni. Skąd bierze się samotność w związku? Jej przyczyny mogą być różne:

 • rutyna, która wkradła się do życia dwojga ludzi po pewnym czasie
 • brak gotowości jednego lub obydwu partnerów do bliskiego, pełnego zaangażowania związku
 • kryzys w relacji, który nie został przepracowany, a jednak związek nadal trwa
 • utrzymywanie związku na odległość
 • niedopasowanie dwojga ludzi, z którego wynika między innymi brak wspólnych tematów do rozmów czy chęci spędzania wspólnie czasu
 • brak umiejętności komunikowania drugiej stronie własnych potrzeb, w efekcie czego czujemy się coraz bardziej wyobcowani, samotni
 • brak troski o związek i skupienie wyłącznie na innych sprawach, na przykład na zarabianiu większych pieniędzy
 • pozostawanie w związku z rozsądku, a nie z miłości
 • brak czasu dla drugiej osoby, na przykład poprzez bycie w ciągłych rozjazdach, delegacjach
 • zmiana sytuacji życiowej, na przykład narodziny dziecka – często wówczas to dziecko staje się najważniejsze, a relacja schodzi na dalszy plan, albo jedno z rodziców ucieka w pracę.

Powodów poczucia osamotnienia w związku może być naprawdę wiele. Chociaż najistotniejsze jest to, iż owe uczucie się w ogóle pojawiło, warto zastanowić się jaka była tego przyczyna. Jej wyeliminowanie lub podjęcie starań o to może być dobrą drogą by uzdrowić relację i poczuć się w niej lepiej. Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z samotnością w związku jest szczera rozmowa z partnerem. Być może nawet nie dostrzega on problemu - wobec tego nie może nic z nim zrobić. Rozmowa powinna być konkretna, poważna, ale bez oskarżeń czy używania ostatecznych zwrotów, jak „zawsze" czy „nigdy". 

Samotność w związku i w małżeństwie – czy są jakieś różnice?

Samotność w związku pojawia się, kiedy czujemy się nierozumiani, pomijani przez partnera, gdy nie jesteśmy doceniani, gdy coraz mniej nas łączy, albo gdy partner fizycznie nie ma dla nas czasu lub jest daleko. Zarówno samotność w związku, jak i w małżeństwie jest trudna. W jednym i drugim przypadku nie są zaspakajane jakieś nasze potrzeby – stąd poczucie osamotnienia. W przypadku nieformalnego związku pewnie łatwiej jest jednak podjąć decyzję o rozstaniu. W małżeństwie zaś częściej podejmuje się próby ratowania związku, choć bywa że dochodzi do rozwodu.

W małżeństwie za poczucie osamotnienia często odpowiadają wygórowane oczekiwania wobec drugiej osoby. Od żony/męża oczekuje się zwykle dużo. Wiele osób spodziewa się też, że druga osoba będzie taka sama przez cały czas trwania małżeństwa – tymczasem ludzie z czasem się zmieniają. Niestety, niektórzy po ślubie przestają się starać. Warto więc pamiętać, że związek nie jest czymś danym raz na zawsze – wymaga pielęgnowania i wysiłku by dobrze funkcjonował. 

Czuję się samotna/samotny w związku i co dalej?

Samotność w związku jest niezwykle przykra i wyniszczająca. Człowiek, który ją odczuwa, staje się sfrustrowany i zawiedziony życiem. Partnerzy oddalają się od siebie i odbija się to na ich psychice – życie w niespełnieniu, udając że pozornie wszystko jest między nimi w porządku, podczas gdy związkowi brakuje prawdziwej głębi, bywa ogromnie stresujące. Samotność w związku może obniżać poczucie własnej wartości, sprawiać że izolujemy się przed innymi z obawy by nie zobaczyli, iż coś jest nie w porządku. W konsekwencji u człowieka może wzrosnąć poczucie lęku, a nawet może on popaść w depresję. 

Jeśli zatem pojawiło się uczucie samotności mimo bycia w związku, co z tym zrobić? Najważniejsza jest szczera rozmowa z partnerem – należy opowiedzieć o swoich uczuciach, bez oskarżeń, ale konkretnie. W czasie rozmowy warto też zapytać o uczucia partnera - być może są podobne. Wówczas można się wspólnie zastanowić co z tym zrobić. Na pewno pomocna może się okazać wspólna psychoterapia – specjalista przeprowadzi parę przez trudne rozmowy i wskaże drogę do uzdrowienia relacji. 

Warto też spróbować spędzać wspólnie więcej czasu – na przykład wybrać się na urlop, zapisać się wspólnie na kurs, zainteresować się nową dziedziną. Takie rzeczy bardzo zbliżają człowieka, choć oczywiście nie w każdym wypadku poprawią relację. Praca nad poprawą relacji to zawsze zadanie dla obojga partnerów – jeśli stara się tylko jedna strona, związek nie przetrwa. Wówczas lepiej się rozstać. 

Samotność w związku – jak sobie z nią radzić? / fot. iStock

Samotność w związku to zawsze bycie nieszczęśliwym?

Samotność w związku bywa odczuwana przez wiele osób i najczęściej wynika z tego, że czujemy się nierozumiani przez partnera, nieważni. Takie uczucia nie mogą prowadzić do szczęścia – najczęściej zatem osoby czujące osamotnienie są po prostu nieszczęśliwe. Z badań wynika, że aż 6 na 10 osób będących w związku jest nieszczęśliwych. Głównym tego powodem jest fakt, że partnerzy z czasem przestają się starać tak jak na początku. Jest to w pewien sposób naturalne, ale z drugiej strony może doprowadzić do nieszczęścia. Każdy związek przechodzi te same etapy - nie można jednak przestać się starać i przestać zwracać uwagę na potrzeby drugiej strony, bo to prosta droga do rozstania. 

Kiedy najczęściej w związkach pojawiają się problemy? Jakie są etapy związku?

 1. Zakochanie – to pierwsza faza związku, trwająca przez pierwsze 2 lata związku. Są to cudowne początki relacji, gdy partner jest idealizowany i odczuwa się tak zwane „motyle w brzuchu". To etap poza który wiele par nie wychodzi, bo nie potrafią się głębiej zaangażować. Pierwszy etap to głównie zauroczenie fizycznością partnera, gdy wszystko wydaje się fascynujące, a wady są umniejszane.
 2. Miłość romantyczna – to druga faza związku, w czasie której trwa budowanie relacji. Przypada zwykle pomiędzy 2 a 4 rokiem jej trwania. W tym czasie zakochani planują powoli wspólne życie. Może też dojść do ważnych wydarzeń - na przykład oświadczyn. Zakochani lepiej się poznają, docierają. W tym czasie pojawia się zaangażowanie, ale też pierwsze większe kłótnie.
 3. Miłość kompletna – to trzecia faza związku, znana również jako faza stabilizacji. Zwykle przypada po 4 latach związku i trwa do około 6 roku związku, choć najlepiej byłoby aby trwała całe życie. Na tym etapie partnerzy zdążyli już stworzyć silną relację. Czują się w związku bezpiecznie. Mieszkają razem, mają dziecko lub je planują. Cieszą się sobą.
 4. Miłość przyjacielska – ten etap przychodzi, gdy do związku wkrada się rutyna. Zwykle dzieje się tak po 6-7 wspólnie spędzonych latach, choć niektórzy szczęśliwcy nigdy nie wychodzą poza fazę miłości kompletnej. W czwartej fazie związku powoli wygasa namiętność, ale pozostaje zaangażowanie i głęboka więź z partnerem. Nie jest to wcale zły etap – może trwać wiele lat i w wielu relacjach przychodzi całkiem naturalnie. Partnerzy lubią się, wspierają, spędzają ze sobą czas i cieszą się sobą nawzajem.
 5. Pusty związek – całe szczęście nie wszyscy wkraczają do tego etapu, w którym zgasła już intymność, a pozostało tylko uczucie zobowiązania wobec partnera. Nie ma bliskości zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Jeśli na tym etapie nie podejmie się prób ratowania związku, może on przejść w kolejny etap, czyli...
 6. Rozstanie.

Odrobina samotności może pomóc związkowi, gdy zatęsknimy za partnerem, bardziej go docenimy. Zbyt dużo osamotnienia prowadzi jednak zwykle do kryzysu. W niektórych parach obie strony potrzebują dużo przestrzeni i są zadowolone z takiego stanu. Problem pojawia się, gdy jedna strona potrzebuje bliskości, a druga jej nie dostarcza. 

Jak sobie radzić z samotnością w związku?

Jeśli jedna z osób, albo obydwie osoby mają poczucie osamotnienia, mimo że są w związku, trzeba podjąć próbę poradzenia sobie z sytuacją. Gdy padają trudne pytania w związku – na przykład o to czy warto być nadal razem – należy działać szybko. Przede wszystkim istotna jest szczera rozmowa z partnerem i wyjaśnienie własnych uczuć. Warto opracować plan działania i walczyć o swoje – na przykład zapisać się na wspólny kurs, zorganizować randkę jak za dawnych lat, wspólny wyjazd na urlop itp.

Pomóc może też psychoterapia – trzeba się jednak udać na nią w parze, gdyż obydwie strony muszą się zmienić i wyjaśnić sobie wszystko. Trzeba też przemyśleć z czego uczucie osamotnienia wynika – jeśli jest to na przykład skutek nadmiaru pracy, może warto ją zmienić? Jeśli jesteśmy w związku na odległość, może warto wreszcie razem zamieszkać?

Forum samotnych w związkach – czy warto tam zaglądać?

Samotność w związku jest na tyle popularnym uczuciem, że powstają nawet fora tematyczne. Czy warto tam zaglądać? Warto – możemy bowiem wymienić się doświadczeniami z innymi osobami, spojrzeć z dystansem na własny związek, a także poczuć się bezpieczniej dzięki świadomości, że nie jesteśmy sami. Internauci opowiadają o swoich metodach walki z kryzysem i o ich skuteczności. Dają też sobie wzajemnie wsparcie. Należy jednak pamiętać, że nie każdy związek jest taki sam, więc te same metody nie zawsze się sprawdzą. Jeśli komuś nie udało się uratować relacji, nie oznacza to też, że nam również się nie uda. 

Zobacz także: