Glass skin to coś więcej niż popularny do niedawna „healthy glow”. Żeby uzyskać efekt cery gładkiej jak tafla szkła, musisz przyłożyć się do pielęgnacji skóry, natomiast makeup traktować tylko jak jej uzupełnienie. Tak przynajmniej radzą Koreanki, które z natury mają idealną cerę bez widocznych porów i niedoskonałości. Na skórze problematycznej uzyskanie efektu glass skin może być trudniejsze, ale na szczęście istnieją sztuczki makijażowe, które pomogą ci zbliżyć się do ideału.

Jak wygląda glass skin, czyli „szklana cera”?

Glass skin to naga, transparentna cera, o aksamitnie gładkiej fakturze i jednolitym kolorycie. Emanuje z niej naturalny blask i jest lekko połyskująca, jak gdyby zroszona mgiełką. Nie są na niej widoczne żadne niedoskonałości, zaczerwienienia czy rozszerzone pory. Można za to dostrzec na niej piegi albo małe pieprzyki, bo glass skin wyklucza stosowanie ciężkiego, kryjącego makeupu.

Imaxtree

Jak pewnie się domyślasz, uzyskanie takiego efektu wymaga ogromnej pracy albo… dobrych genów, ponieważ jakość skóry jest w dużej mierze determinowana genetycznie. Problemy skórne nie powinny jednak zniechęcać cię do dążenia ku idealnej, szklanej cerze, bo przemyślana pielęgnacja i dobre kosmetyki są w stanie znacząco poprawić jej wygląd. Ostatecznie, aby uzyskać glass skin możesz posłużyć się makijażem – choć musisz pamiętać, że bez zadbanej podstawy w postaci dobrze nawilżonej, gładkiej cery żaden podkład nie zapewni ci idealnej skóry.

Czytaj też: Czym jest honey skin?

Jak uzyskać glass skin? Pielęgnacja w 5 krokach

Trend glass skin jest blisko związany z ideą azjatyckiej pielęgnacji. O tym, jak uzyskać ten efekt, można dowiedzieć się z poradników znanych instagramerek - Christine Chang (@christine_glow) i Sarah Lee (@sarah_glow), założycielek marki naturalnych kosmetyków koreańskich Glow Recipe (@glowrecipe). Jak wyjaśniają: „Glass skin to ideał cery w Korei. Oznacza, że skóra wygląda na gładką, pozbawioną porów, transparentną i świetlistą – zupełnie jak tafla szkła”. Żeby to osiągnąć, dziewczyny stosują pielęgnację warstwową, czyli nakładają na skórę kilka warstw lekkich, nieobciążających kosmetyków o silnym działaniu nawilżającym, które tworzą na skórze transparentną, świetlistą powłoczkę. Oto szczegółowa instrukcja.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Christine Chang (@christine_glow) Lis 25, 2018 o 5:36 PST

Krok 1. Demakijaż

Do demakijażu Koreanki używają olejków, które rozpuszczają brud i ułatwiają pozbycie się resztek kosmetyków kolorowych – tuszu do rzęs, cieni, podkładu itd. Olejek należy wmasować w skórę, po czym przetrzeć twarz zwilżonym płatkiem kosmetycznym. Ulubionym produktem Azjatek jest Clean It Zero z witaminą C, która rozjaśnia skórę oraz Rice Cleansing Oil Skin79 z olejem z łusek ryżowych. Polskim odpowiednikiem koreańskich bestsellerów jest olejek do demakijażu Kiré Skin

Krok 2. Oczyszczanie

Podstawą glass skin jest dobrze nawilżona cera, dlatego nawet do jej oczyszczenia powinnaś używać łagodnie myjących kosmetyków, które nie naruszają bariery hydrolipidowej skóry. Wskazane są kremowe formuły, które słabo się pienią i pozbawione są agresywnych detergentów SLS, np. Kiehl’s Ultra Facial Cleanser, PIXI Rose Cream Cleanser (kupisz w Sephorze), emulsja micelarna do mycia Cetaphil EM czy łagodna pianka do demakijażu NUXE Rose Petals Cleanser Micellar:

Dopełnieniem rytuału oczyszczania powinno być umycie twarzy szczoteczką soniczną - w ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń zalegających w porach skóry oraz pobudzisz krążenie, dzięki czemu cera nabierze zdrowszego kolorytu.

Krok 3. Tonizowanie

Kolejny niezbędny etap w pielęgnacji, który pozwoli ci uzyskać efekt glass skin, to tonizowanie. Jest potrzebne, aby wyrównać zasadowe pH skóry po myciu, a jeśli wybierzesz kosmetyk z kwasem hialuronowym – dodatkowo nawilżysz cerę. Nasz typ to nawilżająca mgiełka Institut Esthederm Cellular Water, która bogata jest w sole mineralne, L-karnozynę, hipotaurynę i kwas cytrynowy. Wystarczy rozpylić ją na twarz i dekolt, aby wyrównać pH skóry po myciu i wstępnie nawilżyć skórę.

Jeśli masz cerę tłustą i skłonną do niedoskonałości, wybierz tonik o działaniu regulującym wydzielanie sebum i gojącym stany zapalne, np. Clinique Clarifying Lotion:

Krok 4. Nawilżanie

Krem nawilżający najlepiej nałożyć jeszcze zanim tonik całkowicie wyschnie, przez co skóra lepiej zaabsorbuje składniki pielęgnacyjne. Kultowym koreańskim kremem jest Water Bomb Cream, który dostarcza skórze ekstremalnej dawki nawilżenia i antyoksydantów, dzięki wysokiej zawartości ekstraktu z zielonej herbaty. Niestety jest trudno dostępny w Polsce. Zamiast niego możesz użyć myWONDERBALM Miya (godna uwagi jest zwłaszcza wersja z kojącym olejkiem różanym – znakomicie niweluje podrażnienia), Dermedic Hydrain 3 Hialuro (jego lekka konsystencja idealnie nadaje się do nawilżania cery problematycznej) czy kultowy krem Clinique Moisture Surge:

Krok 5. Złuszczanie

Nie osiągniesz efektu glass skin, jeśli nie będziesz regularnie złuszczać cery. W ten sposób skóra szybciej pozbywa się martwych komórek, staje się gładka i rozświetlona. Koreanki robią to co 2-3 dni wykorzystując do tego celu peelingi ziarniste lub enzymatyczne (wybierz ten ostatni, jeśli masz cerę wrażliwą lub trądzikową). Nasz ulubieniec to naturalny peeling do twarzy marki BodyBoom z drobno zmieloną kawą i pestkami oliwek oraz olejem z orzechów babassu i masłem mango. Wyrównuje fakturę skóry,a jednocześnie pozostawia ją dobrze nawilżoną.

Czytaj też: Kwasy na twarz - jak je stosować?

Jak uzyskać glass skin za pomocą makijażu?

Wiemy, jak trudno uzyskać glass skin na cerze o nierównomiernej fakturze i kolorycie – ponieważ nawet regularna pielęgnacja nie jest czasem w stanie przekroczyć naturalnych ograniczeń skóry i jej tendencji np. do wytwarzania nadmiaru sebum. Jednak mając niedoskonałą cerę, też możesz spróbować osiągnąć efekt glass skin – pomagając sobie nieco makijażem. Nie tak dawno Lisa Eldridge – jedna z najbardziej znanych wizażystek gwiazd (odpowiedzialna jest m.in. za makeup Keiry Knightley, Kate Winslet, Cary Delevingne czy Emmy Watson) nagrała tutorial, w którym udziela wskazówek, jak zrobić glass skin makeup.

Zobacz też: Baza pod makijaż zmniejszająca widoczność porów - ranking

Lisa zwraca uwagę na to, jak ważne w osiągnięciu efektu glass skin jest odpowiednie przygotowanie cery. Aby skóra wyglądała na jędrną i dobrze nawodnioną, przed aplikacją podkładu połóż na twarz koreańską maseczkę w płachcie, np. ze śluzem ślimaka. Wizażystka radzi też zrobić drenujący masaż, który napnie skórę i zmniejszy obrzęki. Możesz użyć do tego celu wałka jadeitowego lub z różowego kwarcu (o zbawiennym działaniu wałka jadeitowego na cerę pisałyśmy tutaj >>>).

Następnie na tak przygotowaną skórę makijażystka aplikuje krem nawilżający Augustinus Bader - The Cream, a gdy się wchłonie nakłada punktowo rozświetlacz w płynie Lumene Instant Glow Beauty Serum (jeśli masz skórę tłustą – pomiń ten krok, ponieważ kosmetyk rozświetlający podkreśli rozszerzone pory). Po chwili Lisa nakłada lekki, rozświetlający podkład Chanel Vitalumiere Aqua w odcieniu 20, ale tylko w tych miejscach, które potrzebują lekkiej korekty. Chodzi o to, aby uniknąć wysokiego krycia, a przez podkład przebijały drobne pieprzyki – pozwoli to na zachowanie transparentności. Zamiast podkładu Chanel możesz użyć też np. Clarins Skin Illusion, który zapewnia podobne krycie i naturalne, świetliste wykończenie:

Do zakrycia cieni pod oczami Lisa używa korektora NARS Radiant Creamy Concealer w kolorze Custard. Do wykończenia makijażu stosuje transparentny puder Chanel Natural Finish Loose Powder.

Zobacz cały tutorial Lisy Eldridge, jak zrobić makijaż glass skin: