Najbardziej wzruszające filmy w historii kina? Typy oczywiście mogą być różne, tak jak różne są gusta i wrażliwość widzów. Jednak kiedy przeglądamy internetowe fora w poszukiwaniu opinii o największych filmowych wyciskaczach łez albo pytamy o nie znajomych to pewne tytuły wciąż się powtarzają. W naszym zestawieniu  przeważają historie nieszczęśliwych miłości, opowieści o dramacie wojny i filmy, w których cieniem na życiu bohaterów kładą się śmiertelne choroby. Wzruszające filmy zebraliśmy dla Was w jednym miejscu. Uwaga: kolejność przypadkowa! Przygotujcie się na dużą dawkę emocji. 

Czytaj też: Filmy jesień 2018 - na te premiery czekamy >>

Życie jest piękne, reż. Roberto Benigni, 1997

Guido zakochuje się w pięknej Dorze. Zdobywa serce ukochanej, para bierze ślub, a niedługo na świat przychodzi ich synek Giosue. Rodzinne szczęście niszczy wojna. Ze względu na swoje pochodzenie Guido wraz z synem i wujem zostają osadzeni w obozie koncentracyjnym. Mężczyzna chce oszczędzić swojemu dziecku trudnych momentów. Ukrywa go więc w baraku wmawiając, że oto grają właśnie w szczególnych zawodach, w których główną nagrodą jest wymarzony przez malucha czołg. Łzy kapią same!

 

Joe Black, reż. Martin Brest, 1998

Śmierć (w tej roli sam Brad Pitt) przybywa po milionera Williama Parisha. Tytułowy Joe Black postanawia na chwilę odłożyć swoje obowiązki i sprawdzić na czym polega życie zwykłych śmiertelników. Rolę przewodnika po tym świecie ma pełnić Will. Joe zakochuje się w jego córce i... tu historia trochę się komplikuje. Jeśli lubicie wzruszające filmy, tego nie można przegapić. 

 

Forrest Gump, reż. Robert Zemeckis, 1994

Historię życia niebzyt inteligentnego, ale za to obdarzonego wielkim sercem Forresta Gumpa poznajemy na autobusowym przystanku. Bohater na skutek zbiegów okoliczności i licznych zawirowań losu bierze udział w wielu ważnych dla swojej epoki wydarzeniach, o czym chętnie opowiada przypadkowym pasażerom czekającym na swój autobus. Wkrótce Gump dowie się, że jest tatą, a miłość jego życia Jenny jest śmiertelnie chora. Naprawdę chwyta za serce.

Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes, 2004

To chyba jedna z najbardziej wzruszających filmowych historii miłosnych. Staruszek Noah codziennie czyta pamiętnik cierpiącej na Alzheimera Alice. Historia miłości biednego chłopaka z tartaku i dziewczyny z dobrego domu okazuje się być ich własną. Rola Noah zagwarantowała Ryanowi Goslingowi stałe miejsce w sercach wielu fanek.

Chłopiec w pasiastej piżamie, reż. Mark Herman, 2007

Kolejny dramat osadzony w wojennej tematyce. Ojciec ośmioletniego Bruna jest komendantem obozu zagłady. Chłopiec nie do końca rozumie rzeczywistość. Z dziecięcą naiwnością myśli, że przebywający za kolczastym drutem więźniowie cały dzień odpoczywają w pasiastych piżamach. Bruno zaprzyjaźnia się z równieśnikiem, żydem Szmulem. Tragiczne zakończenie zostaje w pamięci na długo.


Malowany welon, reż. John Curran, 2006

Za namową rodziców Kitty poślubia lekarza, którego nie kocha. Znudzona kobieta szybko wdaje się więc w romans. Mąż odkrywa zdradę, proponuje więc Kitty rozwód lub wspólny wyjazd na chińską prowincję, gdzie żniwo zbiera epidemia cholery. Kitty wybiera to drugie rozwiązanie. Podpatruje męża przy pracy i zaczyna go doceniać, sama włącza się w pomoc dla miejscowego sierocińca. Na drodze do szczęścia męża i żony, którzy odkrywają siebie na nowo, staje śmiertelna choroba. 

Titanic, reż. James Cameron, 1997

Wielki przebój kinowy sprzed lat i zdobywca aż jedenastu Oskarów. Na pokładzie RMS Titanic rodzi się uczucie między pochodzącą z wyższych sfer Rose, a ubogim rysownikiem Jackiem. Katastrofa statku to sekwencja scen, które bez wątpienia chwytają za gardło. Tragedia ludzi uwięzionych na niższych pokładach, grająca do końca orkiestra, starsze małżeństwo leżące w objęciach na łóżku w kajucie tonącego statku, pożegnanie Jacka i Rose - to sceny, które zostają w pamięci.

Moje życie beze mnie, reż. Isabel Coixet, 2003

Ann ma 23 lata, mieszka w przyczepie kempingowej z mężem i dwójką dzieci i właśnie dowiaduje się, że ma raka. Dziewczynie nie zostało wiele czasu. Spisuje więc wszystkie rzeczy, które chciałaby jeszcze zrobić przed śmiercią. Rodzinne życie, niespełnione marzenia, śmiertelna choroba, zderzenie z tym co nieuchronne - film aż kipi od emocji.

Król Lew, reż. Rob Minkoff, Roger Allers, 1994

Animowana opowieść Disneya, która wyciska łzy z oczu zarówno młodym i jak i tym trochę starszym widzom. Akcja toczy sie na afrykańskiej sawannie. Lew Simba, niesłusznie dręczony wyrzutami sumienia z powodu śmierci ojca opuszcza swoje stado i ziemię. Panowanie nad jego krainą przejmuje wuj Simby - Skaza. W rzeczywistości to ta mroczna postać odpowiada za tragedię z przeszłości i wszystkie okrucieństwa, jakie dzieją będą działy się od teraz na lwiej ziemi. Czas płynie i w końcu Simba powraca, by rozprawic się ze Skazą i odzyskać miano następcy tronu.  

Grobowiec świetlików, reż. Isao Takahata, 1988

Kolejny w tym zestawieniu film animowany. Głód, okropności wojny, dramaty, a w tym wszystkim para dzieci. Nastoletni Seita wraz z młodszą siostrą Setsuko próbują razem przetrwać wojenną zawieruchę. Ich ojciec, oficer marynarki, walczy gdzieś na morzu. Matka niestety ginie w pożarze po jednym z nalotów. Opiekę nad dziećmi przejmuje ciotka, ale zmęczeni jej dokuczaniem i surowością Setia i Setsuko postanawiają zamieszkać razem  w porzuconym schronie. 


Cinema Paradiso, reż. Giuseppe Tornatore, 1988

Wzruszająco o zawiłości ludzkich losów i magii kina. Wychowywany przez matkę w niewielkim włoskim miasteczku Toto znajduje przyjaciela w osobie kinooperatora Alfredo. Czas płynie, chłopiec dorasta, zakochuje się, dostaje powołanie do wojska, opuszcza rodzinne strony. Wreszcie po lata wraca by pożegnać starego druha.  

Wielki Błekit, reż. Luc Besson, 1988

Czas płynie, a historia, którą sfilmował Besson wciąż chwyta za serce. Jacques i jego przyjaciel z dzieciństwa Enzo rywalizują o mistrzostwo w nurkowaniu. Jacques kocha podwodny świat i wydaje się, że nawet miłość do kobiety nie jest w stanie wygrać z jego pasją. 

Światło między oceanami, reż. Derek Cianfrance, 2016

Na ekranie elektryzujący duet: Michael Fassbender i Alicia Vikander. Australijskie wybrzeże. On - weteran I wojny światowej, zakochuje się z wzajemnością w pięknej dziewczynie z sąsiedztwa Isabel. Para bierze ślub. Niestety Isabel traci dwie ciąże. Wkrótce los stawia na ich drodze dziecko. Moralne dylematy, przebaczenie, konsekwencje, trudne decyzje - takie tematy porusza film. 


Człowiek słoń, reż. David Lynch, 1980

Ten film zainspirowały prawdziwe wydarzenia. Końcówka XIX wieku, Londyn. Joseph Merrick, mężczyzna z mocno zdeformowanym ciałem staje się atrakcją jarmarcznego cyrku jako tytułowy "czlowiek słoń". Nieludzko traktowany, umęczony chorobą mężczyzna bardzo cierpi. Pomocną dłoń wyciąga doń doktor Treves.

Zielona mila, reż. Frank Darabont, 1999

Pensjonariusz domu spokojnej starości Paul Edgecomb, emerytowany strażnik więzienny wspomina swoją pracę. Do jego obowiązków należało między innymi odprowadzanie skazańców do celi śmierci. Jeden z więźniów, czarnoskóry Coffey, skazany za zabójstwo dwóch dziewczynek, zdecydowanie wyróżniał się na tle pozostałych osadzonych. Czy obdarzony niezwykłą umiejętnością dobroduszny olbrzym rzeczywiście popełnił zarzucaną mu zbrodnię?

Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Peter Weir, 1989

Do szkoły z wiekowymi tradycjami przybywa niepokorny profesor John Keating. Podczas nietuzinkowych lekcji języka angielskiego uczy on młodych ludzi samodzielnego myślenia i odwagi. Bezduszna machina edukacji, młodzieńczy zapał, wolność, bunt i prawo wyboru - to wszystko odnajdziemy w tej produkcji. Mimo upływu czasu film ciągle wzrusza. Chyba każdy marzył kiedyś o podobnym pedagogu?