Zapomnij na chwilę o quiet luxury. W twórczości Gianniego Versace nie chodziło o szept, ale krzyk. Wyraziste logo meduzy na akcesoriach, meandrujący po ubraniach arabeskowy wzór Barocco, złote dodatki, dramaturgię pokazów mody, supermodelki czy popartowe zderzenia kolorystyczne.

„Pełen przepychu styl lansowany przez projektanta był odpowiedzią na społeczne zmiany, których on sam był uosobieniem. Designer identyfikował się z grupą szybko wzbogacających się przedsiębiorców, twórców, pracowników rodzącej się branży IT, „wilków z Wall Street”. Dla reprezentantów „new money” moda była środkiem manifestacji samodzielnie zdobytych pieniędzy, statusu i władzy. Włoski projektant stał w opozycji do estetyki quiet luxury kojarzonej ze starymi rodzinnymi majątkami. Luksus Gianniego Versace to luksus głośny, nachalny, ociekający złotem, ale też wyrafinowany i dopracowany na poziomie detalu i rzemiosła haute couture” – czytamy w opisie wystawy.

Projektant urodzony w 1946 w Reggio di Calabria na południu Włoch wprowadził w modzie nową eklektyczną estetykę, która do dziś jest utożsamiana ze stylem Włoszek. To on stworzył supermodelki lat 90.: Naomi Campbell, Claudię Schiffer, Carlę Bruni i Lindę Evangelistę.

Od 1 września w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru obejrzysz ekspozycję poświęconą jednemu z największych geniuszów świata mody. „Gianni Versace. Retrospektywa” zrealizowana przez duet Dreamrealizer, czyli Karla von der Ahé i Saskie Lubnow wcześniej ujrzała światło dzienne w Groninger Museum w Holandii. Kuratorem poznańskiej edycji został Piotr Onak, który wraz z Dreamrealizer na trzech piętrach galerii przeprowadzi cię przez najważniejsze etapy twórczości projektanta.

Pierwsza z sal zostanie wystylizowana na barokową świątynię Gianniego, wypełnioną symbolami, wzorami i kolorami, które zbudowały charakterystyczny kod wizualny Versace. Na drugim poziomie galerii pojawi się słynna kolekcja z 1993 roku, którą Gianni nazwał „S&M collection”. - Po premierowym pokazie w dzienniku „The New York Times” ukazał się artykuł z prowokacyjnym pytaniem: „Okrucieństwo czy szyk?” – mówi Karl von der Ahé z kuratorskiego duetu Dreamrealizer. W sali na trzecim poziomie pojawią się eksponaty z lat 90. wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów, związanych z Giannim. Słynne sukienki czy akcesoria należą m.in. do Rosselli Catapano, która stylizowała mediolańskie pokazy.

- Lata 90. w kontekście mody mają w polskiej świadomości szczególne znaczenie – tłumaczy Wojciech Piotr Onak, kurator wystawy w Starym Browarze. To dekada, kiedy otworzył się przed nami świat międzynarodowych marek i słynnych projektantów. To także czas, kiedy zjawisko „new money” rozpowszechniło się nad Wisłą. Rosnący w ekonomiczną siłę Polacy aspirowali do stylu, jaki kreował Gianni Versace – bogatego, ekstrawaganckiego, pełnego koloru, ostentacyjnie obrandowanego – mówi Onak.

Dom mody przedwcześnie zmarłego projektanta (Gianni został zamordowany na schodach własnej posiadłości w Miami w 1997 r.) dziś prowadzi jego siostra Donatella, która zadbała o to, aby styl Versace stał się ponadczasowy.

Gianni Versace Retrospective - wystawa na 20. urodziny Starego Browaru w Poznaniu

Wernisaż: 1 września 2023 r., godz. 19:00

Wystawa czynna do 31 stycznia 2024 r., od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00

Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar, Poznań

Kurator: Wojciech Piotr Onak

Kuratorzy gościnni: Karl von der Ahé i Saskia Lubnow (Dreamrealizer)

Bilety: 40 zł (do nabycia przy wejściu na wystawę), promocja 1+1 gratis dla uczniów, studentów i seniorów: od wtorku do czwartku