Wódki smakowe od lat cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Występują w dużej liczbie wariantów – mamy wódki cytrynowe, limonkowe, pigwowe i inne. Wśród nich dużą popularnością cieszy się opcja o smaku żurawinowym. Trudno się temu dziwić – żurawina to owoc o charakterystycznym, słodko-kwaskowym smaku, który doskonale uzupełnia się z wódką. Jeśli nie chcecie bawić się w robienie własnej wódki żurawinowej i wolicie skorzystać z gotowych opcji, to wybór jest spory. Żurawinowe warianty wódek oferują między innymi takie marki jak:

  • Finlandia,
  • Stumbras,
  • Soplica,
  • Absolwent,
  • Stock.

W większości przypadków wódka żurawinowa charakteryzuje się taką samą zawartością alkoholu jak wódka czysta (40%), lub niewiele niższą (37,5%). Niekiedy jednak to, co na pierwszy rzut oka wygląda jak wódka żurawinowa, jest w istocie likierem o zawartości alkoholu około 30% (tak jest chociażby w przypadku wspomnianej Soplicy).

PRZECZYTAJ TEŻ: Proste, kolorowe i domowe drinki z wódką czystą i smakową [PRZEPISY]

Wódka żurawinowa – z czym pić?

Załóżmy, że kupiliśmy już wódkę żurawinową wybranej przez nas marki. W tym momencie pojawia się pytanie – jak ją pić? Pierwszym i najbardziej oczywistym wyborem jest odpowiedź „z niczym!”. Jednym z powodów wzrostu popularności wódek smakowych jest bowiem fakt, że są zdecydowanie łatwiej przyswajalne od swoich czystych odpowiedników. Należy przy tym pamiętać o dwóch rzeczach – wódka powinna być odpowiednio schłodzona, a podawać ją powinno się w kieliszkach na nóżce. Jednak na piciu wódki żurawinowej saute możliwości się nie kończą – trunek ten dobrze się czuje w towarzystwie innych, łatwo dostępnych i niezbyt drogich składników.

Wódka żurawinowa jest alkoholem dość uniwersalnym, co w tym przypadku oznacza, że będzie dobrze się łączyć z różnymi napojami. Najbardziej popularnymi wyborami są soki – szczególnie te, które podobnie jak żurawina charakteryzują się pewnym poziomem kwaskowości. Dobrym uzupełnieniem wódki żurawinowej będzie na przykład sok pomarańczowy, grejpfrutowy lub ananasowy. Miłośnicy bardziej słodkich smaków mogą sięgnąć na przykład po sok bananowy lub jeden z popularnych napojów gazowanych, takich jak Fanta lub Coca-Cola.

PRZECZYTAJ TEŻ: Becherovka. Z czym pić ten czeski likier? Sprawdź nasze przepisy na drinki!

Wódka żurawinowa – drinki

Stworzenie drinków z wódką smakową (w tym przypadku mówimy oczywiście o żurawinowej) nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, z tym konkretnym trunkiem dobrze komponują się kwaskowe soki i taką właśnie propozycję (wzbogaconą o ciekawy akcent) mamy dla was. Do wykonania tego drinka będziecie potrzebowali następujących składników:

  • wódka żurawinowa (40 mililitrów),
  • sok z czerwonych grejpfrutów (60 mililitrów),
  • gazowany napój o smaku cytrynowym (Sprite lub 7Up nada się świetnie, ewentualnie można go zastąpić wodą gazowaną doprawioną sokiem z cytryny lub limonki – 60 mililitrów).
  • kilka kostek lodu (ewentualnie lód kruszony).

Sam proces przygotowania drinka jest prosty. Do wysokiej szklanki typu highball wrzucamy lód, a następnie po kolei wlewamy do niej wódkę żurawinową i sok z czerwonego grejpfruta. Delikatnie mieszamy ze sobą oba składniki i uzupełniamy całość gazowanym napojem lub wodą. Smacznego!

Wódka żurawinowa – jak zrobić?

Chociaż wódkę żurawinową można kupić w większości popularnych sklepów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać ją samemu. Gwoli ścisłości – będzie to napój alkoholowy o smaku żurawinowym. Do jego wykonania będziemy potrzebowali następujących składników:

  • żurawina świeża (150 gramów),
  • cukier biały (80 gramów),
  • woda (2 łyżki)
  • wanilia laska (1 sztuka)
  • wódka czysta (0,7 litra)

Proces przygotowania prezentuje się następująco. Laskę wanilii przekrawamy wzdłuż na pół i przy użyciu czubka noża wydłubujemy ziarenka. Żurawinę myjemy, wrzucamy do garnka, dodajemy cukier, wodę, ziarenka i laskę wanilii. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści a owoce zaczną pękać. Przekładamy do słoja i zalewamy wódką. Żurawinówka nadaje się do picia po 4-5 dniach, ale pełnię smaków zdobywa po około 3 tygodniach. Przed spożyciem płyn należy przecedzić, najlepiej przez papierowy filtr do kawy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak pić rum? Poznaj rodzaje trunku i sposoby jego serwowania