Becherovka – historia powstania

Becherovka to jeden z najpopularniejszych (obok wspominanego niejednokrotnie na naszej stronie Jagermeistera) likierów ziołowych na świecie. Jego historia sięga początków XIX wieku, kiedy to (dokładnie w 1805 roku) do Karlowych Warów przyjechał na wypoczynek książę Maximilian Friedrich von Plettenberg w towarzystwie osobistego lekarza, Anglika Christiana Frobriga. Zamieszkali oni w domu aptekarza Jana Bechera, który oprócz wytwarzania leków zajmował się warzeniem trunków. Frobrig i Becher szybko znaleźli wspólny język, godzinami dyskutując o ziołach i ich leczniczych właściwościach. Gdy książe i Frobrig opuszczali Karlowe Wary, angielski doktor zostawił Becherowi rewolucyjny jego zdaniem przepis na likier ziołowy, który miał służyć w walce z dolegliwościami żołądkowymi. Becher przez kolejne dwa lata eksperymentował, zmieniając proporcję i modyfikując pewne składniki, aż w końcu (w 1807 roku) zdecydował się rozpocząć sprzedaż specyfiku, który trafił na półki jego apteki pod nazwą „English Bitter”. Trunek pod nazwą „Becherovka” jest sprzedawany od 1837 roku.

Jak pić Becherovkę?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Becherovka jest jednym z tych drinków, które lepiej czują się w towarzystwie dodatkowych składników. I choć teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten czeski likier pić w formie tradycyjnych szotów, to jednak nie jest to najlepszy pomysł. Smak Becherovki jest bardzo charakterystyczny i intensywny, co nie każdemu przypadnie do gustu i może sprawić, że ktoś zrazi się do tego trunku. Jeśli jednak nie istnieje inna możliwość i już musimy pić Becherovkę solo, to przynajmniej zadbajmy o to, aby była porządnie schłodzona (nawet do 5-6 stopni na minusie). Lepszym pomysłem będzie jednak zaopatrzenie się w kilka łatwo dostępnych składników, dzięki którym przygotujemy pyszne drinki i które pomogą wydobyć z Becherovki jeszcze lepszy smak. Zaczynamy!

PRZECZYTAJ TEŻ: Drink Szarlotka: sprawdź przepis na żubrówkę z sokiem jabłkowym oraz inne modyfikacje tego koktajlu >>>

Drink z Becherovką – Beton

Beton to zdecydowanie najbardziej znany na świecie drink z Becherovką w roli głównej. Został stworzony w 1967 roku na potrzeby wystawy EXPO w Montrealu, ale jego żywotność nie ograniczyła się do tego jednego wydarzenia. Przez kolejne lata Beton doczekał się kilkunastu wariacji, ale my dziś skupimy się na najbardziej klasycznej wersji. Jeśli nigdy wcześniej nie robiliście drinka z Becherovką, to powinniście zacząć właśnie od Betonu. Do jego przygotowania będą potrzebne następujące składniki:

 • 40 mililitrów Becherovki,
 • 100 mililitrów toniku,
 • 10 mililitrów soku z cytryny,
 • kilka kostek lodu.

Procedura przygotowania tego drinka nie jest szczególnie trudna. Do wysokiej szklanki typu highball wrzucamy kilka kostek lodu, a następnie wlewamy Becherovkę, sok z cytryny i uzupełniamy tonikiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do szklanki wrzucić też 1-2 plasterki cytryny albo innego owoca cytrusowego. W innych wersjach tego drinka połowę toniku można zastąpić sokiem z żurawiny lub jabłkowym. Smacznego!

Drink z Becherovką – Red Moon

Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada nam (lub naszym gościom) smak toniku, to z użyciem Becherovki można przygotować inny drink. Nasza propozycja to tak zwany Red Moon, w którym w roli głównej (oczywiście oprócz czeskiego likieru) występuje sok z czarnej porzeczki. Mała uwaga od nas – warto w tym przypadku zainwestować w lepszy niż ten, który przez cały rok jest dostępny w promocji „50% gratis”. Do przygotowania Red Moon będziemy potrzebowali:

 • 40 mililitrów Becherovki,
 • 100 mililitrów soku z czarnej porzeczki,
 • 100 mililitrów wody gazowanej,
 • kruszony lód.

Przygotowanie tego drinka jest proste, bo nie wymaga wykorzystania żadnego z narzędzi barmańskich. Do wysokiej szklanki najpierw wrzucamy trochę lodu, a następnie wlewamy po kolei składniki: Becherovkę, sok z czarnej porzeczki i wodę gazowaną. Całość dekorujemy plastrem pomarańczy.

Drink z Becherovką – Czech Mule

Przykład drinka Beton pokazuje, że Becherovka dobrze czuje się w towarzystwie dodatków charakteryzujących się pewnym stopniem goryczy. Idziemy zatem dalej tym tropem i proponujemy wariację popularnego drinka Moscow Mule, który ze względu na obecność Becherovki nazywamy Czech Mule (tak apropos – wiedzieliście, że Moscow Mule nie został stworzony w Rosji, a w Stanach Zjednoczonych?). Ale do rzeczy – oto składniki, które będą nam potrzebne:

 • 45 mililitrów Becherovki,
 • 10 mililitrów świeżo wyciśniętego soku z limonki,
 • 90 mililitrów piwa imbirowego,
 • kruszony lód lub kilka kostek lodu.

Schemat jest podobny, jak w przypadku obu drinków opisanych powyżej. Do szklanki najpierw wrzucamy lód, a następnie dodajemy po kolei składniki: Becherovkę, sok z limonki i piwo imbirowe. Całość dekorujemy plastrem limonki. Smacznego!

PRZECZYTAJ TEŻ: Niebieska wódka do drinków? Sprawdź, którą wybrać i jakie koktajle z nią skomponować [PRZEPISY] >>>