W życiu każdego człowieka mają miejsce szczególne chwile, które są warte uczczenia. Te pozytywne momenty, często nazywane najważniejszymi i najpiękniejszymi w życiu jak np. zawarcie związku małżeńskiego, ogromne osiągnięcie sportowe lub zawodowe, czy sukces firmy, bądź narodziny dziecka to wydarzenia, z których radość chce się celebrować i napawać się nią całymi garściami. Takie sytuacje często kojarzą się z przecięciem wstęgi, przemową, towarzystwem najbliższych i wystrzałem korka od szampana. Uroczyste otwarcie butelki szampana, aby podkreślić rangę wydarzenia to zwyczaj znany i praktykowany praktycznie na całym świecie.

Czy szampana powinno się pić w drinkach? Skąd pochodzi szampan i w czym tkwi jego magia? Z czym najlepiej smakuje szampan? Drinki z szampanem i blue curacao czy może z drinki z szampanem i sokiem pomarańczowym? Na te oraz wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Proste drinki z szampanem

Co to właściwie jest szampan? Jeden z najpopularniejszych alkoholi na świecie. Powszechnie używa się tej nazwy w odniesieniu do każdego wina musującego. Faktycznie jest to wino musujące, a swoją nazwę zawdzięcza miejscu, które jest jego głównym producentem, a mianowicie chodzi północno-wschodni region Francji - Szampanie. Natomiast jeżeli chodzi o sposób produkcji, tradycję i jakość zarówno składników jak i samego produktu to ciężko porównywać alkohol tego rodzaju z tego właśnie miejsca z każdym innym.

Bardzo ciekawy jest fakt, że oryginalny szampan nie jest sztucznie napełniany potocznie mówiąc gazem. Dwutlenek węgla wytwarza się naturalnie podczas procesu dojrzewania alkoholu w butelkach. Są one przechowywane w konkretnej temperaturze od 3 do 5 stopni i ustawiane delikatnie pochylone w stronę korka. Wiele czynników wpływa na wyjątkowość szampana.

Przepisy na drinki z szampanem

Zwykle taki trunek spożywany jest ,,solo” w specjalnych kieliszkach, natomiast powstało wiele wyjątkowych drinków, w których skład wchodzi francuski szampan. Preferuje się proste kombinacje z szampanem, ponieważ bardzo ważne jest, aby nie zatracić smaku i aromatu tak wykwintnego trunku.

Kir Royale

Znakomity prosty drink na bazie dwóch znanych i cenionych francuskich alkoholi. Idealny do uczczenia specjalnych okazji. Oczywiście do przyrządzenia go można użyć zamienników, natomiast w wyjątkowych sytuacjach nie warto sugerować się ceną.

Składniki:

 • 140 ml szampana,
 • 20 ml likieru porzeczkowego Creme de Cassis.

Sposób przygotowania:

Koktajl podawany jest w wysokim kieliszku. Wystarczy w pierwszej kolejności wlać do niego likier, a następnie uzupełnić szampanem i gotowe. Proste, ale jakże wyszukane. Formą dekoracji mogą być 2-3 porzeczki umieszczone bezpośrednio w drinku.

Blue Champagne

Bardzo prosty drink z szampanem i blue curacao, który swoim efektem wizualnym zrobi wrażenie na każdej imprezie.

Składniki:

 • 30 ml  likier blue curacao,
 • 120 ml szampana.

Sposób przygotowania:

Najlepsze do podania tego drinka będzie wysokie, wąskie szkło. Należy wlać do niego likier i wypełnić szampanem. W zależności od tego czy chcemy uzyskać efekt dwóch warstw koktajl mieszamy bądź zostawiamy z widocznymi dwiema warstwami. Dekoracją może być plaster limonki umieszczony na rancie kieliszka.

Drink z szampanem i sokiem pomarańczowym

Drinki z szampanem i sokiem to idealna opcja na świętowanie w gorące letnie dni. Orzeźwiający, bąbelkowy i niesamowity w smaku drink podkreśli wyjątkowość każdego dnia na wakacjach.

Składniki:

 • 35 ml świeżo wyciskanego soku z pomarańczy,
 • kostki lodu,
 • 90 ml szampana.

Sposób przygotowania:

Wysoki kieliszek należy wypełnić kostkami lodu. Następnie nalać do szkła dobrze schłodzony szampan. Można zastąpić szampan wytrawnym winem musującym. Na koniec należy dodać świeży sok pomarańczowy i wszystko udekorować palemką lub zestem z pomarańczy.

Sylwestrowe drinki z szampanem

Pierwsze skojarzenie z szampanem to oczywiście sylwester i zazwyczaj odwrotnie jest podobnie. Fajerwerki, życzenia i huczne toasty szampanem o północy to chyba każdemu znany scenariusz. Zwykle szampan w sylwestra jest podawany “sam” bez dodatków. Warto jednak pamiętać, że nie jest to konieczność. Jest sporo bardzo ciekawych sylwestrowych drinków, które na pewno idealnie wkomponują się w klimat imprezy.

Black Mussel

Jest to koktajl o niesamowitym wyglądzie. Fiolet wchodzący w czerń idealnie będzie pasował do wieczorowych, sylwestrowych kreacji. Kolor sprawia, że sam drink staje się tajemniczy, wytworny i kusi, aby go skosztować.

Składniki:

 • 120 ml szampana,
 • 35 ml likieru blue curacao,
 • 20 ml likieru porzeczkowego.

Sposób przygotowania:

Drink podawany jest w wysokim kieliszku, który należy schłodzić za pomocą lodu. Następnie trzeba pozbyć się zamrożonych kostek i wody, która zebrała się w szkle. Kolejnym etapem jest wlanie w dobrych proporcjach ww. likierów i dopełnienie całości szampanem.

Drink z arbuzem i szampanem

Świeży, owocowy, a zarazem dzięki obecności szampana pasujący do okoliczności sylwestrowych. Będzie bardzo ciekawym urozmaiceniem nocy z 31 grudnia na 1 stycznia i na pewno kreatywność zostanie doceniona przez gości.

Składniki:

 • kostki lodu,
 • pół butelki szampana,
 • pół arbuza.

Sposób przygotowania:

Arbuza i pokruszone wcześniej kostki lodu należy zblendować, usuwając wcześniej pestki z owocu. Lód można pokruszyć za pomocą czystej ścierki i tłuczka do kotletów. Zblendowany owoc z lodem umieszczamy w kieliszku i dodajemy szampana w dowolnych proporcjach. Podane ilości spokojnie starczą dla kilku osób.

Drink z szampanem i wódką

Zdecydowanie nietypowa kompozycja, potrafiąca szybko zakręcić w głowie. Ten koktajl należy pić z rozwagą i umiarem. Nie zmienia to faktu, że jest pyszny i jeszcze bardziej rozgrzeje wieczór poprzedzający Nowy Rok.

Składniki:

 • 110 ml szampana,
 • 45 ml soku żurawinowego,
 • 20 ml czystej wódki,
 • kostki lodu.

Sposób przygotowania:

Wszystkie elementy poza szampanem należy umieścić w shakerze i dobrze wstrząsnąć. Następnie przelać do kieliszka i uzupełnić szampanem. Wszystko można udekorować skórką z pomarańczy. Smacznego!

Szampan – ile ma procent i kalorii? 

Szampan, powszechnie kojarzony ze świętowaniem, ma przeważnie 12-13% alkoholu. Dla porównania – w 50 ml wódki zawartość alkoholu wynosi 40%, w spirytusie o takiej samej pojemności to już 97%, a w 100 ml whiskey 42%. 

Jeśli chodzi o kalorie, to szampan jest jednym z mniej kalorycznych trunków, co nie oznacza, że można spożywać bez ograniczeń. Przyjmuje się, że w kieliszek szampana o pojemności 100 ml to ok. 80 kcal. To mniej niż lampka czerwonego wina czy szklanki whiskey o połowie mniejszej pojemności. 

Więcej ciekawych przepisów na drinki znajdziecie tutaj >> 

Zobacz także: