Rum ma swoją barwną historię. Jego właściwości zachwalał wielki pisarz lord George Gordon Byron (znany też jako lord Byron) w swoim arcydziele „Don Juanie”: „Nic nie koi ducha tak jak rum i prawdziwa wiara”. Dawniej był to trunek rabusiów, piratów, szmuglerów oraz handlarzy niewolników i przez stulecia stanowił znaczący towar będący przedmiotem przemytu. Zatem pod kątem kulturowym jest to rzecz doskonale znana większości ludzi. Jednak niekoniecznie aż tak popularna w naszym kraju jak inne alkohole.

W odróżnieniu od innych napojów spirytusowych, takich jak koniak i whisky, rum nie ma określonej metody produkcji – zależy ona w dużej mierze od miejsca jego wytwarzania. Liczba krajów, które produkują ten alkohol robi wrażenie – jest ich ponad 80. Samych kategorii rumu jest niemało, ale da się wyodrębnić te najważniejsze. A z czym pić rum? Tego dowiecie się z dalszej części tego artykułu.

Jak pić rum? Rodzaje rumu

Zanim przejdziemy do podziału rumu ze względu na jego kolor i charakter, powiemy kilka słów o podziale ze względów geograficzno-historycznych. Warto bowiem zaznaczyć, że rumy można podzielić, biorąc pod uwagę miejsce powstawania. A konkretnie to, który kraj w przeszłości skolonizował daną wyspę na Karaibach. W tym przypadku rumy dzielą się na angielskie, hiszpańskie i francuskie.

  • rum angielski to rum wytwarzany z melasy pochodzącej z trzciny cukrowej na Jamajce, Barbadosie, St. Lucii czy Belize. Często jest produkowany w tradycyjnych, miedzianych aparatach destylacyjnych, a także dość długo fermentowany, co przekłada się na jego ciężki smak i charakter. Popularne rumy w tej kategorii to między innymi Appleton Estate, Smith & Cross, El Dorado oraz Goslings Black Seal.
  • rum hiszpański, podobnie jak opisywany wyżej angielski również powstaje z melasy, ale sam proces produkcyjny (przede wszystkim krótsza fermentacja) sprawia, że efekt finalny jest lżejszy i delikatniejszy w smaku, dzięki czemu lepiej trafia w gusta ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rumem. Rum hiszpański pochodzi przede wszystkim z Kuby, Portoryko, Dominikany, Wenezueli, a także Panamy. Popularne marki to Brugal, Abuelo, Ron Zacapa, Diplomatico, Flor de Cana.
  • rum francuski różni się od poprzedników, bo nie jest produkowany z melasy, a z soku trzciny cukrowej, której zawdzięcza swój wyjątkowy, pełen nut owocowych i trawiastych, smak. Produkuje się go między innymi na Martynice, Gwadelupie, Haiti i Mauritiusie. Rum francuski często bywa określany mianem „agricole”.

Jeśli zaś chodzi o podział ze względu na inne cechy niż pochodzenie, to klasyfikacja przedstawia się następująco:

  • Biały (lub czysty) rum, który posiada łagodny smak, najczęściej wykorzystywany jest do przygotowywania drinków (Mojito, Cuba Libre). Popularne białe rumy to Bacardi Superior i El Dorado 3.
  • Złoty rum o bursztynowej lub złotej barwie. Zależenie od rodzaju beczek, w których dojrzewał, może mieć smak cytrusów, migdałów, karmelu, kokosa czy wanilii. Ten rodzaj jest dobry do drinków z rumem o mocniejszym smaku. Ma więcej aromatu niż biały. Przykłady to Brugal X/V czy Havana Club 7 anos.
  • Ciemny rum lub czarny – za takie trunki uznaje się rumy o barwie od jasnozłotej bursztynowej do czarnej. Ma mocny smak i aromat. Przykłady to Barcelo Dorado czy Captain Morgan Black.
  • Premium – taki rum to przypadek podobny do koniaku i szkockiej, czyli rodzaj alkoholu, który pochodzi od ekskluzywnej marki. Premium to rum o długim leżakowaniu i szczególnej produkcji. Przeważnie ma limitowane edycje. Przykładem jest Appleton Estate 21.
  • Overproof Rum – rum o dużej zawartości alkoholu (powyżej 40 proc, zwykle jest to 60 proc., ale może też wynosić 80 proc.). Ma ostry smak. Przykłady to Bacardi 151 i Stroh 60.
  • Przyprawiony – rum o dużej ilości przypraw. W USA nazywa się Spiced Rum, zaś w Europie rum spirit drink.
  • Rum aromatyzowany – rum o wielu różnych smakach i ciemnym mahoniowym zabarwieniu. Rumy te to różnego rodzaju wariacje producentów, którzy zaczęli je aromatyzować przyprawami korzennymi i owocami, takimi jak malina, mango, pomarańcza, czy orzech kokosowy. Trzeba wspomnieć też, że bardzo dużo rumów aromatyzowanych nie może się nazywać rumem, gdyż nie spełniają warunku minimalnego procentu (37,5 proc w Unii Europejskiej) lub mają przekroczony udział przypraw, barwników w rumie.

Jak pić rum?

Nie będzie żadnym zaskoczeniem stwierdzenie, że sposób picia rumu jest zależny od jego rodzaju. Nie są to jednak jakieś skomplikowane zasady. Rum biały, złoty i czarny doskonale sprawdzi się w drinkach w rodzaju Mojito, Cuba Libre, Pina Colada czy mrożonym Daiquiri. Można je też pić z dodatkiem lodu lub w formie szotów.

Nie zmienia to faktu, że rumy te są bez wątpienia dobrym produktem do eksperymentowania w koktajlach. Stąd równie dobrze można użyć czarny rum jako substytut dla whiskey w Manhattanie czy Old Fashioned. Działa doskonale. Można nawet zrobić to jeszcze prościej – rum, sok z cytryny lub limonki, jakiś sok (może być ananasowy), zmieszać wszystko razem, ewentualnie posłodzić i tyle.

Rum aromatyzowany najsensowniej jest pić z lodem. W przypadku premium wskazane jest pić w małych ilościach z niewielkiego kieliszka. Tak jak jest w przypadku whisky, rum, który dłużej leżakował, zazwyczaj może pochwalić się dużo lepszą jakością smaku. Dlatego te rodzaje, które leżakowały 8-10 lat należy pić na czysto lub na lodzie (pomijając rumy z Martyniki czy serii Habitation Velier). W innych przypadkach można mieszać w drinkach.

Jak pić rum? Kilka przepisów 

Zacznijmy od wspomnianego wyżej Daiquiri. To prosty drink do zrobienia. Potrzebujemy białego rumu (50 ml), syropu cukrowego (20 ml) i soku z limonki (25 ml). Wszystko mieszamy w shakerze, następnie przelewamy przez sitko do szklanki z kostkami lodu. Do Mojito potrzebujemy białego rumu (40 ml), pół limonki, kilka listków mięty, 2 łyżeczki cukru oraz wodę gazowaną. Limonkę bez skórki wrzucamy do szklanki, zasypujemy ją cukrem i ugniatamy aż puści sok. Następnie dorzucamy miętę, pokruszony lód, rum i mieszamy. Na końcu dopełniamy wodą gazowaną.

Przy Cuba Libre biały rum (40 ml) mieszamy z colą (80 ml). Dodajemy plaster limonki oraz kostki lodu. Z kolei podstawowe składniki Pina Colady to biały rum (30 ml), mleczko kokosowe (30 ml), oraz sok ananasowy (90 ml). Wszystko mieszamy ze sobą w shakerze. Drink podawany jest z lodem i plastrem cytryny oraz ananasa. W droższych wersjach podaje się go w wydrążonym ananasie.

Innym drinkiem z rumem jest tak zwany The Game. To niesamowicie prosty w przygotowaniu koktajl, stworzony dla miłośników owocowych smaków. Można go przygotować w każdych warunkach, ponieważ nie potrzeba do jego wykonania żadnych dodatkowych elementów typu shaker. Aby go wykonać, będziemy potrzebowali, 35 ml białego rumu, 20 ml likieru pomarańczowego Triple Sec, 60 ml soku żurawinowego i kilka kostek lodu. Koktajl podaje się w szkle typu „highball”, które należy wypełnić kostkami lodu. Następnie wlać rum, potem sok żurawinowy i na końcu likier. Wszystko można udekorować zestem z pomarańczy, umieszczając go na wierzchu trunku.