Wikipedia to jedna z najpopularniejszych stron w internecie. Codziennie korzystają z niej tysiące internautów, a sam serwis cieszy się zaufaniem ze strony użytkowników. Teraz przy próbie otwarcia jakiejkolwiek strony wyświetla się komunikat "Stanowisko wikipedystów w kwestii dyrektywy o prawach autorskich (lipiec 2018)". Zaciemnienie wszystkich stron to protest polskojęzycznej Wikipedii, która sprzeciwia się nowej dyrektywie o prawach autorskich. Strona nie będzie działać przez 24 godziny. Według Wikipedii proponowane zmiany zagrażają otwartemu Internetowi. Największe kontrowersje wywołuje zapis dotyczący serwisów, które są agregatorami treści (Facebook, Pinterest, Twitter) Komisja chce dać prawo wydawcom możliwość ściągania opłat za udostępniane artukuły. Inny art. dyrektywy zobowiązuje platformy takie jak YouTube i Facebook do filtrowani treści, którymi dzielą się jego użytkownicy. Zwolennicy takich rozwiązań uważają, że to pomoże w walce z piractwem w sieci.

Wikipedia nie działa: dlaczego strony zostały zaciemnione?

"5 lipca 2018 Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy należy ją przegłosować plenarnie. Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona. Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona." - czytamy na stronie Wikipedii.

Polskojęzyczna Wikipedia apeluje do przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, aby "głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie". 

Więcej o dyrektywie w sprawie praw autorskich można przeczytać TU.