Nie da się ukryć, że ekologia odgrywa coraz większą rolę w działalności firm ze sporej części świata. I choć niektóre działania są nastawione przede wszystkim na efekt w postaci pozytywnie odebranego ruchu PR-owego, a nie chęci wprowadzenia realnej zmiany, to pojawiają się także inicjatywy jak najbardziej sensowne. Na przykład takie, które mają (przynajmniej w pewnym stopniu) zapobiegać marnowaniu wytworzonych ubrań i akcesoriów. A że firma może przy tym zarobić, to mamy sytuację win-win.

Nike będzie sprzedawać używane buty

To właśnie idea sustainability, czyli zrównoważonego rozwoju, stoi za wprowadzeniem programu o nazwie Nike Refurbished. Jego założenia są dość proste – do ponownej sprzedaży trafią te buty, które z jakiegoś powodu zostały zwrócone do sklepu przez poprzedniego kupującego. Oczywiście nie będzie możliwy zwrot butów, których ktoś aktywnie używał na przykład przez rok lub dłużej, a następnie postanowił oddać do sklepu.

Jakie warunki będą musiały spełnić buty zanim trafią do Nike Refurbished?

Do ponownej sprzedaży będą mogły „zakwalifikować” się te buty, które zostały zwrócone do sklepu nie później niż 60 dni po zakupie. Ich stan zostanie gruntownie sprawdzony przez pracowników Nike – jeśli uznają, że ślady zużycia są minimalne, a buty nie zostały w żaden sposób uszkodzone, trafią do kolejnego etapu, którym będzie dezynfekcja, czyszczenie i nadawanie im możliwie najlepszego wyglądu. Następnie trafią na sklepowe półki – oczywiście ze stosownym oznaczeniem na temat ich przeszłości z niższą ceną. Ta będzie zależeć od stanu konkretnej pary. Dla używanych butów przewidziano trzy kategorie:

  • jak nowe
  • delikatnie używane
  • z uszkodzeniami kosmetycznymi

Program Nike Refurbished rusza na dość ograniczoną skalę – na razie można je kupić w zaledwie 15 sklepach w Stanach Zjednoczonych. Firma twierdzi jednak, że jeśli pomysł się przyjmie, zostanie wprowadzony z większym rozmachem. Dużo w tej sytuacji zależy od klientów oraz od polityki cenowej Nike – chętni na mało używane buty zapewne się znajdą, jeśli będą one oferowane za odpowiednią kwotę.

Nike ma też pomysł na to, co zrobić z używanymi butami, które nie kwalifikują się do sprzedaży jako Refurbished. Jakiś czas temu uruchomiono program Nike Grind, w którym buty poddawane są recyklingowi, a z uzyskanych w ten sposób materiałów tworzy się nowe przedmioty.