Walka z przetłuszczającymi się włosami może czasem przypominać błędne koło. Jeśli myjesz włosy zbyt często, może to spowodować nadmierną produkcję oleju. Jeżeli używasz suchego szamponu, prawdopodobnie trochę wydłużysz życie włosów, ale taki produkt może jednocześnie zatykać mieszki włosowe i powodować jeszcze większe przetłuszczanie. 

Na szczęście istnieje więcej niż kilka sposobów, aby nauczyć skórę głowy mniejszego wydzielania sebum. W większości przypadków jest to w dużej mierze kwestia bycia konsekwentnym. Poszukiwanie odpowiedniej dla siebie metody, wymaga też cierpliwości. Istnieją rzeczy, które możesz zrobić, aby ochronić pasma od czynników zewnętrznych, a które mogą sprawić, że twoje włosy będą wyglądać mniej tłuste.

Jak walczyć z przetłuszczaniem się włosów, skoro jego źródłem może być dosłownie wszystko? 

Dlaczego włosy stają się tłuste?

Tłuste włosy to wynik nadprodukcji sebum, czyli naturalnego oleju produkowanego przez gruczoły łojowe skóry głowy. Sebum ma za zadanie chronić włosy przed uszkodzeniami i utrzymywać je w dobrej kondycji. Jednakże, gdy produkcja sebum staje się nadmierna, włosy mogą stać się tłuste i wyglądać na niezadbane i nieestetyczne. Istnieje wiele przyczyn, które mogą wpływać na nadmierną produkcję sebum, w tym:

  • Genetyka: skłonność do przetłuszczania się włosów może być dziedziczna. Jeśli twoi rodzice mają problem z tłustymi pasmami, istnieje większa szansa, że i ty będziesz się z nim zmagać;
  • Niewłaściwa pielęgnacja: zbyt częste mycie włosów lub używanie niedelikatnych szamponów może prowadzić do nadprodukcji sebum. Skóra głowy stara się zrekompensować utratę naturalnego oleju, co prowadzi do przetłuszczania się włosów;
  • Dieta: dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry może wpływać na stan skóry i włosów. Zdrowa dieta z kolei może pomóc w utrzymaniu równowagi sebum;
  • Stres: na zaburzenie pracy gruczołów łojowych może wpłynąć intensywny stres, co w efekcie prowadzi do nadmiernego wydzielania sebum.

Tłuste włosy: jak sobie z nimi radzić?

Tłuste włosy mogą być irytujące, ale odpowiednia pielęgnacja i zmiany w stylu życia bywają pomocne w utrzymaniu równowagi sebum i poprawie ogólnego stanu włosów. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, więc może być konieczne eksperymentowanie z różnymi metodami, aby znaleźć te, które najlepiej zadziałają.

Pomóc w walce z tłustymi włosami mogą właściwa pielęgnacja i zmiany w stylu życia. Jakie? Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Ustal regularny harmonogram mycia: unikaj częstego mycia włosów, które może prowadzić do przesuszenia skóry głowy pobudzającego nadprodukcję sebum. Optymalna częstotliwość mycia to co 2-3 dni;
  • Wybierz odpowiednie produkty do pielęgnacji: używaj delikatnych szamponów, które są przeznaczone do włosów przetłuszczających się. Unikaj produktów zawierających silikony i oleje, które mogą zwiększyć tłustość włosów;
  • Unikaj gorącej wody: myj włosy letnią wodą, aby nie stymulować nadmiernego wydzielania sebum;
  • Dieta: zadbaj o zdrową i zrównoważoną dietę bogatą w owoce, warzywa, białko i zdrowe tłuszcze, która pomoże w utrzymaniu zdrowej skóry głowy;
  • Stres: znajdź sposoby na zarządzanie stresem, takie jak joga, medytacja lub regularna aktywność fizyczna;
  • Unikaj częstego dotykania włosów: oleje z naszej skóry mogą przenosić się na włosy - dobrze jest więc unikać częstego dotykania włosów rękami.

Tłuste włosy po umyciu: przyczyny

Regularnie myjesz włosy, jednak codzienna pielęgnacja nie wystarcza, a pasma wydają się tłuste zaraz po umyciu? Może tak się dziać z kilku przyczyn. 

Tłuste włosy zaraz po umyciu mogą być efektem różnych czynników, z których jeden z najczęstszych to niedokładne spłukanie szamponu lub niedokładne umycie włosów. Jest to kwestia często zaniedbywana, ale ma duże znaczenie dla ogólnego stanu włosów. Jeśli szampon nie zostanie dokładnie spłukany, pozostające na włosach resztki produktu mogą przyciągać brud i zanieczyszczenia z otoczenia. W rezultacie prowadzi to do obciążenia pasm i ich przetłuszczenia.

Niedokładne umycie włosów również może być przyczyną nadmiernego sebum na skórze głowy i włosach. Jeśli nie poświęcimy wystarczająco czasu na mycie i masowanie skóry głowy, nie usuniemy odpowiednio zanieczyszczeń i martwego naskórka. W rezultacie gruczoły łojowe mogą być pobudzone do nadmiernej produkcji oleju, co przekłada się na tłuste włosy, nawet po umyciu.

Warto zwrócić uwagę na dokładność i staranność podczas procesu mycia włosów, upewniając się, że szampon jest dokładnie spłukany, a skóra głowy jest odpowiednio oczyszczona. Odpowiednia pielęgnacja i świadomość tego aspektu utrzymują włosy w lepszym stanie.

Tłuste włosy a suchy szampon

Chociaż suchy szampon jest świetny w nagłych wypadkach, eksperci ostrzegają, że kobietom zdarza się używać go zbyt dużo i zbyt często, co prowadzi do jeszcze większego gromadzenia się osadu na włosach i zatykania porów. Pamiętaj więc, aby nie przesadzać z tym produktem i używać go tylko w sytuacjach naprawdę awaryjnych. Eksperci z dziedziny fryzjerstwa zalecają unikanie stosowania trudnych do spłukania produktów, takich jak suche szampony i olejki do włosów (na całości pasm) - mogą gromadzić się na włosach i być trudne do zmycia.

Mamy jednak dobrą wiadomość, ponieważ istnieje alternatywa dla suchego szamponu i to w opcji DIY - roztwór octu jabłkowego, który pomoże zresetować pH skóry głowy. Jak go wykonać? Przygotuj mieszankę z octu jabłkowego i wody w proporcji 1:8. Nałóż roztwór na włosy, pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz letnią wodą.