Jeżeli wykupiłyście dostęp do popularnych serwisów z filmami i serialami, na pewno zauważyłyście, że produkcji opartych na książkach Harlana Cobena ciągle przybywa. Ogromne zainteresowanie filmowców materiałem źródłowym spod ręki powieściopisarza nie wynika z subiektywnych czytelniczych sympatii. Decyzje potentatów branży rozrywkowej (jak zawsze) mają uzasadnienie w liczbach. Autor cyklu z Myronem Bolitarem to obecnie jeden z najchętniej czytanych twórców na świecie. Do tej pory sprzedał już ponad 80 milionów egzemplarzy swoich dzieł.

Seriale na podstawie Harlana Cobena: ile ich powstało?

Mając na uwadze wyprzedane nakłady w księgarniach i długie kolejki czytelników oczekujących na zwrot książek w osiedlowych bibliotekach, nie powinno dziwić, że kolejne kryminały Harlana Cobena szybko przyjmują serialową formę. Dziś obejrzeć można aż 11 odcinkowych tytułów bazujących na bestsellerowych powieściach. Lada moment dołączy do nich nowy miniserial Netfliksa „Już mnie nie oszukasz”. Premiera została zaplanowana na 1 stycznia 2024 roku. Świąteczna przerwa to jednak nie tylko idealny moment, aby zapoznać się z premierami, ale też nadrobić zaległości.

Jeżeli kochacie książki Cobena albo dopiero znajdziecie je pod choinką i po pochłonięciu całości w jeden wieczór będziecie chcieli jeszcze raz przeżyć wciągająca historię, macie z czego wybierać. Co ciekawe, fabuły jego powieści są na tyle uniwersalne, że reżyserzy z łatwością przenoszą je ponad granicami państw. Już pierwszy film „Nie mów nikomu” nakręcono w 2005 roku nie w ojczyźnie pisarza, ale we Francji. Później akcja przenosiła się do Wielkiej Brytanii i (aż dwukrotnie) do Polski. Gdzie szukać najlepszych seriali kryminalnych dla fanów zaskakujących zwrotów akcji, rodzinnych intryg i demaskowanych w emocjonującym finale kłamstw? Większość produkcji inspirowanych twórczością Amerykanina czekają m.in. na Amazon Prime i Netfliksie.

„Jedyna szansa” (2015)

Wydaje się, że początkowo Francuzi mieli monopol na ekranizacje Cobena. „Jedyna szansa” to miniserial na podstawie powieści o tym samym tytule. Thriller opowiada o lekarce Alice Lambert, którą postrzelono w plecy we własnym domu. Gdy ocknie się w szpitalu, jej życie wywróci się do góry nogami. Mąż bohaterki nie przeżył włamania, a jej córka została uprowadzona. Aby uratować swoje dziecko, musi stawić czoła pozbawionym skrupułów przestępcom i mrocznym sekretom. 

„Nasza piątka” (2016)

Z czasem za produkcję seriali spod szyldu Harlana Cobena wziął się również Netflix. „Nasza piątka” powstała na wyspach i błyskawicznie zdobyła uznanie krytyków. Wszystko zaczyna się od zaginięcia (klasyk) pięcioletniego Jesse'ego. Przez dwanaście lat uznawany jest za zmarłego, do czasu aż w niewyjaśnionych okolicznościach na miejscu zbrodni służby odkrywają jego DNA. 

„Tylko jedno spojrzenie” (2017)

W 2017 roku filmowcy znad Sekwany na warsztat wzięli sensacyjne „Tylko jedno spojrzenie”. Miniserial przenosi widzów do dotychczas harmonijnego świata Evy Beufilis, której spokój zostanie zakłócony przez nieoczekiwaną przesyłkę. Stare zdjęcie doprowadzi do nagłego zniknięcia męża bohaterki, która zrobi wszystko, aby go odnaleźć. Tropem Bastiena podążać będzie też niebezpieczny mężczyzna z fotografii. 

„Safe” (2018)

Następna z aż czternastu zapowiadanych w przeszłości przez Netfliksa ekranizacji to „Safe”. Opowiada o cieszącym się uznaniem chirurgu Tomie Delaney, który krótko po stracie żony musi stawić czoła kolejnemu wyzwaniu. Gdy z pola widzenia znika jedna z jego nastoletnich córek, zagłębia się w plątaninie tajemnic skrzętnie ukrywanych w pozornie uporządkowanym sąsiedztwie. Na plan zdjęciowy weszli Michael C. Hall („Dexter”), Audrey Fleurot („Nietykalni”) i Amanda Abbington („Sherlock”).

„The Stranger” (2020)

W 2020 roku na małym ekranie zadebiutował pełen niedopowiedzeń dramat „The Stranger”. Fabuła czerpie z książki „Nieznajomy” i skupia się na życiu Adama Price'a, szczęśliwego męża i ojca dwójki dzieci, który nagle dowiaduje się nieznanych faktów na temat swojej żony. Niechciane odkrycie zaprowadzi go w ciemne zakamarki. Harlan Coben został jednym z producentów wykonawczych. W książkowe postaci wcieliły się m.in. Siobhan Finneran („Downton Abbey”) i Hannah John-Kamen („Nowy wspaniały świat”).

„W głębi lasu” (2020)

Rok 2020, mimo zawirowań mącących spokój na całym świecie, okazał się dla fanów Cobena szczęśliwy. Drugim polskim serialem Netfliksa, zaraz po „1983”, okazała się adaptacja powieści „W głębi lasu”. Brutalne morderstwo na młodzieżowym obozie w 1994 roku łączy się ze śmiercią niezidentyfikowanego mężczyzny 25 lat później. Co naprawdę wydarzyło się na łonie natury pod osłoną letniej nocy? Dyrektorzy castingu zaprosili do udziału w produkcji Agnieszkę Grochowską, Grzegorza Damięckiego czy Huberta Miłkowskiego.

„Niewinny” (2021)

Kiedy seriale made in Spain zaczęły coraz odważniej zagarniać podium najpopularniejszych tytułów Netfliksa, Hiszpanom powierzono pieczę nad dreszczowcem „Niewinny”. I tak Matt Hunter stał się Mateem Vidalem i przeprowadził się na katalońskie wybrzeże. Jego życiorys nie uległ jednak zmianie. Bohater dalej zmaga się z konsekwencjami bójki sprzed dziewięciu lat, podczas której przypadkiem pozbawił życia człowieka. W roli głównej Mario Casas znany z „Contratiempo” czy „Trzech metrów nad niebem”.

„Bez pożegnania” (2021)

W 2021 roku do powieści Cobena wrócili też na pewien czas wyparci przez inne narodowości Francuzi. „Bez pożegnania” znów eksploruje temat nagłego zniknięcia bliskiej osoby. Tym razem zagadkę będzie musiał rozwiązać od dawna zmagający się z konsekwencjami tragedii z przeszłości Guillaume. Mężczyzna z dnia na dzień zostaje porzucony przez swoją narzeczoną. Po doświadczeniach z przeszłości nie zamierza dać za wygraną i na przekór przeciwnościom podąża śladem ukochanej. W obsadzie Finnegan Oldfield („W gorsecie”) i Garance Marillier („Titane”).

„Zostań przy mnie” (2021)

„Zostań przy mnie” to brytyjski thriller psychologiczny przybliżający sprawę życia i śmierci. Ścieżki spełnionej matki, fotoreportera i detektywa przecinają się ze sobą po wielu latach i prowadzą do rozwikłania bezlitosnej zbrodni, która do tej pory pozostawała niewyjaśniona. W serialu zagrali Richard Armitage („Hobbit: Niezwykła podróż”), Lucca Quinn („Sprawa idealna”) i Sarah Parish („Holiday”).

„Zachowaj spokój” (2022)

Wracamy do Polski, a dokładniej na warszawskie prestiżowe osiedle, gdzie dochodzi do serii niefortunnych zdarzeń. Tuż po śmierci młodego chłopaka z powierzchni ziemi rozpływa się jego kolega. Życie zamożnych mieszkańców zaczyna się komplikować. W kryminalnym „Zachowaj spokój” pojawili się Magdalena Boczarska, Leszek Lichota i – ponownie – Agnieszka Grochowska.

„Harlan Coben: Schronienie” (2023)

„Schronienie” to pierwsza powieść Cobena, którą na tapet wzięli krajanie pisarza. Serial Amazon Prime opowiada historię Mickeya Bolitara. Bohater po śmierci ojca usiłuje zacząć od nowa na sennych przedmieściach New Jersey. Kiedy wśród jego znajomych dochodzi do tajemniczych zniknięć, wpada na trop mrocznych podziemi. Czy w zacienionych korytarzach znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania?

„Już mnie nie oszukasz” (2024)

„Już mnie nie oszukasz”, czyli najnowsza propozycja Netfliksa śledzi poczynania Mayi Stern, wdowy po zamordowanym Joem. Kobieta dokonuje szokującego odkrycia, gdy na nagraniu z elektronicznej niani zauważa rzekomo nieżyjącego męża. Sprawa jest o tyle zagmatwana, że nie było to pierwsze domniemane zabójstwo w rodzinie Mayi.