Rozstępy mogą być przyczyną sporych kompleksów. Najczęściej pojawiają się w ciąży – szczególnie na piersiach i brzuchu, ale nierzadko widoczne są także u młodych, szczupłych dziewczyn. Skąd się biorą? Jak je skutecznie usunąć? Zrobiłyśmy przegląd najlepszych kremów na rozstępy oraz sprawdziłyśmy, jak pozbyć się ich w gabinecie medycyny estetycznej.

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy pojawiają się, gdy skóra w krótkim czasie znacznie się rozciąga – może to wynikać np. z szybkiego wzrastania, przyrostu wagi, zwiększenia masy mięśniowej czy ciąży, gdy powiększają się brzuch i piersi. Dochodzi wtedy do zerwania włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za prawidłową budowę i elastyczność skóry. Przyczyną rozstępów mogą być też zaburzenia hormonalne, które negatywnie wpływają na naturalną produkcję kolagenu i elastyny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Cinta Tort Cartró ☾ (@zinteta) Lut 18, 2018 o 10:57 PST

Na początku, w fazie zapalnej, rozstępy mają czerwony lub fioletowy kolor i to najlepszy czas, żeby rozpocząć leczenie. Na tym etapie, używając odpowiednich kremów, zmiany można cofnąć i nie dopuścić do powstania utrwalonych, białych kresek. Jeśli nie zareagujesz szybko, rozstępy po paru miesiącach przekształcą się w trwałe, perłowe blizny. Ich usunięcie jest dużo trudniejsze.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sara Shakeel (@sarashakeel) Paź 2, 2018 o 1:28 PDT

Na fali ruchu #bodypositivity rozstępy przestały być tematem tabu. W pewnym czasie na Instagramie zapanowała nawet moda na pokazywanie swoich „prążków”, co wielu kobietom pozwoliło uwolnić się od kompleksów. Do posiadania rozstępów przyznały się m.in. Ashley Graham, Chrissy Teigen, Demi Lovato czy Rihanna. Artystka Sara Shakeel (@sarashakeel), znana z ozdabiania zdjęć błyszczącym brokatem, założyła nawet oddzielny profil na Instagramie @glitterstretchmarks, na którym publikuje zdjęcia rozstępów wypełnionych mieniącymi się kryształkami. Coraz więcej kobiet zaczęło przyznawać się do tego defektu i nadawać mu głębsze znaczenie.

„Pewnego dnia uświadomiłam sobie, że te kreski opowiadają jakąś historię. Dumną historię o tym, jak dzielna jestem jako kobieta. Moje ciało wydało na świat dwie piękne istoty. Zamiast wstydzić się rozstępów, zaczęłam być z nich dumna (…) Są częścią mnie i mojej historii” - @giovanna788

Czytaj też: Kolagen do picia - efekty odmładzającej kuracji

Jak usunąć rozstępy?

Według szacunków, rozstępy ma 80% kobiet. I choć ten problem nie jest już naznaczony takim piętnem wstydu jak jeszcze parę lat temu, nadal większość z nas chciałoby się go pozbyć. Kilka jasnych kresek na biodrach nie musi być powodem do ukrywania się, ale bywa, że defekt jest bardziej rozległy i obejmuje np. cały brzuch albo pośladki. Wtedy najlepsze rezultaty przynosi połączenie domowych sposobów na rozstępy z profesjonalnymi zabiegami.

Domowe sposoby na rozstępy

Możesz optycznie zmniejszyć widoczność rozstępów w domu, stosując specjalistyczne kremy i codziennie masując partie ciała objęte tym problemem. Najlepsze efekty dostrzeżesz, gdy rozstępy są jeszcze w fazie zapalnej, ale nawet na białe, zbliznowaciałe linie dobrze podziała regularny masaż. Wybrałyśmy kilka produktów, które mają dobre opinie i skuteczne działanie.

1. Krem na rozstępy Lierac Phytolastil Gel

Krem-żel zawiera 35% wyciągów roślinnych (bluszcz, skrzyp, przywrotnik), które stymulują pracę fibroblastów, co prowadzi do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych oraz elastynowych. Polecany jest szczególnie dla kobiet w ciąży i z utrwalonymi rozstępami. Skuteczność preparatu została udowodniona klinicznie – badania na grupie 500 kobiet potwierdziły jego 84-procentową skuteczność.

2. Olejek na rozstępy Bio-Oil

Popularny kosmetyk od lat okupuje czołowe miejsca w rankingach preparatów na rozstępy. Bio-Oil zawiera kompozycję naturalnych olejków (nagietkowy, lawendowy, z rozmarynu, rumianku) oraz witaminy E i A wpływające na jakość skóry. Badanie kliniczne z 2010 roku potwierdza jego skuteczność w redukcji świeżych i starych rozstępów. Brało w nim udział 36 kobiet dotkniętych problemem rozstępów, które nakładały Bio-Oil dwa razy dziennie przez 8 tygodni. U 92% wykazano poprawę wyglądu blizn. Opinie w internecie wskazują za to, że Bio-Oil jest najskuteczniejszy w zapobieganiu rozstępom (uelastycznia skórę i poprawia jej koloryt), dlatego warto stosować go w ciąży.

Sprawdź też: Skóra odwodniona - objawy

3. Krem na rozstępy Yonelle z mezorollerem

Działanie kremu Yonelle jest skuteczniejsze dzięki jednoczesnemu zastosowaniu rollera z mikroigiełkami. W zestawie znajdziesz Bodyfusion Krem Silnie Ujędrniający z retinolem, który pobudza produkcję nowych włókien kolagenowych, a także mezoroller, który tworzy w skórze setki mikrokanalików. Dzięki temu składniki aktywne preparatu docierają do głębszych warstw skóry i efekty kuracji są zauważalne szybciej niż przy tradycyjnym masażu dłońmi. Dodatkowo, delikatne nakłuwanie skóry pobudza krążenie, ujędrnia i wygładza oraz jest praktycznie bezbolesne. Zabieg niweluje zarówno rozstępy, jak i uporczywy cellulit.

4. Krem na rozstępy Palmer’s Cocoa Butter Formula

Zawiera odżywcze masło kakaowe, witaminę E, kolagen, elastynę, luteiny, ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej, olejek arganowy, masła shea i olejek ze słodkich migdałów. Skoncentrowany skład gwarantuje świetne rezultaty jeśli chodzi o zwiększenie jędrności i elastyczności skóry, co potwierdziło 98% testerek. Krem Palmer’s zbiera też dobre opinie wśród użytkowniczek: „(…) Działa świetnie, skóra natychmiast staje się bardziej jędrna i elastyczna, a już po kilkunastu dniach regularnego stosowania można zauważyć, że rozstępy stały się odrobinę mniej widoczne. Polecam paniom, które poszukują produktu skutecznie zmniejszającego rozstępy, szczególnie te świeże” – można przeczytać w jednej z recenzji. Krem kupisz w drogeriach Rossmann.

5. Krem na rozstępy Norel dr Wilsz

Rozstępy na piersiach sprawiają podwójny kłopot, ponieważ skóra w tym obszarze jest wyjątkowo delikatna i wymaga specjalnej pielęgnacji. Żeby nie dopuścić do powstania rozstępów w ciąży, jak i optycznie zmniejszyć te istniejące, wypróbuj Krem-żel ujędrniający Norel Dr Wilsz. Według opisu producenta „Preparat znacząco poprawia kondycję skóry piersi działając jak naturalny lifting, jak również sprzyja utrzymaniu jędrnej i napiętej skóry na szyi i dekolcie. Zapobiega rozstępom skórnym, powstającym zwłaszcza w okresie ciąży oraz przy wahaniach wagi”.

Oprócz smarowania rozstępów kremami, pamiętaj o robieniu regularnych peelingów, które ujędrniają, wygładzają i ułatwiają absorpcję składników aktywnych przez skórę. Korzystaj z preparatów, które oprócz drobinek złuszczających zawierają substancje zwiększające poziom nawilżenia skóry, np. kwas hialuronowy.

Zobacz też: 7 błędów w pielęgnacji twarzy, które przyspieszają starzenie się skóry

Dodatkowo, 1-2 razy w tygodniu warto wykonywać masaż partii objętych rozstępami i cellulitem. Możesz robić to za pomocą włosianej szczotki (tzw. szczotkowanie ciała na sucho to znany patent Azjatek na gładką, napiętą skórę ciała) lub specjalnego masażera z wypustkami. Urządzenie z funkcją podczerwieni dodatkowo podgrzewa skórę i daje efekt wyszczuplający.

Dobre efekty przynoszą też regularne ćwiczenia. Wysiłek fizyczny powoduje zwiększenie produkcji kolagenu, poprawia krążenie, dotlenia i ujędrnia skórę. Dzięki temu, nawet jeśli całkowicie nie wyeliminujesz rozstępów, znacznie poprawi się jakość twojej skóry.

Skuteczne zabiegi na rozstępy

Przy kilkuletnich, utrwalonych rozstępach trudno o spektakularne efekty jeśli stosuje się tylko kremy i masaże. W usunięciu głębokich, perłowych blizn pomóc mogą tylko profesjonalne zabiegi z użyciem nowoczesnych urządzeń, które pobudzają do odnowy głębsze warstwy skóry.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Obecnie jest uznawana za najskuteczniejszy zabieg redukujący nawet długo istniejące rozstępy. W trakcie jego trwania głowica wyposażona w setki mikroigieł nakłuwa, a jednocześnie podgrzewa wybrane partie ciała. Pod wpływem ciepła i mikrouszkodzeń, w skórze zachodzą procesy naprawcze: komórki kolagenu tworzą nowe włókna i stopniowo odbudowuje się struktura skóry. Żeby zabieg przyniósł dobre efekty, musi być jednak wykonany przez specjalistę, który dobierze odpowiednie parametry urządzenia. Znaczną poprawę wyglądu blizn można uzyskać po 4-5 zabiegach.

Ablacyjny laser frakcyjny

Wiązka lasera podgrzewa głębsze warstwy skóry, przez co dochodzi do ich kontrolowanego uszkodzenia. Organizm w ten sposób stymulowany jest do samoczynnej odbudowy rozerwanych włókien kolagenowych. Laser frakcyjny dobrze sprawdza się w redukowaniu płytszych, mniejszych rozstępów i blizn.

Mezoterapia igłowa

Jest to profesjonalny zabieg nakłuwania uszkodzonej skóry, podczas którego w głąb skóry podawany jest specjalny preparat stymulujący jej regenerację. Dla uzyskania optymalnych efektów trzeba wykonać ok. 4-6 zabiegów.