Domowe sposoby na rozstępy w znacznym stopniu mogą zmniejszyć ich widoczność, a jeśli są w początkowej fazie - nawet zlikwidować. Wystarczy znać kilka prostych (i tanich!) trików, a następnie stosować je sumiennie. Efekty będą zauważalne dość szybko, a co najważniejsze - będą trwałe. Jak zmniejszyć widoczność rozstępów? Oto sprawdzone metody.

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy tworzą się najczęściej w okresie dojrzewania, a także w ciąży. Mogą pojawić się również wskutek wahań wagi - szybkiego przybrania na wadze lub gwałtownego schudnięcia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Poosh (@poosh)

Najważniejszą rolę w tworzeniu się tego defektu estetycznego odgrywa ilość kolagenu w skórze. Jest to naturalne białko odpowiadające za jej napięcie i jędrność. Rozstępy powstają w wyniku mocnego naciągania skóry, co skutkuje jej osłabieniem i zrywaniem włókien kolagenowych. W zależności od przyczyny, organizm może wytwarzać mniej tego białka (za to odpowiedzialne są hormony, wiek, tryb życia) lub nie nadążać z wyprodukowaniem odpowiedniej ilości nowych włókien. Zwiększone ryzyko powstawania rozstępów na brzuchu dotyczy np. kobiet w okresie ciąży. Z kolei u osób w trakcie gwałtownych zmian wagi często obserwuje się rozstępy na nogach, ramionach, brzuchu lub piersiach. Powstawanie najpierw czerwonych pęknięć, a następnie białych, często bardzo głębokich pręg na skórze związane jest więc z jej nadmiernym rozciąganiem, a tym samym - po prostu rozrywaniem. 

Rozstępy pojawiają się najczęściej:

  • piersiach;
  • brzuchu;
  • pośladkach;
  • wewnętrznej stronie ud;
  • biodrach. 

Mogą występować również na ramionach i łydkach - szczególnie u osób trenujących siłowo i przyjmujących środki na przyspieszenie wzrostu mięśni. 

Sukces w walce z rozstępami w dużej mierze zależy od tego, ile czasu upłynęło od ich powstania. Rozstępy w pierwszej fazie to różowe, czerwone, bordowe lub fioletowe nitki, często uformowane w sieć. To faza zapalna tkanki łącznej. Jeśli w tym czasie podejmiesz intensywną pielęgnację ukierunkowaną na ujędrnienie i wzmocnienie skóry, a także łagodzenie stanu zapalnego, istnieje duża szansa na to, że pozbędziesz się ich całkowicie

Rozstępy, które przybrały białą barwę, to niestety blizny. Na tym etapie nie pozbędziesz się ich całkowicie domowymi metodami, ale w dużym stopniu uda się zrobić to w gabinecie kosmetycznym. W domowych warunkach możesz jednak znacznie zmniejszyć ich widoczność - nawet na tyle, że będą ledwie dostrzegalne. Jak to zrobić?

Jak pozbyć się rozstępów domowymi sposobami? 

Zmniejszenie rozstępów bez pomocy medycyny estetycznej to zadanie trudne, ponieważ w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie tak zadziałać na skórę, by przebudować zerwane włókna kolagenowe. Potrafią to tylko zabiegi takie jak mezoterapia czy laser frakcyjny. Można jednak poprawić ogólną jakość skóry, dzięki czemu nieestetyczne pręgi będą mniej widoczne. W jej uelastycznieniu pomogą przede wszystkim peelingi do ciała i masaże

W walce z rozstępami po ciąży, u nastolatków czy po odchudzaniu bardzo ważna jest systematyczność, a także zdrowy tryb życia i odpowiednia pielęgnacja skóry. Oto przykładowe sposoby na to, jak pozbyć się rozstępów.

  • zdrowa dieta - głównym warunkiem utrzymania zdrowia i wydajności organizmu, ale także stanu skóry, włosów i paznokci, jest to, co dostarczasz swojemu organizmowi. Zadbaj o to, by twoja dieta była wartościowa, bogata w mikro- i makroelementy - zwróć szczególną uwagę na cynk, witaminę C, a także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które odpowiadają za jędrność i nawilżenie skóry. Należy pić duże ilości wody. Warto suplementować również kolagen. 
  • masaże szorstką rękawicą lub gąbką - w ten sposób pobudzasz mikrokrążenie, a to sprzyja odnowie skóry. Dzięki regularnym masażom (na sucho lub pod prysznicem) złuszczasz również martwy naskórek, przez co odświeżasz skórę. Dobrze sprawdza się również klasyczny masaż manualny oraz ten za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w obracające się i uciskające głowice.
  • mechaniczne złuszczanie naskórka - za sprawą peelingów do ciała skóra staje się gładsza i jędrniejsza. Regularne złuszczanie pozwala na "starcie" wierzchniej warstwy skóry (zrogowaciałego naskórka), przez co zmiany skórne mniej rzucają się w oczy.

Naturalne sposoby na rozstępy mogą okazać się bardzo skuteczne pod warunkiem, że będziesz sumiennie i systematycznie je stosować. Pierwsze efekty pojawiają się zazwyczaj w kilka tygodni. Wzmocnisz je łączeniem wszystkich metod jednocześnie.

Domowe peelingi na rozstępy 

Peeling z kawy lub cukru z dodatkiem cynamonu to świetny sposób na rozstępy. Wystarczy wymieszać dowolną ilość fusów z kawy albo kryształków cukru z żelem pod prysznic lub olejkiem, a na koniec dodać trochę cynamonu. Nałóż taką mieszankę w miejsca objęte rozstępami, wmasuj, a następnie spłucz ciepłą wodą. Kofeina zawarta w kawie pobudzi i ujędrni skórę, olejek ją natłuści i odżywi. Cynamon rozgrzeje skórę i wspomoże krążenie, dzięki czemu również pobudzi ją do odnowy. W niektórych źródłach zaleca się też dodanie soku z cytryny lub aloesu do peelingu - mają one właściwości nawilżające, regenerujące i rozjaśniające.

Możesz stosować też gotowe peelingi na rozstępy z naturalnymi składnikami, na przykład od polskich marek Cello, BodyBoom, Mokosh czy Organique. 

Domowe masaże na rozstępy 

Kolejny domowy sposób na rozstępy to masaż. W tej roli sprawdzi się klasyczny masaż manualny, składający się z kilku kroków:

  • głaskanie;
  • rozcieranie;
  • ugniatanie;
  • oklepywanie. 

Masaż warto wykonywać przez około 15 minut, najlepiej co drugi dzień. Zaleca się masowanie wybranego obszaru ciała od dołu do góry - zgodnie z kierunkiem przepływu krwi. Po masażu warto wziąć naprzemienny (ciepły i chłodny) prysznic oraz wmasować preparat o działaniu ujędrniającym i wygładzającym, na przykład Lierac Phytolastil. Zawiera on składniki roślinne takie jak przywrotnik, bluszcz i skrzyp wzmacniające tkankę łączną i zapobiegające pojawianiu się rozstępów na biuście, brzuchu, biodrach i pośladkach. Jego formuła stymuluje fibroblasty do produkcji włókien kolagenu i elastyny, poprawiając tym samym strukturę i elastyczność skóry - to z kolei przekłada się na mniejszą widoczność już istniejących rozstępów.

By usunąć rozstępy, warto także regularnie szczotkować ciało na sucho. Do tej metody przyda się drewniana szczotka z naturalnym włosiem.

Olejki na rozstępy

Usuwanie rozstępów jest możliwe również dzięki masażom za pomocą olejków. Ważne, by olejek był jak najbardziej naturalny oraz zimnotłoczony (wtedy nie traci swoich cennych właściwości). Na poprawę jędrności skóry i redukcję rozstępów polecane są jojoba, makadamia, arganowy, z kiełków pszenicy, olej z pestek moreli, olej kokosowy i migdałowy. Są to oleje z dużą zawartością witaminy E i charakteryzują się obecnością nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odżywiają oraz uelastyczniają skórę. Możesz sięgnąć też po gotowe mieszanki olejków z dodatkowymi składnikami ujędrniającymi, wzbogacone o przyjemne zapachy - na przykład Bio Oil.

Masaże olejkami to doskonały sposób na ujędrnienie i odżywienie skóry, natłuszczenie jej i zaaplikowanie witamin oraz innych cennych składników aktywnych, które wspomogą jej wygładzanie i regenerację. 

Kremy na rozstępy

Wśród skutecznych produktów na rozstępy wymienia się także kremy. Mogą one zawierać składniki takie jak m.in. peptydy, wyciągi z bluszczu, skrzypu i innych ziół, witamina E, krzem, masło shea, ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej. Mają one na celu usprawniać krążenie, pobudzać włókna kolagenowe do regeneracji i wygładzać powierzchnię skóry. Kobiety w ciąży oraz nastolatki powinny stosować je w ramach profilaktyki, aby nie dopuścić do rozwoju głębokich pęknięć spowodowanych rozciąganiem skóry. U osób z utrwalonymi, białymi bliznami tego typu preparaty zmniejszą ich widoczność, lecz nie wyeliminują całkowicie.