Rozstępy występują na różnych partiach ciała. Skóra na brzuchu, nogach, plecach i piersiach nie zawsze jest wystarczająco elastyczna. Możemy to zaakceptować – rozstępy nie są bolesne i nie wpływają na nasze zdrowie. Jeśli jednak nie czujemy się z nimi komfortowo i zależy nam, aby skóra stała się gładsza – wypróbujmy sposoby na pozbycie się rozstępów. Możemy wcierać drogeryjne balsamy, wybrać się na laserowe usuwanie rozstępów czy poeksperymentować z domowymi metodami.

Rozstępy na piersiach – przyczyny

Białe lub czerwone pręgi na skórze, przypominające blizny – to właśnie rozstępy. Pojawiają się z wielu powodów. Szybkie rośnięcie, nagła zmiana wagi, ciąża – tak naprawdę większość kobiet, jeśli nie wszystkie, mają mniej lub bardziej widoczne rozstępy. Dlaczego powstają?
Występowanie rozstępów może być uwarunkowane genetycznie. Niektórzy po prostu mają obniżoną zdolność syntezy włókien kolagenowych, co ma związek z funkcjonowaniem fibroblastów. Pierwsze rozstępy pojawiają się w okresie dojrzewania, pod wpływem intensywnego przyrostu masy ciała i gwałtownego rośnięcia, również biustu. Stąd też rozstępy na piersiach w młodym wieku.

W czasie ciąży również zmienia się sylwetka, co zwiększa szansę na pojawienie się rozstępów. Dodatkowy wpływ mają hormony. Kortyzol, występujący w wysokim stężeniu, blokuje wytwarzanie kolagenu. Skóra nie rozciąga się, a włókna kolagenowe zostają przerwane. Pojawienie się rozstępów na piersiach w ciąży to częsty i normalny proces. Można próbować mu zapobiegać, stosując profilaktycznie kremy, balsamy i olejki. Nawilżanie i uelastycznianie skóry to dobry pomysł także po ciąży – rozstępy na piersiach podczas karmienia mogą ulegać pogłębieniu, gdy biust gwałtownie zmienia swój rozmiar. Odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu nie zaszkodzą w profilaktyce przeciw rozstępom.

Domowe sposoby na rozstępy na piersiach

Czerwone rozstępy na piersiach? To pierwsza faza, zwana fazą zapalną. Skóra próbuje jeszcze się zregenerować i właśnie wtedy warto ją wspomóc domowymi sposobami. W kolejnej fazie – fazie zanikowej – rozstępy staną się białe. I wówczas nie uda nam się ich pozbyć, a być może jedynie je rozjaśnić. Konieczne będzie też stosowanie kilku różnych metod, aby osiągnąć jakiekolwiek efekty. Większą szansę na sukces mamy w walce z rozstępami w fazie zapalnej. Co zrobić z czerwonymi rozstępami na piersiach?

Jak pozbyć się rozstępów? Oto kilka domowych sposobów:

  • Maseczka z cytryną. Do przyrządzenia maseczki potrzeba oliwy z oliwek, witaminy E w kapsułkach oraz soku z cytryny. Regularne nakładanie jej na skórę przyniesie efekty!
  • Kąpiele z solą morską. Kilka łyżek soli morskiej dodanych do kąpieli może pozytywnie wpłynąć na skórę i zapobiec powstawaniu białych, trwałych rozstępów. Trzeba jednak pamiętać, aby natłuścić i nawilżyć skórę po kąpieli.
  • Sok z marchewki. Marchew poprawia wygląd skóry, jest bogata w witaminę C. Sok z marchwi w połączeniu z solą morską twarzy pastę, którą możemy wmasowywać w biust. Mieszankę należy spłukać po wyschnięciu.
  • Aloes. Świeży aloes wspomaga regenerację tkanek i łagodzi stany zapalne. Po masażu piersi z dodatkiem aloesu skóra pozostanie nawilżona.
  • Olej kokosowy, olej rycynowy, oliwa z oliwek. Do masażu można wykorzystać także oleje, które natłuszczają skórę, odżywiają ją i wspomogą regenerację.
  • Sok z ziemniaków. Chociaż to może zdziwić, ziemniak bogaty jest w witaminy i minerały, które wspierają odbudowę komórek skóry. Wystarczy pokroić ziemniaka w plastry i za ich pomocą masować skórę tak, aby rozprowadzić sok z ziemniaka po rozstępach na biuście.
  • Masło kakaowe. Także wykorzystuje się podczas masażu piersi. Masło kakaowe zmniejszy widoczność rozstępów i nawilży skórę – masaż można wykonywać codziennie.

Usuwanie rozstępów laserem

Laserowe usuwanie rozstępów najbardziej spodoba się osobom, które nie mają cierpliwości do regularnego stosowania domowych sposobów, a zawiedzione są używaniem drogeryjnych kremów na rozstępy na piersiach. Jak działa laser frakcyjny? Dociera do najgłębszych warstw skóry, tworząc kontrolowane i bezpieczne mikrouszkodzenia. Pod ich wpływem skóra zaczyna się regenerować, produkować kolagen i całkowicie się odbudowuje. Już po 4-6 tygodniach rozstępy na piersiach niemal całkiem znikają – ulegają spłyceniu i rozjaśnieniu. Laseroterapia może też wpłynąć na ujędrnienie i uelastycznienie skóry, a więc rozstępy nie powinny ponownie się pojawić. Ile kosztuje taki zabieg? Ceny są różne, wahają się od 200 zł do nawet 2000 zł. Usuwanie starszych, głębokich rozstępów na rozległej powierzchni może okazać się trudniejsze, stąd też potencjalnie wyższa cena.

Czy usuwanie rozstępów laserem jest bolesne? Podczas zabiegu można odczuwać dyskomfort, jednak laseroterapia przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym – nie ma co obawiać się bólu. Po zabiegu mogą pojawić się strupki w miejscu niewielkich ranek i zaczerwienienia. Jest to jednak bezpieczny zabieg. Pochlebnie wypowiadają się także eksperci. „Zabiegi laserowe dają bardzo satysfakcjonujące rezultaty w  likwidacji rozstępów i są coraz popularniejsze. Najbardziej obiecującą metodą laseroterapii jest nieablacyjna fototermoliza frakcyjna” – pisze Wioleta Faruga-Lewicka, kosmetolożka i wykładowczyni.

Jak widać, metod na pozbycie się rozstępów na piersiach, jest wiele. Może się jednak okazać, że nawet łączenie różnych sposobów nie ustrzeże nas przed rozstępami, a wówczas jedynym wyjściem jest zaakceptowanie „tygrysich pasków”. Dzieje się to coraz częściej. Wiele kobiet, w tym również gwiazd i influencerek, nie przejmuje się rozstępami, publikuje niewyretuszowane zdjęcia, dzięki temu normalizując widok nieperfekcyjnej skóry. Może czas wziąć z nich przykład?

Źródło: W. Faruga-Lewicka, Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, „Aesth Cosmetol Med.” 2021, nr 10 (2).