Od wieków rozmaryn traktowany był jako roślina wyjątkowa – w starożytności postrzegano go jako źródło siły, odwagi i męstwa. Przypisywano mu wręcz magiczne działanie. W średniowieczu przede wszystkim łączono rozmaryn z działaniem leczniczym, chociaż nie tylko. Uważano, że to właśnie za pomocą rozmarynu wzmocnić można… miłość. Aby zadbać o długie, niekończące się uczucie zakochani wręczali sobie bukiety z rozmarynu.

To jednak przede wszystkim przesądy i dawne wierzenia. Pozostaje w nich jednak prawda o wyjątkowości rozmarynu, który – co potwierdza nauka – posiada właściwości kosmetyczne. Dlatego też po rozmaryn na włosy sięga się coraz częściej. Jak go stosować? 

Olejek z rozmarynu na włosy – działanie

Jak rozmaryn działa na włosy? Ma wiele właściwości, dzięki którym jego zastosowanie może być wyjątkowo szerokie. I nic dziwnego – rozmaryn zawiera witaminę B, C, wykazujące antyoksydacyjne właściwości flawonoidy, karnozol oraz liczne kwasy.

Właściwości rozmarynu:

  • Przeciwbakteryjnie, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze – rozmaryn bywa używany jako wsparcie w leczeniu dolegliwości skóry głowy.
  • Regenerujące i wspomagające – ze względu na szereg odżywczych składników rozmaryn wzmacnia włosy i odżywia.
  • Poprawiające mikrokrążenie – dzięki temu, że rozmaryn pobudza krążenie (a tym samym cebulki), włosy rosną szybciej i stają się gęściejsze.

To wszystko sprawia, że powszechne jest stosowanie rozmarynu na wypadające włosy. Odżywione kosmyki nie tylko wypadają rzadziej, ale dodatkowo włosy są stymulowane do dalszego wzrostu i zagęszczania się.

Rozmaryn na siwe włosy

Co więcej, olej rozmarynowy pomaga przyciemnić włosy – bywa stosowany zarówno w pielęgnacji siwych kosmyków, jak i jeszcze przed rozpoczęciem procesu siwienia. Znacznie go spowalnia. Rozmaryn połączyć możesz z szałwią, która działa podobnie.

Rozmaryn na włosy – jak stosować?

Olejek rozmarynowy możesz dodać do masek i odżywek do włosów, a z samego rozmarynu przygotować wcierkę. Wszystko zależy od tego, czy bardziej zależy ci na regeneracji skóry głowy, czy włosów na długości. Jeśli odżywić chcesz zarówno skalp, jak i kosmyki, zdecyduj się na płukanki do włosów.

Płukanka z rozmarynu

  1. Do zrobienia płukanki potrzebować będziesz 2 łyżek liści rozmarynu.
  2. Wystarczy, że wymieszasz je z dwiema szklankami wrzątku i pozostawisz pod przykryciem.
  3. Po kilku minutach odcedź powstały napar i pozostaw do wystudzenia.
  4. Umyj włosy szamponem i spłucz, a następnie przepłucz kosmyki naparem rozmarynowym. Możesz go również wmasować w skórę głowy, jeśli czujesz, że potrzebuje odżywienia czy wsparcia w regeneracji. Całość spłucz letnią wodą.
  5. Napar z rozmarynu na włosy przygotować możesz zarówno z ususzonego rozmarynu, jak i świeżych gałązek. Wówczas mogą wymagać wygotowania.

Rosmarie Wirz/Getty Images

Wcierka z rozmarynu na włosy – przepis

Jak zrobić wcierkę z rozmarynu? Potrzebować będziesz wyłącznie świeży rozmaryn.

  1. Do garnka wlej szklankę wody, wrzuć rozmaryn – minimum 2-3 średniej wielkości gałązki.
  2. Poczekaj, aż woda się zagotuje. Następnie zmniejsz moc, przykryj garnek i gotuj rozmaryn przez 15 minut.
  3. Wystudź powstały napar. Przecedź go, przelej do słoika i przechowuj w lodówce. Niewielką ilość wcierki możesz wlać do buteleczki z atomizerem.
  4. Możesz spryskać skórę głowy lub nakładać wcierkę palcami. Delikatnie wmasuj produkt.

Wcierka z rozmarynu na włosy najczęściej stosowana jest na kilkanaście minut przed myciem włosów. Ze względu na to, że dość intensywnie pachnie, wiele osób rezygnuje z nakładania jej na noc. Jeśli zależy ci nie tylko na odżywieniu czy regeneracji skóry głowy, możesz spryskać nią także kosmyki na długości.

Woda z rozmarynem na włosy stosowana może być codziennie, należy jednak obserwować kondycję pasm, aby nie doprowadzić do ich przesuszenia. Warto jednak regularnie przygotowywać nową wcierkę – pozbawiony konserwantów kosmetyk DIY, nawet przechowywany w lodówce, po około 7 dniach może stracić swoje właściwości.

Olej z rozmarynu na włosy – jak stosować?

Olejek rozmarynowy – tak jak inne olejki eteryczne – charakteryzuje się wysokim stężeniem, co sprawia, że nie powinno nakładać się na skórę bezpośrednio. Jak więc stosować olej z rozmarynu, aby wzmocnić lub przyciemnić włosy?

Olejowanie włosów

Warto rozcieńczyć olejek rozmarynowy w innym oleju. Najlepiej wybrać taką bazę, która odpowiada porowatości naszych włosów. Powstałą mieszankę wykorzystaj do olejowania włosów – w kosmyki wetrzyj odrobinę oleju, rozczesz je i pozostaw na 20-30 minut. Następnie spłucz, pokryj odżywką, która zemulguje resztki oleju i umyj włosy tak, jak zawsze.

Do olejowania włosów nada się również olejowy, rozmarynowy macerat. Jak go zrobić?

  1. Umieść w dużym słoiku dwie szklanki liści rozmarynu.
  2. Całość zalej olejem bazowym – na przykład oliwa z oliwek na włosy dobrze się sprawdzi.
  3. Zakręć słoik, odstaw go w ciemne miejsce.
  4. Po miesiącu macerat będzie gotowy – odcedź liście i używaj powstałej mieszanki olejów jako bazy do olejowania włosów. 

Rozmaryn na włosy – opinie

Wobec tego, że rozmaryn na porost włosów działa, nie mają wątpliwości użytkowniczki mediów społecznościowych. Filmik @lillyvanbrooklyn z przygotowaniem rozmarynowej wcierki do włosów z rozmarynem stał się wyjątkowo popularny – ma ponad 5 milionów wyświetleń na TikToku. Zachęcił kolejne włosomaniaczki do stosowania rozmarynowej kuracji.

Stosowanie wody z rozmarynem stało się trendem także za sprawą pozytywnych opinii. Użytkowniczka @Seeratsaini_ pisze, że rozmaryn to jej ulubiony produkt na wzmocnienie włosów. „Moje włosy są zdecydowanie bardziej błyszczące już po tygodniu stosowania wody rozmarynowej” – zachęca @tyfanee13.

Opinie TikTokerek mogą potwierdzić jednak eksperci. Pracujący w domu mody Balmain specjalista fryzur  Kasper Heemskerk tłumaczy, że rozmaryn faktycznie wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu i stymuluje wzrost. Zwraca uwagę także na to, że stosowanie rozmarynu może pomóc kosmykom odbić się u nasady – twoje włosy zyskają na objętości. Będą wyglądać zdrowo i świeżo!