Powstaje w wyniku destylacji liści rozmarynu – olejek rozmarynowy najczęściej ma bezbarwny kolor i piękny, orzeźwiający zapach. Ze względu na wiele właściwości i szerokie zastosowanie od wieków stosowany jest w medycynie tradycyjnej. Do historii przeszedł w postaci słynnej wody lawendowo-rozmarynowej, którą wynalazła Elżbieta Piastówna, królowa Węgier. W XIV wieku nacierano tym kosmetykiem całe ciało – nie tylko je pielęgnowano, ale również zwalczano w ten sposób reumatyzm. Obecnie nie ma wątpliwości, że właściwości olejku rozmarynowego jest dużo więcej.

Olejek rozmarynowy – właściwości

Naturalny olejek eteryczny z rozmarynu można wykorzystać na wiele sposobów – sprawdzi się nie tylko w aromaterapii. W skład rozmarynu wchodzi kwas karnozowy, kwas ursolowy czy karnozol – za nich sprawdzą rozmaryn wykazuje się leczniczym działaniem.

Olej rozmarnowany ma właściwości

  • przeciwbakteryjne, antyseptyczne
  • przeciwgrzybiczne
  • łagodzące
  • oczyszczające
  • antyoksydacyjne
  • relaksujące

Jakby tego było mało, pomaga w walce z wieloma najróżniejszymi dolegliwościami – na przykład z trądzikiem czy rozstępami. Sprawdź, jak stosować olejek rozmarynowy.

Olejek rozmarynowy w aromaterapii

Podczas aromaterapii olejek rozmarynowy:

  • wspomaga w odksztuszaniu
  • działa antybakteryjnie
  • udrożnia zatkany nos i zatoki
  • łagodzi objawy kataru siennego

Może pomóc w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych, jednak nie jest to jego jedyna właściwość – wdychanie olejku rozmarynowego pomaga pozbyć się bólu głowy, a nawet załagodzić bóle menstruacyjne. Działa wyciszająco – sprawdzi się także podczas chwili relaksu.

Aby wykonać aromaterapię, wystarczy dodać 5-10 kropli olejku do kominka. Jednak z właściwości możesz skorzystać również podczas kąpieli lub masażu.

Olejek rozmarynowy do kąpieli i masażu

Wdychanie ziołowego zapachu rozmarynu sprawdzi się nie tylko podczas infekcji. Okazuje się, że rozmaryn może pozytywnie wpływać na samopoczucie, relaksować i zmniejszyć poczucie zmęczenia – rozgrzeje zmęczone mięśnie. Idealnie sprawdzi się podczas masażu. 

Jeśli zmagasz się z bólem stawów, sprawdź właściwości olejku tymiankowego – masaż wykonany z jego użyciem może okazać się remedium na ból.

Jak wykonać masaż za pomocą olejku rozmarynowego?

  1. Sięgnij po olejek rozmarynowy oraz inny olej bazowy – na przykład jojoba czy olej z konopi.
  2. Wymieszaj oleje tak, aby nie przekroczyć zalecanego stężenia olejku rozmarynowego – 1%. Przykładowa proporcja to 7 kropel na 25 ml oleju bazowego. Rozcieńczenie olejku rozmarynowego jest niezbędne. Jeśli pominiesz ten krok, możesz doprowadzić do podrażnienia skóry.
  3. Dla ułatwienia, delikatnie podgrzej mieszankę.
  4. Przejdź do wykonywania odprężającego masażu.

Przed dodaniem olejku rozmarynowego do kąpieli również wymieszaj go w innym, bazowym oleju. Olej nie rozpuszcza się w wodzie, a więc nawet wówczas jego działanie może okazać się zbyt drażniące.

Olejek rozmarynowy do włosów

Jeśli zmagasz się z wypadaniem włosów, zainteresuj się właściwościami olejkami rozmarynowego. Okazuje się, że regularne wcieranie rozcieńczonego oleju w skórę głowy może pomóc w walce z wypadaniem włosów. Niektóre badania udowadniają, że poprawa i zagęszczenie włosów wystąpiła nawet u 44% osób. Efekty były porównywalne do tych, jakie osiągano podczas profesjonalnej kuracji. Wystarczy, że kilka kropel olejku dodasz do wcierki.

Dodatkowo, masaż skóry głowy sprawia, że cebulki zostają pobudzone, a mieszki włosowe stymulowane do dalszego wzrostu.

Olejek rozmarynowy na twarz

Po olejek rozmarynowy najczęściej sięgają posiadaczki cery tłustej i problematycznej. Olejek pomaga w walce z trądzikiem i przyspiesza regenerację naskórka oraz wycisza stany zapalne.

Jak stosować olejek rozmarynowy na twarz? Rady

  • Używaj niewielkich ilości punktowo – w żadnym wypadku nie nakładaj olejku na całą twarz. Olejek rozmarynowy w czystej postaci wykazuje się wyjątkowo mocnym działaniem.
  • Rozcieńcz olejek rozmarynowy – na przykład w kremie, którego używasz. Do niewielkiej ilości kremu dodaj 1 kroplę olejku i wymieszaj kosmetyk.
  • Przed użyciem wykonaj próbę uczuleniową – olejki eteryczne mają szereg pozytywnych właściwości, ale jednocześnie działają alergizująco.
  • Zmagasz się z cerą problematyczną? Poznaj właściwości olejku sosnowego. Ma działanie tonizujące, dzięki czemu może pomóc w przywróceniu odpowiedniego pH skóry.

Olejek rozmarynowy na zmarszczki

Rozmaryn zawiera wiele przeciwutleniaczy, które są niezbędne w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry. To właśnie dzięki działaniu antyoksydacyjnym, wolne rodniki zostają zneutralizowane, a komórki nie ulegną uszkodzeniu.

Jak dodają specjaliści: „Badania wykazały, że kwas rozmarynowy powoduje stabilizację błon komórkowych, a także stanowi ochronę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowanie UV oraz reaktywnych form tlenu i wolnych rodników”.

Jednak, i w tym przypadku konieczne jest rozcieńczenie olejku. Wystarczy, że dodasz kilka kropel do kosmetyku do twarzy, którego regularnie używasz – na przykład maseczki przeciwzmarszczkowej. Olejek wzmocni jej działanie i zwiększy efektywność.

Olejek rozmarynowy – opinie

Olejek rozmarynowy polecany jest na wiele różnych dolegliwości – i nic dziwnego, w końcu jego właściwości są wyjątkowo szerokie. Jak piszą internautki:

"Olejek rozmarynowy jest jednym z moich ulubionych składników domowej kosmetyki, bo znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji całego ciała" (malagosia88, wizaz.pl)

"Rozmaryn - bakteriobójczy, wirusobójczy... działa antyzapalnie, rozluźnia, daje fajne poczucie świeżości. Dość intensywny ziołowy zapach. Ja używam do kąpieli i inhalacji" (malgorzata kitlinska, ecospa.pl)

"Olejek rozmarynowy to produkt wielozadaniowy. Wykorzystuję go do aromatyzacji powietrza, w kąpieli oraz do inhalacji (np. przynosi ulgę w infekcjach górnych dróg oddechowych)" (joanna h., drogeria-ekologiczna.pl)

Jednak, pomimo przeważających pozytywnych opinii, podejdź do stosowania naturalnych olejków ostrożnie. Zrezygnuj ze stosowania olejku jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią

Olejek rozmarynowy – cena, gdzie kupić

Olejek rozmarynowy można kupić w aptekach, drogeriach oraz sklepach z naturalnymi kosmetykami. Ceny rozpoczynają się już od 5 zł za 12 ml. Biorąc pod uwagę to, na jak wiele różnych sposobów możesz użyć olejku rozmarynowego, koszt jest wyjątkowo niski.

Warto jednak pamiętać, że stosowanie nierozcieńczonego olejku rozmarynowego może okazać się niebezpieczne. Dlatego, jeśli planujesz nałożyć olejek bezpośrednio na skórę (np. podczas masażu), koniecznie dokup olej bazowy, który posłuży ci do rozcieńczenia. Sprawdzi się olej jojoba, olej migdałowy czy konopny.

Źródła:

A. Kędzia i in., Przeciwbakteryjne działanie olejku rozmarynowego (Oleum Rosmarini) na bakterie beztlenowe, "Post Fitoter" 2018, 19(2).

K. Nowak i in., Rozmaryn – roślina bogata w związki biologicznie czynne, "Chemik" 2013, 67, 2.