Nawilżenie i odżywienie włosów, walka z ich wypadaniem, nadanie połysku czy pomoc przy leczeniu chorób skóry głowy... Jakie jeszcze efekty możemy osiągnąć dzięki stosowaniu płukanek? Wystarczy w odpowiedni sposób dobrać je do swoich potrzeb, by cieszyć się zachwycającymi rezultatami. Jeśli interesują cię domowe sposoby na np. delikatne rozjaśnienie włosów albo chciałabyś ochłodzić/ocieplić ich odcień, czy też zwyczajnie je odżywić, przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą całkowicie zmienić twój rytuał pielęgnacyjny (i kondycję twoich włosów).

Płukanka dla blondynek

Płukanka dla blondynek w postaci roztworu z sokiem cytrynowym pomoże delikatnie rozjaśnić włosy. Działa odświeżająco, ogranicza nadmierne przetłuszczanie się włosów i przywraca naturalne pH skórze głowy. Proporcje: sok z jednej cytryny wymieszaj z jedną szklanką wody. Dla lepszych efektów możesz też dodać odrobinę miodu (działa nawilżająco i odżywiająco). Pozostaw kwaśny roztwór na włosach przez ok. 10 minut, a następnie obficie spłucz je wodą. Nie zaleca się stosowania tej płukanki częściej niż raz w tygodniu.

Ciekawą alternatywą płukanki cytrynowej jest (jedna z najbardziej popularnych) płukanka do włosów z dodatkiem octu jabłkowego. Skąd bierze się jej fenomen? W occie jabłkowym, który stoi na półce w kuchni u każdego z nas, znajdują się składniki takie jak m.in.: siarka, krzem, wit. A, B1, B2, B6, C i E. Płukanka octowa przywraca naturalne pH skórze głowy pomagając w walce z jej licznymi schorzeniami. Działa na włosy odżywczo i intensywnie je nabłyszcza. Do przegotowanej, letniej wody (ok. 2 szklanki) dodaj 3 łyżki octu jabłkowego. Zaraz po umyciu przelej włosy przygotowanym roztworem. Bez obaw - zapach octu neutralizuje się podczas suszenia włosów.

Płukanka miodowa z kolei nawilży i pięknie nabłyszczy włosy. Może też delikatnie je rozjaśnić i ocieplić ich kolor. Rozpuść 3 łyżki miodu w 2 szklankach wody. Następnie polej płukanką swoje pasma, ponownie spłucz je wodą i… gotowe!

Płukanka dla brunetek i szatynek

Płukanka dla brunetek i szatynek pozwoli pogłębić nieco kolor włosów i je odżywić. Idealnym rozwiązaniem dla właścicielek brązowych pasm jest płukanka kawowa, która nieco je przyciemni i doda im wyrazistości. Kofeina dodatkowo odżywi cebulki i poprawi krążenie skóry głowy. Proporcje: 2 lub 3 łyżeczki mielonej kawy zalej 1 szklanką wrzątku. Do przygotowanej kawy (bez fusów) należy dolać ok. 2 szklanek letniej wody. Po umyciu włosów szamponem i zmyciu odżywki polej pasma kawowym płynem. Dokładnie spłucz włosy.

Płukanka z cynamonem sprawdzi się z kolei świetnie u osób, którym zależy na nadaniu włosom objętości, nabłyszczeniu i ich ujarzmieniu. Zalej 1 łyżeczkę cynamonu 2 szklankami wody. Ostudź napar i… do dzieła! Uważaj jednak, aby nie stosować go na skórę głowy - to substancja alergizująca.

Płukanka z czarną (lub zieloną) herbatą poza tym, że może delikatnie przyciemnić włosy, wzmocni je i odżywi, a także pomoże w walce z łupieżem. Przygotuj ją przy okazji, podczas przygotowywania dla siebie herbaty (możesz dodać do niej nieco więcej liści niż zwykle). Wykorzystaj płyn przy ostatnim płukaniu, po umyciu włosów.

Płukanka dla rudowłosych 

Płukanka dla rudowłosych, która skradła już serca wielu osób o tym płomiennym kolorze, pomoże wydobyć z fryzury to, co najpiękniejsze. Do przygotowania tej płukanki przydadzą Ci się łupiny z cebuli. Zagotuj kilka garści łupin (przez ok 30 minut) w litrze wody. Odcedź płukankę, a następnie poczekaj, aż wywar ostygnie. Po umyciu głowy polej płukanką swoje włosy. Ciesz się ich pięknym połyskiem i złotymi refleksami.

Płukanki ziołowe

Płukanki ziołowe mają świetny wpływ nie tylko na włosy, ale także na skórę głowy i… nasze zmysły. Płukanka z pokrzywy (regularnie stosowana) minimalizuje łupież i sprawia, że włosy mniej się przetłuszczają. Świetnie sprawdza się też w przypadku problemów z wypadaniem włosów. I nie powinno nas to wcale dziwić - jest bogata w wiele składników odżywczych i minerałów (wit. A, C, K, B2). Zaparz susz z pokrzywy w szklance (możesz zastąpić go 3 torebkami herbaty z pokrzywy). Poczekaj, aż ostygnie. Następnie zalej przygotowanym płynem umyte włosy. Nie spłukuj.

Płukanka z rumianku to kolejny, ziołowy hit. Polecana jest szczególnie blondynkom, ponieważ może delikatnie rozjaśnić pasma. Jakie jeszcze jest jej działanie? Nie tylko stymuluje porost włosów, ale też działa łagodząco i kojąco na skórę głowy. Zaparz rumianek (4 torebki na 2 szklanki wody) i po umyciu głowy zalej swoje pasma przygotowanym naparem. Jeśli przeszkadza Ci ich sztywność, po zabiegu możesz dokładnie spłukać włosy wodą.

Płukanka z rozmarynu jest wprawdzie mniej popularna od tej z pokrzywy czy rumianku, zdecydowanie jednak warto dać jej szansę. Polecana jest osobom, które mają problemy z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Dodatkowo wspomaga ich porost. Zapewnia nieprawdopodobne odświeżenie i wygładzenie. Zalej zioło wrzątkiem i zostaw je pod przykryciem na 15 minut. Poczekaj, aż napar ostygnie, aby polać nim swoje włosy po umyciu (na długości i przy skórze głowy). Nie trzeba go spłukiwać.

Płukanka z szałwii lekarskiej skradnie serce osób, które chcą odżywić i wzmocnić swoje włosy. Podobnie jak w wersji z pokrzywą, świetnie sprawdzi się w przypadku problemów z wypadaniem włosów. Ważne: może delikatnie przyciemnić pasma, wspomaga również efekt prostych włosów (jeśli więc zależy ci na falach/lokach, lepiej wybierz inną wersję płukanki). Zaparz kilka torebek szałwii w 3 szklankach wody i mocz przez kilka minut swoje pasma w misce wypełnionej letnim naparem. Stosuj ją maksymalnie raz w tygodniu.

Płukanka z lawendą także ma działanie podobne do roztworu z szałwią - niewątpliwym plusem jest jednak jej piękny, intensywny zapach, który dodatkowo otuli i ukoi Twoje zmysły. Susz z lawendy/świeżą lawendę (ok. 3 łyżki na 2,5 szklanki wody) możesz zastąpić kilkoma kroplami naturalnego olejku lawendowego. Efektem regularnego stosowania jest zwiększenie objętości włosów, pomoc w walce z ich wypadaniem i łupieżem.

Podobne właściwości można znaleźć w przypadku płukanki z melisą. Zalej 3 łyżki (lub 3 torebki) melisy 2 szklankami wody. Zastosuj roztwór podczas ostatniego płukania włosów, zaraz po ich umyciu. Płukanka ta wzmacnia włosy, ogranicza ich przetłuszczanie się i wypadanie.

Płukanki do włosów mają szereg właściwości, które są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wykorzystać naturalne składniki, które znajdują się w niemal każdym domu, aby wzbogacić nieco nasz proces pielęgnacyjny. Jeśli jednak borykasz się z nadmiernym wypadaniem włosów/problemami ze skórą głowy, w pierwszej kolejności udaj się do specjalisty, aby ograniczyć ewentualnie problemy zdrowotne, które mogą dziać się w środku Twojego organizmu. Warto też pamiętać, że w temacie kondycji naszych włosów nie bez znaczenia jest wiele czynników takich jak chociażby dieta, tryb życia oraz poziom stresu.