Jakie właściwości ma oliwa z oliwek?

Oliwa z oliwek bogata jest w wiele dobroczynnych składników odżywczych. Właśnie dzięki nim posiada liczne właściwości:

  • zmiękczające – dzięki kwasowi oleinowemu i skwalanowi oliwa z oliwek działa na włosy zmiękczająco. Pasma nabierają elastyczności i rzadziej się łamią. 
  • nawilżające – oliwa z oliwek, tak jak i inne emolienty, nie dostarcza nawilżenia do łodygi włosa. Jak więc może działać nawilżająco? To właśnie dzięki oliwie nawodnienie zostaje zatrzymane w łodydze włosa, co zapobiega przesuszeniom i puszeniu się.
  • nabłyszczające – tak jak i większość olejów naturalnych, oliwa działa na włosy wygładzająco i sprawia, że pięknie lśnią. Nie tylko w słońcu!
  • regenerujące – oliwa z oliwek skutecznie zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosa. Odżywia je, dzięki czemu tracą one skłonności do kruszenia się.

Co więcej, w składzie oliwy z oliwek znajduje się witamina E – jeden z najpopularniejszych antyoksydantów. Witamina E nie bez powodu zwana jest „eliksirem młodości” – świetnie niweluje działanie wolnych rodników, odżywia i regeneruje.

Do jakich włosów oliwa z oliwek jest odpowiednia?

Włosy zniszczone i suche

Najlepszych efektów mogą spodziewać się posiadaczki włosów zniszczonych. Po kuracji oliwą z oliwek kruche czy przesuszone kosmyki odwdzięczą się pięknym wyglądem. Ale uwaga, łamliwe, kruche włosy to najczęściej efekt zabiegów rozjaśniających i zbyt częstego poddawania włosów stylizacji z użyciem ciepła. Nie wystarczy więc naturalne odżywienie – ono jedynie utrwali efekt. Aby jednak zachować rezultaty na dłużej i nie doprowadzić do ponownego przesuszenia, konieczna jest zmiana nawyków pielęgnacyjnych.

Włosy średnioporowate

Na początek trochę teorii. Włosy dzielą się na:

  • niskoporowate
  • średnioporowate
  • wysokoporowate

Różnica polega na stopniu odchylenia łuski włosa. Łuski włosów wysokoporatowych są mocno odchylone, co sprawia, że włosy łatwo tracą nawilżenie i mają skłonność do puszenia się. Odwrotnie włosy niskoporowate: są gładkie i niezwichrzone. Dobór oleju do stopnia porowatości ma znaczenie, ponieważ poszczególne cząsteczki olejów mają różne wielkości. Oliwa z oliwek świetnie sprawdzi się w przypadku włosów średnioporowatych – idealnie wypełni częściowo rozchylone łuski włosa. Można jednak stosować ją także na włosy wysokoporowate – po olejowaniu powinny nabrać sprężystości i blasku.
PS Średnio czy wysokoporowate włosy często się kręcą lub falują. Pamiętaj, aby pominąć rozczesywanie przed nałożeniem oliwy z oliwek na włosy kręcone – loki i fale czeszemy tylko na mokro!

Oliwa z oliwek na końcówki włosów

Końcówki włosów są najbardziej narażone na rozdwajanie i wykruszanie, dlatego istotna jest ich ochrona. Jak stosować oliwę z oliwek na końcówki?

  1. Rozetrzyj w dłoniach niewielką ilość oliwy z oliwek.
  2. Wmasuj w końcówki włosów.
  3. Pozostaw na 5 minut.
  4. Spłucz, umyj włosy i nałóż odżywkę.

Jak widać, przepis jest wyjątkowo prosty. Nawyk nakładania oliwy na końcówki przed myciem włosów z pewnością znacząco poprawi ich stan.

Oliwa z oliwek na porost włosów i wypadanie włosów

Nie ma wątpliwości, że oliwa z oliwek świetnie działa na łodygę włosa. Okazuje się jednak, że oliwa z oliwek może również zapobiec wypadaniu włosów i wpłynąć stymulują na ich porost. Jednym z powodów wypadania włosów jest zwężanie się mieszków włosowych, co negatywnie wpływa na ich kondycję i sprawia, że włosy po prostu przestają rosnąć. Odpowiada za to hormon DHT. Jego poziom redukuje kwas azelainowy, który zawarty jest właśnie w oliwie z oliwek. Możliwe, że wypadanie włosów wiąże się również z łupieżem – kwasy tłuszczowe oraz witamina E zawarte w oliwie z oliwek, mogą okazać się składnikami, które pomogą go zwalczyć. 

Olejowanie włosów oliwą z oliwek

Olejowanie na sucho

Przygotuj:

  • oliwę z oliwek
  • odżywkę do włosów
  • folię spożywczą
  1. Rozczesz włosy i podziel je na pasma.
  2. Wlej do miseczki 1-2 łyżki oliwy z oliwek. Niewielkie ilości oliwy rozetrzyj w dłoniach, a następnie wmasuj w poszczególne pasma.
  3. Gdy włosy będą pokryte oliwą, rozczesz je.
  4. Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o mieszki włosowe, nałóż oliwę na skalp.
  5. Owiń włosy folią spożywczą. Jeśli chcesz wzmocnić efekt, nałóż ręcznik lub czepek – pod wpływem ciepła oliwa może skuteczniej wnikać w łuski włosa.
  6. Po 15-20 minutach spłucz oliwę. Nałóż odżywkę i rozczesz włosy.
  7. Ponownie włóż włosy pod folię.
  8. Po upływie minimum kwadransa spłucz odżywkę z włosów i umyj głowę łagodnym szamponem. Ponownie użyj odżywki.

Olejowanie włosów oliwą z oliwek na noc

W razie potrzeby, możesz spróbować potrzymać oliwę z oliwek na włosach przez całą noc. Z pewnością jednak nie nakładaj jej na tak długo na skalp – wystarczy, jeśli wmasujesz oliwę we włosy na długości. Jeśli nie chcesz spać w czepku, rozróż na poduszce ręcznik lub włóż starą poszewkę. Pamiętaj, że oliwa z oliwek po całej nocy może być kłopotliwa do spłukania. Dlatego koniecznie będzie nałożenie odżywki, która zemulguje resztki oleju – postępuj dokładnie tak samo jak w przypadku olejowania na sucho.

Olejowanie włosów na nawilżający podkład

Ta metoda polecana jest przede wszystkim w pielęgnacji włosów suchych i przesuszonych. Dodatkowo należy przygotować podkład nawilżający – na przykład wodę z miodem lub żel aloesowy. Oliwa z oliwek i aloes to duet idealny – aloes nawilża, a oliwa skutecznie zatrzymuje wodę w łusce włosa i wygładza. Można również nałożyć siemię lniane na włosy przed olejowaniem – trzeba tylko zalać ziarna i odczekać, aż powstanie żel.

  1. Zanim przejdziesz do nakładania oliwy z oliwek, rozczesz włosy.
  2. Nałóż podkład nawilżający. Włosy powinny być wilgotne.
  3. Następne kroki przebiegają identycznie, jak w przypadku olejowania na sucho.

Efekty olejowania oliwą z oliwek

Dzięki olejowaniu włosy stają się:

  • zregenerowane
  • odżywione
  • lśniące
  • mocniejsze – nie rozdwajają się
  • bardziej sprężyste – nie łamią się
  • miłe w dotyku

Oczywiście żeby osiągnąć te wszystkie rezultaty, konieczne jest regularne olejowanie włosów. Wówczas możesz mieć pewność, że włosy znacząco poprawia swój wygląd. Jeśli nie zauważysz poprawy, zmień metodę olejowania lub wymieszaj oliwę z oliwek z innym naturalnym olejem.

Maseczka z oliwy z oliwek na włosy

Wiele drogeryjnych maseczek zawiera oliwę z oliwek. Jednak, żeby czerpać z drogocennych właściwości oliwy, nie musimy kupować kolejnych kosmetyków. Domowa maseczka sprawdzi się równie dobrze. Jeśli nie lepiej!

Oliwa z oliwek i jajko na włosy - przepis:

Składniki:

  • 1 jajko
  • 2 łyżki oliwy

Przygotowanie:

  1. Roztrzep jajko w miseczce.
  2. Dodaj oliwę i dokładnie wymieszaj.
  3. Rozczesz włosy.
  4. Wmasuj maseczkę w pasma włosów od nasady aż po końce.
  5. Nałóż folię lub czepek na włosy.
  6. Spłucz maseczkę po 20 minutach, a następnie umyj włosy.

Maseczka z oliwy z oliwek i jajka na suche włosy - przepis: 

Składniki:

  • 1 jajko
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • pół łyżki miodu
  • pół awokado
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego

Przygotowanie:

  1. Ugnieć awokado widelcem.
  2. Roztrzep jajko i połącz z awokado.
  3. Dodaj resztę składników, dokładnie wymieszaj.
  4. W razie potrzeby dodaj odrobinę wody, aby rozrzedzić maskę.
  5. Nałóż maseczkę na rozczesane włosy.
  6. Po 20 minutach spłucz maskę i umyj włosy łagodnym szamponem.

Działanie oliwy z potwierdzone jest przez kosmetologów. Jak wskazują eksperci:

„Wykonywane z niej maseczki do ciała i włosów nadają połysk, chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wzmacniają, uelastyczniają, natłuszczają oraz nawilżają szorstką, popękaną i zwiotczałą skórę”.

Źródło: J. Marwicka i in., Oliwa z oliwek jako produkt bogaty w substancje biologicznie czynne, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, nr 5.