Porowatość włosów informuje o stopniu odchylenia łuski włosa. Wyróżnia się:

Im bardzo odchylone łuski włosa, tym łatwiej o utratę nawilżenia z łodygi włosa, a co za tym idzie – przesuszenie i łamliwość. Aby temu zapobiec, sprawdź, jak pielęgnować włosy średnioporowate.

Czym charakteryzują się włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate:

  • mają tendencję do puszenia się, zwłaszcza w reakcji na nadmiar wilgoci w powietrzu (na przykład podczas deszczu)
  • schną dosyć długo – po umyciu potrzebują nawet kilka godzin, aby całkowicie wyschnąć
  • często się falują i nie są idealnie proste
  • są podatne na uszkodzenia, łamliwe i kruche
  • łatwo tracą nawilżenie, bywają osłabione, przesuszone i pozbawione blasku

Oczywiście, na to, jak wyglądają włosy średnioporowate, ma wpływ wiele czynników. Pielęgnowane w odpowiedni sposób odzyskują nawilżenie, stają się odżywione i zregenerowane.

Jeśli tylko spośród wymienionych cech pasuje do twoich włosów i masz wątpliwości, czy można nazwać je średnioporowatymi – możesz przeprowadzić test w szklance wody. Nie daje on stuprocentowej pewności, ale może okazać się wskazówką.

Jak zrobić test na porowatość włosów?

Wyrwij jednego włosa i wrzuć go do szklanki wody. Odczekaj parę minut. Jeśli twój włos wciąż się unosi na powierzchni, jest niskoporowaty. Włos, który opadł na dno szklanki, prawdopodobnie cechuje się wysokoporowatością. Włos średnioporowaty powinien unosić się w połowie szklanki.

Jeśli wciąż nie jesteś pewna, zapoznaj się z internetowymi quizami na porowatość włosów.

Jakie kosmetyki do włosów średnioporowatych są najlepsze?

Co lubią włosy średnioporowate? Do pielęgnacji włosów średnioporowatych poleca się używać masek i odżywek o lekkiej konsystencji. Łatwo obciążyć włosy średnioporowate, zwłaszcza kosmetykami o dużej zawartości olejków. Wówczas nie będą odżywione, a za to zaczną sprawiać wrażenie nieświeżych, oklapniętych.

Kluczem do jak najlepszej pielęgnacji włosów jest próba zachowania równowagi PEH – czyli dostarczenia włosom zarówno protein, jak i emolientów i humektantów.

Proteiny do włosów średnioporowatych

Te substancje mają za zadanie odbudować strukturę włosa – co nie jest bez znaczenia w przypadku włosów średnioporowatych.

W proteinowych odżywkach dla włosów średnioporowatych szukaj takich substancji, jak:

  • hydrolizowana keratyna
  • proteiny ryżowe
  • jedwab
  • proteiny pszenicy
  • proteiny owsa
  • proteiny mleczne

Humektanty do włosów średnioporowatych

Włosy potrzebują humektantów, bo to właśnie one dostarczają nawilżenia. Przykładowe humektanty to:

  • kwas hialuronowy
  • mocznik
  • gliceryna
  • aloes
  • miód

Istotne jest jednak, aby zatrzymać nawilżenie w strukturze włosa na dłużej – dlatego warto sięgnąć po emolienty.

Emolienty do włosów średnioporowatych

Emolienty to wszelkiego rodzaju olejki, oleje i masła. Ich rolą jest wygładzenie włosa, nadanie blasku i sprężystości. W przypadku włosów średnioporowatych trzeba uważać, aby nie przesadzić z nadmiarem emolientów – wówczas włosy będą oklapnięte i pozbawione witalności.

Najlepsze emolienty dla włosów średnioporowatych to jednonasycone oleje z grupy omega 7 i 9 – możesz nie tylko szukać ich w kosmetykach, ale również wykorzystać do olejowania włosów.

Jeśli nie jesteś pewna, które kosmetyki są odpowiednie, sięgnij po serie specjalnie dedykowane włosom średnioporowatym. Producenci coraz częściej dzielą kosmetyki zgodnie porowatością włosów, co znacznie ułatwia pielęgnację. Pamiętaj jednak, aby zaopatrzyć się zarówno w maskę emolientową, jak i proteinową i humektantową.

Odżywki, które polubią się z włosami średniporowatymi:

Najlepsze oleje dla włosów średnioporowatych

Próbowałaś olejowania włosów, jednak efekty okazały się rozczarowujące? Być może użyłaś oleju niedobranego odpowiednio do porowatości włosów. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ cząsteczki różnych olejów różnią się pomiędzy sobą wielkością. Zbyt duża cząsteczka po prostu nie wniknie w strukturę włosa – dlatego do średnioporowatych włosów powinno się używać takich olejów, które mają szansę zadziałać.

Do olejowania włosów średnioporowatych poleca się:

Większość olejów jednonienasyconych powinna się sprawdzić. Bez obaw możesz spróbować stworzyć mieszankę z zaproponowanych olejów.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Mycie

Szukasz najlepszego szamponu do włosów średnioporowatych? Okazuje się, że typ włosów nie ma tak dużego znaczenia w wyborze szamponu. Przede wszystkim dobiera się go do potrzeb skóry głowy.

Jeśli twoja skóra głowy nie jest wrażliwa i wymagająca, zdecyduj się na łagodny, pozbawiony mocnych detergentów szampon. Powinien się sprawdzić, nawet jeśli twoje włosy szybko się przetłuszczają.

Odżywki i maski

Jeśli obawiasz się, że wybierzesz nieodpowiednie odżywki i maski, sięgnij po produkty wprost przeznaczone włosom średnioporowatym.

Obserwuj, jak twoje włosy reagują na odżywkę z przewagą emolientów, a jak na humektantowe czy proteinowe maski – w ten sposób sprawdzisz, czego najbardziej potrzebują. Gdy już uda ci się dobrać najbardziej odpowiadające twoim włosom maski, pielęgnacja stanie się dużo łatwiejsza.

Zabezpieczanie końcówek

Ze względu na rozwarte łuski, włosy średnioporowate mogą mieć tendencje do wysuszania się, kruszenia czy rozdwajania. Dlatego korzystaj z serum zabezpieczającego końcówki. Dzięki niemu rozczesywanie włosów będzie dużo prostsze.

Peeling skóry głowy

Często pomijany element pielęgnacji, który jednak ma kluczowe znaczenie dla kondycji włosów. Zapchane łojem, martwym naskórkiem i innymi zanieczyszczeniami mieszki to prosta droga do słabych i wypadających włosów.

Domowy peeling do skóry głowy czy apteczny peeling trychologiczny – wybór należy do ciebie. Nie zapominaj jednak o tym, żeby zadbać o skórę głowy.

Przykładowy plan pielęgnacji włosów średnioporowatych

Jak wzmocnić włosy? Pierwszym krokiem jest ułożeniem świadomej pielęgnacji i konsekwentne stosowanie wybranych produktów. Cierpliwość i regularność to klucz do sukcesu.

  1. Myj włosy wtedy, gdy zauważysz, że są przetłuszczone i oklapnięte – nie staraj się przetrzymywać brudnej skóry głowy.
  2. Podczas każdego mycia nakładaj odżywkę, pamiętając o równowadze PEH. Stosuj wymiennie produkty emolientowe, humektantowe i proteinowe.
  3. Codziennie wcieraj serum w końcówki.
  4. Co jakiś czas – na przykład co drugie czy trzecie mycie – użyj bardziej treściwej maski i pozostaw ją na włosach na 15-20 minut.
  5. Raz w tygodniu umyj skórę głowy mocniejszym szamponem oraz zrób peeling skóry głowy.
  6. Nie zapominaj o regularnym olejowaniu włosów – raz na tydzień nałóż na włosy olej.
  7. Obserwuj swoje włosy i reaguj na ich potrzeby. Jeśli masz problemy z wypadaniem, co jakiś czas używaj wcierek lub sprawdź, jak działa maść końska na włosy. Domowe sposoby pielęgnacji mogą przynieść świetne efekty!