Warsztaty New School będące częścią każdej edycji AFF należą do tych najbardziej prestiżowych dedykowanych modzie Polsce. Rekrutacja stawia kandydatom bardzo wysoką poprzeczkę, a Ci, którzy chcą w Poznaniu uczyć się pisania o modzie, grafiki, fotografii czy projektowania biżuterii są wybierani przez prestiżowe grono samych wykładowców. Podczas VIII edycji Art and Fashion Forum (10-17 października 2014r.) warsztaty zostały poświęcone aż ośmiu dziedzinom związanym z modą i dizajnem. W tym roku zadaniem rekrutacyjnym była realizacja pracy na temat "Marry Old & New". Kto idealnie pogodził w swoim projekcie/ilustracji/tekście/fotografii nowoczesne technologie z tradycją, załapał się do grona szczęśliwców, którzy mieli okazje poznać mistrzów z różnych obszarów świata fashion. Mentorami byli w tym roku: Alireza Massoumnia- fashion design (projektowanie mody), Ina lekiewicz - design&fashion writing (pisanie o modzie), Tomek Sadurski - illustration (ilustrowanie), Ania Orska - jewellery design (projektowanie biżuterii), Piotr Stokłosa - motion photography (fotografia motion), Bartek Witulski - 3D animation (animacja 3D), Amanda Ringstad - styling&art direction (stylizacja i opieka artystyczna oraz Bradford Shellhammer- brand building

Wszystkie warsztaty odbywały się w gmachu Starego Browaru. Klienci centrum handlowego mieli okazję na bieżąco śledzić dokonania uczestników na korytarzach i w wybranych salach. Na manekinach powstawały projekty młodych dizajnerów, ilustratorzy przerzucali setki tomów modowych magazynów (oczywiście także ELLE!), uczniowie warsztatów z biżuterii obserwowali pracę laserów i uczyli się, jak używa się piłek biżuteryjnych.

Anna Orska, projektantka biżuterii, od lat związana z festiwalem opowiedziała nam o swojej wizji, którą starała się przekazać uczestnikom. Tematem warsztatów jewellery design był obiekt Saterego Browaru. Nie chodziło jednak o oddanie ceglanego budynku w miedzianym odlewie, a zachowanie idei 50/50, która przyświecała Grażynie Kulczyk przy tworzeniu tego miejsca. Anna Orska podkreśla, że nowoczesne technologie, takie jak druk 3D i wycinanie laserowe najlepiej sprawdzają się w duecie z tradycją. Dlatego osoby, które tworzyły swój obiekt biżuteryjny, musiały pamiętać o wykorzystaniu zarówno narzędzi takich jak blaszki metalowe, piły, papiery ścierne, ale także o programach 3D. Efektem są między innymi nieoczywiste rozkładane bransolety i minimalistyczne naszyjniki.

"Warsztaty z pisania o modzie to praca redakcji w pigułce"

Tak podsumowała zajęcia z Iną Lekiewiczblogerka Macademian Girl, która brała udział w kursie. Dziewczyny, które pisały swoje teksty pod okiem szefowej Działu Mody naszego magazynu, nauczyły się przede wszystkim pisać rzeczowo i skracać niepotrzebne dygresje w swoich artykułach. Punktem wyjściowym do stworzenia tekstu było 20-lecie polskiego ELLE. Co przełomowego miało miejsce od 2014 roku? Kto przez ten czas wyznaczał trendy? Na te i inne pytania miały odpowiedzieć sobie osoby zainteresowane pisaniem. Powstały teksty zarówno o zmodyfikowanych pomidorach i wpływie nowoczesnych technik na modę, jak i o feminizmie.

Warsztaty z fotografii motion nieprzypadkowo w nazwie miały termin anglojęzyczny. Jak zdradził nam Piotr Stokłosa, wybitny fotograf współpracujący z takimi brandami jak Christian Dior i Céline , polski odpowiednik " fotografia ruchu" nie oddaje tego, czym tak naprawdę fotografia motion jest. Na zajęciach prowadzący próbował ją przybliżyć wąskiemu gronu uczestników. Fanii wideoklipów i zdjęć uczyli się interpretować hasła podane przez Piotra Stokłosę (np.czerń, zimno, strach), przygotowując każdego dnia krótką fotorelację ocenianą później skrupulatnie przez mentora.

"Efekt końcowy prac będzie niespodzianką, bo każdy z biorących udział w warsztatach do głównego projektu mógł wybrać dowolny temat." - powiedział Piotr Stokłosa jeszcze przed wystawą.


Amanda Ringstad współpracuje na co dzień z takimi markami jak Refinery 29, Iacoli & McAllister, Starbucks i Amazon, w Poznaniu z kolei zajęła się warsztatami styling&art direction. Jako cel postawiła sobie (i uczestnikom) stworzenie... nowego magazynu. Wszystkie zdjęcia do "publikacji" wykonywane były w Starym Browarze, a oprócz fotografii "redaktorzy" zajmowali się także layoutem, obróbką zdjęć i krótkimi tekstami.

W Atrium Starego Browaru podziwiać można  było zmagania z tkaniną uczestników fashion design. Pod czujnym okiem Alireza Massoumnia - projektanta, który, zanim zaczął pracować pod własnym nazwiskiem, tworzył między innymi dla Thierrego Muglera, Calvina Kleina czy Cartier. Projekty jego studentów, zaczynając od sukienek z przestrzennymi elementami, po zestawy oscylujące pomiędzy garniturami a piżamą, wzbudzały zainteresowanie i "zrzeszały" wokół siebie publiczność, także przypadkowych klientów odwiedzających Stary Browar.

Tomek Sadurski, który podobnie jak Anna Orska, jest z AFF od lat, przy stole młodych ilustratorów tłumaczył jak inspirować się fotografią, a jej nie kopiować, Stół obsypany czasopismami i grubymi albumami stał się natchnieniem do prac rysunkowych w różnorodnych technikach. Każdy z uczestników wybrał "swojego" projektanta i stworzył cztery grafiki (w tym sylwetka, detal, beauty) w klimacie jego ostatniej kolekcji. Jaka jest modelka Balmain albo jakie kreacje promowała Carolina Herrera podczas ostatniego Tygodnia Mody? Dowiecie się z ilustracji młodych artystów.

Animacja 3D nie jest prosta, jednak najbardziej wpisuje się w hasło "Chick geek". Bartek Witulski zajmuje się przede wszystkim projektami reklamowymi i animacją postaci. Pracował między innymi jako animator postaci w MPC London przy filmie „Strażnicy Galaktyki”. Teraz swoją wiedzę i doświadczenie próbował przekazać uczestnikom. Czy udała mu się ta trudna sztuka? Warto ocenić to na podstawie powarsztatowej wystawy w Starym Browarze.

Warsztaty zakończył wykład i ćwiczenia z brandingu, które poprowadził Bradford Shellhammer (o którym więcej dowiecie się tutaj) dla wszystkich uczestników New School w piątek (17. X). Jak promować siebie? Uczestnicy Art & Fashion Forum już to wiedzą, przynajmniej w teorii. Zobaczymy czy niedługo wprowadzą to w życie, tak jak do tej pory udało się to wielu absolwentom warsztatów z ubiegłych edycji AFF.

Spośród wszystkich uczestników tygodniowych warsztatów, których projekty można podziwiać w ten weekend w Starym Browarze, wyłoniona zostanie szczęsliwa 7, która wygra kursy w renomowanej Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie.

Oto lista zwycięzców:

Fashion Illustration - Kinga Janiak

Motion Photography - Patryk Paluszek

YES Jewellery Design - Karolina Wojciechowska (oprócz kursu Karolina otrzymała także zaproszenie na staż w firmie YES).

Fashion Design - Dominika Starz

Design & Fashion Writing - Olka Kaźmierczak (oprócz kursu Olka otrzymała także zaproszenie na staż w redakcji ELLE.

Wyróżnienie, staż w redakcji ELLE, dostała Marta Magierecka.

Relacja z warsztatów New School - Zobacz zdjęcia>>

Tekst Agata Wojtczak