Historia małej kieszonki w jeansach

Mała kieszonka w jeansach, znana również jako "watch pocket", ma swoje korzenie w końcówce XIX wieku. Jeansy były wówczas odzieżą, po którą sięgali niemal wyłącznie robotnicy, a mała kieszonka miała za zadanie chronić ich zegarki kieszonkowe przed uszkodzeniami podczas ciężkiej pracy. Łańcuszek zegarka zaczepiano o szlufkę, a sam zegarek ukrywano w kieszonce – dzięki temu zabezpieczony był zarówno przed wypadnięciem i zagubieniem, jak i przed porysowaniem czy stłuczeniem szkiełka. Levi Strauss, ikona i pionier w produkcji jeansów, wprowadził ten element w swoich pierwszych modelach spodni, i od tego czasu stał się on standardowym detalem w konstrukcji jeansów. Współcześnie już niemal nikt nie korzysta z zegarków kieszonkowych, jednak mała kieszonka w jeansach jest z nami do dziś.

Mała kieszonka w jeansach dawniej i dziś

Z biegiem lat, gdy zegarki kieszonkowe zostały zastąpione przez bardziej praktyczne zegarki na rękę, funkcja małej kieszonki również ewoluowała. Współcześnie spełnia ona funkcję bardziej estetyczną niż praktyczną, jednak z powodzeniem możesz wykorzystać ją do przechowywania drobnych przedmiotów, takich jak monety, klucze czy nawet słuchawki. Mała kieszonka w jeansach to także świetne miejsce na ukrycie elementów biżuteryjnych, takich jak pierścionek czy kolczyki, kiedy musisz na chwilę je zdjąć. Możesz też skorzystać z podpowiedzi tiktokowego trendu i schować do niej małe zdjęcie Twojego pupila lub bliskiej osoby, by zawsze mieć je przy sobie, a jeżeli zależy Ci na estetycznych instagramowych zdjęciach na łące – włóż do niej drobne kwiatki tak, by delikatnie wystawały – z niebieskim kolorem jeansów świetnie kontrastował będzie rumianek albo kolorowe goździki! 

Modowe interpretacje małej kieszonki w jeansach

Projektanci mody również nie pozostali obojętni na ten mały, ale charakterystyczny detal. W kolekcjach wielu znanych marek obecność małej kieszonki w jeansach zostaje podkreślona przez oryginalne zdobienia, hafty, kontrastujące szwy czy unikatowe zapięcia. Ten drobny element element może nadać wyjątkowego charakteru nawet najprostszym jeansom i potrafi doskonale odświeżyć całą stylizację. W sieciówkach bez trudu znajdziesz jeansy z małą kieszonką wysadzaną cyrkoniami lub ćwiekami, z kwiatowym haftem lub wykonaną z innego – często kolorowego i wzorzystego – materiału niż reszta spodni. 

Jak stylizować jeansy z małą kieszonką?

Jeansy z małą kieszonką można łatwo wkomponować w każdy styl – od casualowego po bardziej elegancki. Dla miłośników minimalizmu, jeansy z subtelnie zaznaczoną małą kieszonką w połączeniu z prostą białą koszulą lub t-shirtem tworzą świetny, codzienny outfit. W minimalistycznych stylizacjach najlepiej sprawdzą się klasyczne modele jeansów – nieschodzące z piedestału Levisy 501, wygodne mum jeans i wszystkie kroje z prostą nogawką. Z kolei osoby lubiące eksperymentować mogą wybrać jeansy, gdzie mała kieszonka jest wyraźnie zaznaczona i stanowi centralny punkt stylizacji.

Modowe relikty przeszłości

Nie tylko mała kieszonka w jeansach jest elementem, który w przeszłości pełnił zupełnie inną funkcję niż współcześnie. Podobnie rzecz ma się z nitami, czyli płaskimi metalowymi elementami przy kieszeniach. Kiedy w latach 70. XIX wieku Jacob W. Davis i Levi Strauss opatentowali ten rodzaj spodni, ich grupą docelową byli pracownicy fizyczni, a celem – zapewnienie maksymalnej wytrzymałości odzieży. Zastosowanie nitów przy kieszeniach miało na celu zwiększenie odporności szwów i umożliwienie noszenia w nich ciężkich narzędzi. Dziś nity wciąż stosowane są w większości par klasycznych jeansów, jednak pełnią one wyłącznie estetyczną funkcję.