Pompadour – co to znaczy?

Nazwa pompadour wywodzi się z XVIII wieku od kochanki króla Ludwika XV, Madame de Pompadour, która zasłynęła wysokimi, niesamowitymi fryzurami. Faworyta króla cieszyła się na francuskim dworze olbrzymią popularnością, stając się niejako ikoną mody. Na jej fryzurach wzorowały się pozostałe dworzanki, a sława tych stylizacji często przekraczała francuskie granice, trafiając do pozostałych państw Europy. Co ciekawe, oprócz kobiet fryzurę tę zaczęli z powodzeniem nosić również mężczyźni. Po wielu latach przerwy, modę na pompadour obudził ponownie popularny piosenkarz Elvis Presley. W latach 50-tych XX wieku, jego stylizacja pompadour przypomniała światu tę fryzurę i przywróciła zainteresowanie nią. Coraz więcej osób, także w świecie gwiazd zaczęło pokazywać się z pompadourem. Muzyk Johny Cash czy aktor John Travolta to tylko wierzchołek góry lodowej. Obecnie pompadour znów stał się popularny i zobaczyć go można u wielu piłkarzy, aktorów czy celebrytów.

Pompadour - co to za fryzura?

Pompadour to fryzura charakteryzująca się wygolonymi bokami i długą, zaczesaną do tyłu grzywką o dużej objętości. Pojawia się w różnych wariantach, w zależności od długości włosów, czy rodzaju zaczesu. Fryzura ta pozostawia szerokie pole do interpretacji i eksperymentów. Górę można oddzielić od boków wąskim przedziałkiem, grzywkę natomiast zaczesać można nie tylko standardowo do tyłu, ale też na przykład na bok lub podnieść ją nieco wyżej. Boki głowy są tutaj najczęściej wycieniowane, bądź też potraktowane podobnym efektem jak we fryzurze fade out, czyli zanikają. Sama grzywka jest dużej objętości, w odróżnieniu od zaczesu. Przy fryzurze pompadour nie można położyć włosów wzdłuż głowy, bardzo ważne jest „postawienie” grzywki, w taki sposób, by wyglądała imponująco. Tak naprawdę jednak wszystko zależy od preferencji i długości włosów. Te jednak bezwzględnie muszą mieć przynajmniej 6-8 cm, aby można było mówić o wykonaniu fryzury pompadour.

Warto zaznaczyć, że obecny pompadour różni się nieco od klasycznego, nie tylko długością boków, ale także poziomem połysku. Fryzura modna dzisiaj nie może zostać potraktowana żadnego rodzaju kosmetykiem zapewniającym wysoki połysk. Istnieje także opcja krótkiego pompadour, dla osób nie lubiących długich włosów. W takim wypadku nawet 5 cm grzywki wystarczy by stworzyć zbliżoną do oryginału fryzurę. Włosy również będą zaczesane do góry, ale nie ułożą się w aż tak imponującą grzywę. Warto eksperymentować zarówno z kształtem grzywy jak i długością boków.

CZYTAJ TEŻ: Fryzura męska w stylu Peaky Blinders: strzyż się i czesz jak Tommy Shelby i jego bracia

Jak zrobić fryzurę pompadour?

Najbezpieczniej będzie złożyć wizytę w zakładzie fryzjerskim, możemy jednak również zrobić tę fryzurę w domu. Potrzebna będzie maszynka do włosów, przy użyciu której należy zgolić na krótko boki głowy, a także tył. W zależności od preferencji można zacząć od 0 mm i stopniowo cieniować do 3-5 mm, można także zostawić boki nieco dłuższe, zwłaszcza jeżeli inspiruje nas styl Elvisa Presleya. Artysta nosił długie, ale gładkie boki, które również doskonale komponują się z fryzurą pompadour. Koniecznie trzeba zostawić kilka centymetrów góry, a także grzywkę, która będzie stanowić podstawę naszej fryzury pompadour. Należy pamiętać, że im dłuższa grzywka tym lepszy efekt. Fryzjerzy i barberzy mogą zaproponować, by zapuścić włosy nawet powyżej 10 cm. Odpowiednio zrolowana grzywka to klucz do udanego pompadoura. Po właściwym ścięciu włosów w ruch pójdzie szczotka i suszarka, które nadadzą grzywce jak największą objętość. Te dwa akcesoria będą nam niezbędne do układania pompadoura później. Fryzura pompadour nie będzie dobrym pomysłem dla osoby mającej długą, pociągłą twarz i wysokie czoło. Podobnie głębokie zakola to coś, co nie pozwoli zrobić tej fryzury w zadowalający sposób. Należy o tym pamiętać wybierając się do zakładu fryzjerskiego lub barbera.

Jak układać pompadour?

Do prawidłowego ułożenia fryzury pompadour będą potrzebne: okrągła szczotka do włosów, suszarka i kilka rodzajów kosmetyków. Prawidłowo ścięte włosy można z powodzeniem ułożyć w piękny pompadour bez pomocy specjalisty, co jest dużą zaletą i sprawia, że fryzura ta jest nie tylko efektowna, ale i praktyczna w utrzymaniu.

Na początek ważna informacja: fryzurę pompadour układamy na czystych, świeżo umytych włosach po ich uprzednim delikatnym osuszeniu ręcznikiem. Zacząć należy od boków. Jeżeli są dłuższe warto użyć do nich pomady do włosów, bądź ewentualnie gumy, pasty. Boki powinny być ułożone gładko i wzdłuż głowy. Jeżeli wybór padł na krótsze boki, nie będzie konieczności ich układania i można od razu zająć się grzywką. Tutaj z pewnością należy poświęcić najwięcej czasu. Grzywkę zaczesuje się do góry okrągłą szczotką pod ciągłym strumieniem powietrza z suszarki. Ruchy muszą być płynne, zacząć warto od włosów z tyłu i z każdym ruchem kierować się w stronę czoła. Włosy zaczesuje się od nasady, zwiększa to objętość. Można także pomóc sobie palcami, w ten sposób modelowanie będzie łatwiejsze, zwłaszcza z przodu głowy. Grzywkę można ułożyć na bok, bądź standardowo do góry, wszystko zależy od upodobań. Włosy na wierzchu pozostają wygładzone, to podstawa pompadour. Jeżeli jednak w ciągu dnia fryzura zamoknie lub ulegnie uszkodzeniu z innej przyczyny, nie musimy się martwić.

Pompadour łatwo można zamienić w „artystyczny nieład” zaczesany do tyłu. Wystarczy dobrze przeczesać włosy ręką, w razie potrzeby utrwalając stylizację pianką lub gumą. Jeżeli trzeba będzie jeszcze bardziej zwiększyć objętość grzywki, można sięgnąć po odpowiedni puder do włosów. Na koniec, już suche włosy z pewnością poprawią swój wygląd dzięki użyciu odpowiedniej pomady. Dobrym pomysłem okazać się może pomada woskowa, która nie dość, że zapewni doskonały wygląd, pozwoli także na delikatne poprawianie fryzury w ciągu dnia. Obecnie modniejsze są wersje pompadour bez połysku, trzeba więc zwrócić na to uwagę przy wyborze kosmetyków. Jeżeli jednak inspiracją jest Elvis Presley i tu można złamać tę zasadę i stworzyć sobie błyszczący, imponujący pompadour. Fryzura pompadour to doskonały wybór dla eleganckich mężczyzn, którzy pragną nie rezygnować z pewnego luzu i nonszalancji w swojej stylizacji. Pasuje do każdego rodzaju ubioru i z pewnością doskonale będzie się prezentować zarówno na wyjścia z przyjaciółmi na miasto jak i w nieco bardziej oficjalnych sytuacjach.

Fryzura Elvisa Presleya

Elvis Presley to niekwestionowany „król rock'n'rolla” i bez wątpienia jedna z największych gwiazd lat 50. oraz 60. Wzdychały do niego kobiety na całym świecie, a mężczyźni na potęgę kopiowali jego styl. Furorę robiły nie tylko jego odstrzałowe stylizacje, ale również – a może i przede wszystkim – włosy. To Presley (jak już wcześniej wspomnieliśmy) spopularyzował charakterystyczny zaczes do tytuł, który natychmiast stał się jednym z jego znaków rozpoznawczych. 

Pompadour w wykonaniu Elvisa zasadniczo różnił się od obecnie przyjętych trendów. Cechami charakterystycznymi dla tej fryzury były: wysoko podniesiona góra, starannie zaczesane boki, a do tego widoczne baki (in. bokobrody). Włosy muzyka były układane na brylantynę, dzięki czemu były perfekcyjnie utrwalone, lekko natłuszczone i błyszczące. Jeśli chcecie odtworzyć fryzurę na Elvisa zaopatrzcie w dobre i sprawdzone kosmetyki:

PS W połączeniu ze skórzaną lub jeansową kurtką będziecie wyglądać, jak rodem z lat 60-tych! 

ZOBACZ TAKŻE: Klasyka zawsze w cenie. Oto najbardziej klasyczne męskie fryzury z przedziałkiem [GALERIA]