Brytyjski serial z Cilianem Murphym w roli głównej mamy przyjemność oglądać już od 2013 roku. Od tamtego czasu jest to jedna z najbardziej stylowych rzeczy w telewizji. Ciekawostką jest fakt, że jednak nie wszyscy aktorzy byli na początku entuzjastycznie nastawieni do wyglądu, jaki wymyśliła odpowiedzialna za charakteryzację Laura Schiavo.

Przekonanie obsady do obcięcia włosów w celu uzyskania jakże teraz rozpoznawalnych fryzur zajęło około tygodnia. Iddo Goldberg (wcielający się w postać Freddiego Thorne'a w pierwszym sezonie) twierdzi, że jako pierwszy trafił pod brzytwę. Ten krok zachęcił resztę do pójścia jego śladem.

ZOBACZ TEŻ: 5 lekcji stylu od Toma Hardy'ego. Jak się nosi filmowy Al Capone?

Jednym z głównych punktów odniesienia dla stylizacji fryzur w „Peaky Blinders” była książka „Crooks Like Us” autorstwa Petera Doyle'a: kompilacja portretów przestępców sporządzona przez policję z Sydney w latach dwudziestych XX wieku. Jednak styl jest również częściowo inspirowany fryzurami wojskowymi. Można w nim znaleźć też odwołania do wcześniejszych epok historycznych.

O ile popularność strojów noszonych przez Peaky Blinders jest zrozumiała, to jednak Schiavo nie kryła swojego zaskoczenia, że takim samym uznaniem zaczęły się cieszyć też fryzury. „Na początku chłopcy chcieli zakładać czapki, aby ukryć swoje fryzury, ale teraz nie muszą, bo wszyscy noszą takie same” – powiedziała.

Fryzura w stylu Peaky Blinders, czyli jaka?

Kiedy po raz pierwszy spotykamy głównego bohatera, Thomasa Shelby’ego (Cillian Murphy), właśnie wrócił do Birmingham z piekła okopów. Jego fryzura intryguje swoim pomieszanym stylem, gdzie góra jest dłuższa i rozczochrana, a boki i tył przystrzyżone bardzo krótko. Taki chuligański wygląd z końca XIX wieku.

I tu właśnie zasadza się atrakcyjność fryzury na Peaky Blinders – wygolone na krótko boki i tył uwypuklają rysy (lub brodę), tworząc przyciągający uwagę kontrast do stylu na głowie. Co więcej, stylizacja na górze jest różna u większości postaci w serialu. Widzimy przedziałki, teksturowane french cropy, quiffy czy włosy zaczesane do tyłu. Ta wszechstronność jest prawdopodobnie kolejnym powodem, dlaczego fryzury w stylu Peaky Blinders są popularne.

Fryzura w stylu Peaky Blinders: o co prosić u fryzjera lub barbera?

Obserwacja członków obsady powinna dać ci dobrą wskazówkę, który wygląd najlepiej będzie pasował do twojego rodzaju włosów. Z racji, że serial jest popularny także i w naszym kraju, twój barber prawdopodobnie będzie zaznajomiony z wyglądem, ale w zasadzie musisz poprosić o „disconnected undercut” bez fade’a. Mówiąc po polsku, chodzi o krótkie boki i dłuższą warstwę wierzchnią bez efektu wycieniowania. Jeszcze mądrzej jest pokazać zdjęcie któregoś aktora i specjalista od razu będzie wiedział, co ma zrobić.

Arthur Shelby (Paul Anderson), najagresywniejszy osobnik w serialu, posiada ekstremalny typ undercuta. Aby osiągnąć taki wygląd, potrzebujesz mieć proste, cienkie włosy. W przypadku tego bohatera długa zaczesywana jest do tyłu. Starając się być bardziej szacowną twarzą „legalnego” przedsięwzięcia, jego brat Tommy nosi łagodniejszą fryzurę – włosy są przesunięte w stronę twarzy i czesane na bok. Młodszy brat John Shelby (Joe Cole) uderza w trochę krótszą górę z przedziałkiem – jest bardziej ulizany niż jego bracia.

Jak stylizować fryzurę na Peaky Blinders?

Najlepiej stylizować fryzurę do swojego rodzaju włosów. Zatem jeśli masz prostszą fakturę włosów, lepiej trzymać je dala od twarzy za pomocą pomady lub wosku. Panowie z kręconymi włosami mogą zachować pewien kontrolowany, artystyczny bezład na górze, ale warto omówić też ze swoim barberem najlepszą opcję.

Dobrym rozwiązaniem dla osób o cienkich włosach, w kolorze blond lub mających zakola, będzie stosowanie produktu teksturowanego, takiego jak pasta do włosów, by sprawić wrażenie większej objętości. Dla porównania Arthur i John wymagają do stylizacji pomady, która dodaje zarówno wysokiego połysku, jak i utrzymuje fryzurę, zaś Tommy potrzebuje tekstury z matowym wykończeniem. Jakby nie patrzeć każdy z nich posiada na tyle oryginalny wygląd, że natychmiast wyróżnia się z tłumu.