Met Gala 2020: edycja inna niż wszystkie

Motywem przewodnim tegorocznej Met Gali, odbywającej się w pierwszy poniedziałek maja i będącej inauguracją wystawy w Metropolitan Musem of Art w Nowym Jorku, był czas. Wystawa „About Time: Fashion and Duration” skupia się na historii mody od 1870 roku do współczesności. Zaplanowano prezentację kreacji z archiwum muzeum, w tym kolekcje Chanel, Dior czy Alexander McQueen. Zaproszone gwiazdy mody i showbiznesu miały pokazać się w kreacjach, które są powiązane z tematem wystawy. Słowo „miały” jest tu kluczowe.

Jak doskonale wiadomo, koronawirus wywrócił świat do góry nogami i od dłuższego czasu w większości krajów świata nie odbywają się imprezy masowe. Z racji, że Metropolitan Museum of Art jest zamknięte organizatorzy odwołali całe wydarzenie, nie podając nowego terminu. Jednak mimo tego Met Gala odbyła się zgodnie z terminem. Z tą różnicą, że online na YouTube.

W nocy z poniedziałku na wtorek na kanale „Vogue USA” odbyła się transmisja live, którą prowadziła Anna Wintour ze swojego domu. Podczas tej nietypowej Met Gali odbyły się dwa koncerty: Florence and the Machine i projektanta Virgila Abloha. Pokazano część wystawy oraz przypomniano najbardziej ikoniczne kreacje z czerwonego dywanu. Jakie czasy, taka Met Gala.

Jeśli chodzi o wernisaż wystawy „About Time: Fashion and Duration”, to został przełożony na 29 października 2020 roku.

Met Gala: historia

Przypomnijmy, że Met Gala to coroczna impreza połączona ze zbiórką funduszy na rzecz Instytutu Kostiumów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Gala jest także wydarzeniem otwierającym tematyczną wystawę w muzeum, a zaproszeni goście mogą jako pierwsi obejrzeć ekspozycję. To właśnie pojawienie się tych gości w przeważnie niesamowitych kreacjach od topowych projektantów budzi większe zainteresowanie mediów niż sama zbiórka pieniędzy i wystawa.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze męskie stylizacje na MET Gala 2019: Harry Styles, Jared Leto, Rami Malek, Richard Madden

Pierwsza Met Gala odbyła się w 1948 toku. Do początku lat 70. był to jeden z wielu charytatywnych obiadów. Każdy, kto zapłacił 50 dolarów, mógł w nim uczestniczyć. Gdy w 1972 roku Diana Vreeland, redaktor naczelna „Vogue”, została specjalną konsultantką Instytutu Kostiumów, bal zmienił swój charakter na elitarny. To właśnie Vreeland wprowadziła zasadę, że strój gości na Met Gali powinien być dopasowany do motywu przewodniego wystawy Instytutu. Od 1995 roku przewodniczącą Met Gali jest Anna Wintour. Osoby, które nie otrzymują zaproszenia, a chcą dostać się na to wydarzenie, muszą zapłacić nawet 30 tys. dolarów. A liczba miejsc jest ograniczona do ok. 700 osób.

Met Gala: najlepsze męskie stylizacje

Skoro w tym roku nie ma okazji popatrzeć na nowe stylizacje gwiazd na Met Gali, to w ramach rekompensaty można sobie przypomnieć te z poprzednich lat. Czerwony dywan na tym słynnym balu jest o wiele ciekawszy niż np. takie Oscary. Ta atrakcyjność wynika przede wszystkim z tego, jak znane osobistości podchodzą do motywu przewodniego z danego roku. Jedni goście nie ryzykują, trzymając się black tie, inni zaś wprowadzają w większym lub mniejszym stopniu trochę szaleństwa i kiczu do swojej stylizacji. W GALERII>>> zobaczycie najciekawsze męskie sylwetki Met Gali z ostatnich lat.