Strój koktajlowy męski – co to jest?

Styl koktajlowy to swoiste skrzyżowanie ubioru wieczorowego i półformalnego. To ubiór codzienny, który można łatwo poprawić, wprowadzając mało wymagające elementy „klasyczne”.

Dziś etykieta biznesowa przewiduje kilka rodzajów strojów dla mężczyzn, dzięki którym można wybrać ten odpowiedni na konkretne wydarzenie. Ze wszystkich istniejących zasad ubioru na przyjęcie ten koktajlowy ma najmniej ścisłych wymagań i ograniczeń. Głównym zadaniem jest prawidłowe i harmonijne połączenie ubrań pod względem faktury, koloru i stylu. Wiele zależy od samego wydarzenia, jego tematu i specyfiki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze garderoby.

Utrzymanie równowagi między formalną a swobodną estetyką nie jest zbyt skomplikowane, a podstawowe elementy potrzebne do koktajlowego stroju można z powodzeniem dostosować do różnych innych kreacji. Ubrania koktajlowe nie powinny być zbyt formalne, w stylu „czarnego ubioru ”, ale nieco bardziej wyrafinowane niż zwykle. To balans między tradycjonalistyczną estetyką a nowoczesnymi trendami.

Strój koktajlowy dla mężczyzny – czym się charakteryzuje?

Wizytowy strój koktajlowy w przypadku mężczyzn to doskonałe rozwiązanie na pół formalne przyjęcie, ślub czy kolacje i spotkanie biznesowe.

Czarny garnitur najlepiej zostawić na bardziej formalną okazję. Jeśli impreza odbywa się po południu do godziny 17:00 – możesz nosić szary garnitur. Jeśli później, idealna jest marynarka ciemnoszara lub niebieska. Koszula powinna być czarna lub biała. Czarna koszula może być noszona z ciemnoszarym garniturem.

W przypadku bankietu korporacyjnego kolor można utrzymać w każdej innej gamie, jeśli nie przyciąga całej uwagi. Do stroju koktajlowego idealnie sprawdzają się czarne buty Oxford lub Derby. Buty muszą być idealnie wypolerowane. Czarny kolor w tym przypadku jest uniwersalny, ale w niektórych przypadkach odpowiedni może być również brązowy. Ważne akcesoria to krawat, pasek, zegarek i spinki do mankietów. Najlepiej wybrać klasyczny pasek w kolorze butów. Klamra powinna być neutralna. Zegarek musi być na skórzanym pasku. 

Styl preppy – czym jest i jak się ma do stroju koktajlowego?

Ponadczasowy urok preppy sprawił, że wielu mężczyzn decyduje się na tę aranżację, także, jeśli chodzi o wyjątkowe okazje czy imprezy.

Moda preppy pojawiła się w 1900 roku jako popularny styl wśród studentów Ivy League na uniwersytetach, takich jak Harvard, Yale i Princeton. Termin prep pochodzi od prywatnych szkół przygotowawczych, do których często uczęszczali uczniowie pochodzący z bogatych rodzin. Jednak współcześnie styl preppy jest dostępny dla każdego, niezależnie od jego pochodzenia.

Zapinane na guziki koszule oxford/seersucker, marynarka, spodnie chinosy, odrobina pastelowych kolorów i akcesoria, które podnoszą twój status. To cechuje klasyczny styl preppy. Koszula Oxford z guzikami pozostaje kwintesencją stylu preppy, szczególnie gdy jest używana w bardziej swobodnym/formalnym kontekście biznesowym. Podczas gdy koszulki polo są często zarezerwowane na mniej formalne wydarzenia, zapinany na guziki Oxford doskonale sprawdza się na przyjęcia.

Dzianinowy krawat wraz z koszulą oxford i kolorowym blezerem zapewnia klasyczny, elegancki wygląd w stylu preppy. Zszywki do garderoby typu prep i koszule seersucker także są dobrym wyborem. Wykonana z marszczonego materiału bawełnianego koszula idealnie nadaje się na sezon wiosenny i letni. Ważną rzeczą jest to, że koszule seersucker powinny być schowane.

Granatowe blezery są niemal synonimem eleganckiego wyglądu i stanowią niezbędny element garderoby. Wybierz jednoczęściowy blezer, który naprawdę ucieleśni styl preppy. Do wyboru jest wiele materiałów, w tym popelina i wełna (najpopularniejsza jest wełna czesankowa ze względu na jej gładkość i lekkość). Granatowe blezery zazwyczaj mają metalowe guziki. To odróżnia je od kurtki sportowej.

Idealne buty to klasyczne mokasyny. To sznurowane, niskie buty, z osobną podeszwą. Penny Loafer, spopularyzowany przez GH Bass w 1934 roku, ma charakterystyczny skórzany pasek na górze buta z wycięciem w kształcie rombu. Buty te stały się niezwykle popularne wśród studentów prep w USA w latach 50. XX wieku, którzy właściwie wymyślili zwrot „Penny Loafer”.

Styl preppy jest uznawany za mniej formalny niż koktajlowy. Doskonale nadaję się na spotkania na świeżym powietrzu czy przyjęcia w lecie odbywające się w godzinach przedpołudniowych. Nie jest jednak zalecany na imprezy wieczorowe lub formalne okazje.

Na jakie okazje założymy strój koktajlowy?

Strój koktajlowy dla mężczyzn jest zarezerwowany głównie na formalne i półformalne okazje, od przyjęcia weselnego przyjaciela po biznesową kolację.

Jest często traktowany na równi z typowymi strojami biznesowymi. Możesz łatwo stworzyć pasujący zestaw strojów koktajlowych, po prostu używając stroju, który nosisz w biurze. W rzeczywistości strój powinien być podporządkowany kategorią okazji, w której uczestniczysz, jej lokalizacją, a także porą dnia.

Na przykład strój koktajlowy na imprezę weselną powinien być prosty. Z drugiej strony na spotkanie biznesowe wybierz bardziej elegancki strój koktajlowy. Najważniejsze elementy, o których należy pamiętać, to lokalizacja wydarzenia, przyczyna zdarzenia i czas wydarzenia. Na oficjalny bankiet możemy jak najbardziej założyć strój koktajlowy. Należy jedynie wybrać ciemniejszą marynarkę, która może być połączona z białą koszulą i czarnymi skórzanymi butami. Nie zapomnij też spinek do mankietów. Na mniej formalne przyjęcia koktajlowe wybierz elegancką kurtkę z parą ciemnych dżinsów. Jeśli chodzi o uniwersalny strój koktajlowy, który sprawdza się w przypadku wieczorowych przyjęć to jest to:

  • Koszula zapinana na guziki w kolorze białym lub dowolnym stonowanym
  • Jakikolwiek ciemny kolor, który nie jest czarny ani prążkowany
  • Prosty lub subtelny krawat
  • Czarne lub brązowe buty ze skórzaną podeszwą
  • Skarpety pasujące do Twojego garnituru i butów

Jakie dobrać spodnie do stroju koktajlowego?

Strój koktajlowy dla mężczyzn nie ogranicza się do marynarek i koszul. Ważnym elementem są oczywiście spodnie.

Jeśli chodzi o tkaniny, trzymaj się bawełny, wełny, moleskin lub lnu (w zależności od pogody). Kolor spodni powinien uzupełniać marynarkę, a nie odwrotnie. Trzymaj się ciemniejszych odcieni szarości, granatu i czerni. Jeśli nie wybierasz się na nieformalny piknik czy przyjęcie, to raczej zrezygnuj z dżinsów. Spodnie powinny mieć obniżony dół, jeśli nasz wzrost jest powyżej 185 centymetrów. Dla niższych mężczyzn wskazane są bardziej dopasowane spodnie. Spodnie do koktajlowej kreacji nie mogą być podwinięte. Powinny swobodnie spoczywać na butach. Muszą być też idealnie dopasowane, tak aby nogawka nie „rozpływała” się na obuwiu. Wybierając spodnie, musimy pamiętać, że obowiązuje zasada, że im bardziej formalna okazja, tym ciemniejsze spodnie należy wybrać.

ZOBACZ: Te typy garnituru powinien mieć w szafie każdy mężczyzna: garnitur dwurzędowy [CZĘŚĆ 1]

CZYTAJ TEŻ: Te typy garnituru powinien mieć w szafie każdy mężczyzna: garnitur jednorzędowy [CZĘŚĆ 2]

WIĘCEJ W TEMACIE: Te typy garnituru powinien mieć w szafie każdy mężczyzna: smoking [CZEŚĆ 3]