Fryzury męskie z przedziałkiem – uniwersalny undercut

Dlaczego klasyczny undercut cieszy się tak dużą popularnością? Jego główną zaletą jest to, że pasuje niemal każdemu mężczyźnie. Dobrze prezentują się w nim panowie o mocnych szczękach i kwadratowych twarzach, jak również ci o trójkątnych, owalnych i okrągłych obliczach.

Mimo że undercut przypomina nieco klasyczny zaczes czy pompadour, to jednak różni się od nich przede wszystkim obecnością przedziałka, który wyraźnie odcina krótsze włosy po bokach od części środkowej, dłuższej. Jest również w porównaniu z solidną „falą” pompadour zdecydowanie bardziej płaski, dlatego pasuje również panom o pociągłych fizjonomiach.

Ta uniwersalna fryzura z przedziałkiem występuje w dwóch klasycznych wersjach: z włosami równymi na całej długości w części górnej głowy i z „gubiącymi” długość w kierunku tyłu. W pierwszym przypadku włosy z grzywki przykrywają czubek głowy, natomiast te dalsze budują z tyłu charakterystyczne naddanie. W wersji drugiej dłuższe włosy z przodu ulegają proporcjonalnemu skróceniu w kierunku tyłu, dzięki czemu tworzą delikatne odbicie z grzywki. Jeśli postawimy na fryzurę undercut, a mamy zdecydowanie krótkie włosy, musimy je nieco zapuścić do długości przynajmniej 6 cm, żeby uzyskać pożądany efekt.

Fryzury męskie z przedziałkiem – długa grzywka

Rozdzielone przedziałkiem, krótko przycięte z jednego boku włosy z wyraźnie dłuższym drugim bokiem to fryzura niegdyś zdecydowanie bardziej popularna, dziś nieco zapomniana. Jeżeli jednak mamy regularne rysy i owalną, symetryczną twarz, być może warto do niej powrócić, albo zdecydować się na inne uczesanie będące modyfikacją tego podstawowego. W tym alternatywnym cięciu, inaczej niż w pierwowzorze, druga strona głowy (ta z dłuższymi włosami) jest mocno wycieniowana ku przodowi, tak że grzywka jest zdecydowanie najdłuższa w bezpośredniej bliskości twarzy, a czym dalej ku tyłowi głowy włosy są coraz krótsze. Albo można przyjąć wersję, gdzie zarówno grzywka, jak i tył głowy jest długi, jak widać na zdjęciu. Długość grzywki może być bardzo różna – od sięgającej nieco niżej linii oczu, aż po dolną szczękę.

Fryzury męskie z wygolonym przedziałkiem – awangardowy pompadour i ciekawy irokez

Klasyczny pompadour, z którego słynął Elvis Presley, przyczyniając się tym samym do jego popularyzacji, to fryzura, w której nie stosuje się przedziałka. Włosy po bokach są zdecydowanie krótsze niż te z przodu, układane przez podkręcenie na szczotce w charakterystyczną falę. Tył jest nieco krótszy i lżejszy, dlatego włosy układają się w kształt trójkąta. Minimalna długość grzywki, z której da się uformować wyraźne odbicie to około 10 cm.

Ta ponad 50 letnia fryzura doczekała się oczywiście wielu modyfikacji. Jedną z nich jest wersja z wygolonym przedziałkiem, która nadaje cięciu nieco bardziej awangardowy charakter. Pozostałe elementy fryzury, czyli gładkość i uporządkowanie fali pozostawia się tak, jak w wersji klasycznej. Inną opcją jest asymetryczny pompadour z przedziałkiem, również wygolonym. Różni się on od podstawowej fryzury nie tylko wspomnianym przedziałkiem, ale również nieregularną falą skierowaną najpierw od czoła na bok, a następnie do tyłu. Jeszcze bardziej zmodyfikowane cięcie zakłada nie tylko wyraźny, wygolony przedziałek, ale również rezygnację z klasycznej fali. Taka fryzura świetnie prezentuje się na włosach lekko falowanych, które w naturalny sposób pozbawione są gładkości.

Analogicznie do cięcia pompadour przedstawia się współczesny irokez. W wersji standardowej fryzura ta nie ma przedziałka, a włosy przechodzą łagodnie od bardzo krótkich (lub wręcz wygolonych) po bokach do zdecydowanie długich pośrodku głowy. Jednak i to uczesanie podlega modyfikacjom i spotyka się dziś irokezy z przedziałkiem wygolonym po jednej stronie głowy i wydłużoną, zdecydowanie opadającą na bok grzywką – ten styl nawiązuje wyraźnie do popkultury punków z lat 80. ubiegłego wieku.

Fryzury męskie z przedziałkiem – na środku

Choć w latach 20. ubiegłego wieku gładko zaczesane, wypomadowane fryzury męskie z przedziałkiem na środku były uważane za modne, eleganckie i godne prawdziwego gentlemana, trend ten do dziś tak naprawdę nie powrócił i niewielu panów decyduje się na tego rodzaju uczesanie. Dlaczego? Zapewne dlatego, że jedynie nieliczni mężczyźni wyglądają w tej fryzurze korzystnie. Jeśli jednak masz regularne rysy, owalną twarz i niezbyt mocno zarysowaną szczękę, możesz wypróbować takie cięcie – na pewno wśród samurajskich kucyków i irokezów oraz klasycznych zaczesów będziesz wyróżniał się oryginalnym stylem.

Przedziałek pośrodku jest natomiast naturalny w przypadku włosów długich. Do najczęściej wybieranych przez mężczyzn fryzur należą luźno puszczone włosy, nieco krótsze z przodu, przy twarzy i dłuższe z tyłu – poza podcinaniem końcówek takie uczesanie nie wymaga ingerencji fryzjera. Przy ciężkich i gęstych włosach warto zdecydować się na wariant cieniowany i nieco krótsze włosy. Jeśli męska twarz jest owalna a rysy regularne, interesujący może być również luźny kucyk z przedziałkiem pośrodku. Szczególnie dobrze prezentuje się taka fryzura w przypadku włosów układających się w naturalne fale czy niezbyt mocno skręcone loki.

Krótkie fryzury męskie z przedziałkiem – klasyczny side part

Nieco dłuższa cześć środkowa fryzury, cieniowanie po bokach oraz najważniejszy jej element, czyli zaakcentowanie odcięcia – to charakterystyczne elementy klasycznego side part. Przedziałek może być naturalny lub jeśli włosy są wyjątkowo gęste – nieco wygolony. Wybór strony nie ma większego znaczenia i zależy od indywidualnych upodobań, ale jeśli nie możemy się zdecydować, zróbmy przedziałek po tej stronie twarzy, której profil jest bardziej korzystny. Klasyczny side part powinien być zaczesany zdecydowanie na bok, jednak dość popularna jest również wersja fryzury, w której włosy układa się nieco do tyłu.

Ta wzorcowa fryzura z przedziałkiem najlepiej prezentuje się u panów o owalnych twarzach, a najmniej fortunnie wygląda przy twarzy kwadratowej. Fryzura w standardowej odsłonie jest dość płaska, co podkreśla „kanciastość” rysów w tym ostatnim przypadku.

Mężczyźni o twarzy okrągłej dobrze będą prezentować się w nieco zmodyfikowanej wersji tej fryzury – z lekko zaczesaną do góry grzywką, która optycznie wydłuży twarz.