Skąd się biorą piekące usta?

Trudno się nie zgodzić z tym, że piekące usta to zmora naprawdę sporej części ludzi – i kobiet, i mężczyzn. Spierzchnięte usta nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale i powodują dotkliwe pieczenie. W niektórych przypadkach, zwłaszcza wtedy, gdy nie stosuje się żadnych środków zaradczych i nie szuka kosmetyków do ust, mogących jakoś pozbyć się problemu, dochodzi nawet do głębokich pęknięć i krwawienia.

Co doprowadza do pękania warg? Powodów może być kilka. Warto znaleźć przyczynę jak najszybciej i zacząć jej przeciwdziałać, by podreperować kondycję swoich ust. A wśród powodów narastających problemów i nasilającego się pieczenia ust można wskazać:

  • oblizywanie i przygryzanie warg – niektórzy mają po prostu taki nawyk, który niestety nie jest zbyt dobry dla samych ust. Może się też wydawać, że nawyk oblizania ust pozwoli je dodatkowo nawilżyć, kiedy są suche. Nic bardziej mylnego. Po odparowaniu śliny, wargi robią nie na powrót suche;
  • działanie czynników zewnętrznych – czyli wszystko to, co działa na Twoje usta na co dzień. Chodzi tutaj chociażby o temperaturę powietrza (zarówno ta bardzo niska, jak i ta bardzo wysoka nie jest dobra dla warg), działanie wiatru, promieni słonecznych czy suchego powietrza;
  • odwodnienie – w swoim zabieganiu możesz nie pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości wody. W takim wypadku usta mogą wysychać, a Twój organizm zacznie wykazywać objawy odwodnienia (to między innymi zawroty głowy, zmęczenie, osłabienie);
  • regularne przecieranie ust – częste przecieranie ust w celu starcia szminki czy osuszenia warg po wypiciu jakiegoś napoju prowadzi do wysuszenia usta oraz ich pieczenia. Takie działanie skutkuje też mikrouszkodzeniami wrażliwej skóry warg;
  • infekcje – one również mogą prowadzić do pierzchnięcia warg, wysychania ust i w konsekwencji ich pieczenia, dlatego jeśli masz takie podejrzenie, koniecznie udaj się do lekarza;
  • alergia – wysuszenie ust może być spowodowane także reakcją alergiczną na użycie konkretnych kosmetyków (zwykle są to preparaty zawierające silną kompozycję zapachową lub substancję, na którą Twój organizm akurat wykazuje nadwrażliwość);
  • sprawy hormonalne – niektóre nieprawidłowe wartości hormonów w kobiecym organizmie także mogą powodować pierzchnięcie i pękanie ust. W szczególności dzieje się tak przy zbyt wysokim poziomie estrogenu i progesteronu. Taki problem często dotyka kobiet chorujących na tarczycę lub regularnie przyjmujących antykoncepcję hormonalną.

Zobacz też: Cykl nasion, czyli jak wyregulować naturalnie hormony

Czy pieczenie ust jest groźne?

Pieczenie ust jest na pewno uciążliwą dolegliwością. Mimo to, samo w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, że zaniedbana skóra warg, kiedy nie próbuje się przeciwdziałać powstającym mikrourazom, staje się coraz mocniej uszkodzona, a co za tym idzie, powoduje coraz większe dolegliwości bólowe. Co więcej, pieczenie ust może być objawem poważniejszego problemu, takiego jak infekcja, odwodnienie czy kłopoty hormonalne, którym nierzadko towarzyszy.

Co zrobić, by zapobiec pieczeniu ust?

Jak w przypadku każdej dolegliwości, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Warto więc uważać, by nie doprowadzić skóry ust do złego stanu i tym samym nie sprowokować ich pieczenia. To normalne, że są momenty, w których wargi stają się bardziej narażone na uszkodzenia, spierzchnięcie i pękanie. Jeśli chcesz się cieszyć pięknymi ustami, jednocześnie nie odczuwając żadnego dyskomfortu związanego z ich kiepską kondycją, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Stosuj balsam do ust

Balsam do ust to kosmetyk powinien na stałe zagościć w Twojej kosmetyczce. Twój preparat powinien zawierać któryś z naturalnych składników nawilżających i natłuszczających, takich jak: wosk pszczeli, wazelina, masło shea, lanolina lub gliceryna. Dzięki nim stworzysz odpowiednią barierę ochronną, która nie pozwoli na zbyt duże odparowywanie wody ze skóry.

Pamiętaj też, że nie ma jednego balsamu czy nawilżającej pomadki, które byłyby idealne dla wszystkich. Z tego powodu przygotuj się na poszukiwania kosmetyku, który spełni akurat Twoje potrzeby. Najlepiej zrobisz, testując kilka spośród preparatów dostępnych na rynku, ponieważ niektóre substancje w nich zawarte mogą wywoływać u Ciebie podrażnienia. Aby ustalić, który spośród nich Ci odpowiada, a który doprowadził do podrażnień, stosuj tylko jeden naraz.

Balsam powinien Ci towarzyszyć szczególnie zimą – nie wahaj się go używać nawet po kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb. Zawsze nakładaj go umytymi rękami, a raz w tygodniu używaj też peelingu do ust, który pomoże złuszczyć martwy naskórek. Jeśli Twoje usta mają skłonność do pękania, używaj balsamu także parokrotnie w ciągu dnia w pozostałą część roku.

Pamiętaj o filtrach SPF15

Twoje usta wymagają też ochrony przed szkodliwym wpływem promieni UV. Właśnie dlatego, tym razem w okresie letnim, zwłaszcza w trakcie dużych upałów, warto sięgnąć po krem z filtrem SPF15. Skoro używasz kremu do twarzy, który ma ochraniać Twoją skórę, dlaczego miałabyś zapominać o swoich ustach, które są jeszcze wrażliwsze niż cera? Miej też świadomość, że SPF15 to niezbędne minimum – możesz również używać kremów z filtrami o wyższych wartościach.

Zobacz też: Krem z filtrem pod makijaż. 9 produktów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, które nie są tłuste i nadają się pod podkład

Zachowaj ostrożność przy doborze kosmetyków

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, a mimo to wykorzystywać kosmetyki, które negatywnie oddziałują na Twoje usta. Kiedy je wybierasz, powinnaś zachować dużą ostrożność. Część składników poszczególnych preparatów może wywoływać podrażnienia na skórze Twoich ust. To z kolei zaszkodzi ich kondycji, a nierzadko doprowadzi do pękania warg. A jeśli masz wrażliwe usta, koniecznie zwracaj uwagę na to, czy Twoje pomadki są oparte na formule nawilżającej. W przeciwnym razie bardzo łatwo je wysuszysz.

Jak zadbać o czerwone piekące usta?

Pewnie, że lepiej zapobiegać problemom, ale co wówczas, gdy usta są już mocno podrażnione i pieką? Choć są przypadki, w których niezbędna okaże się pomoc specjalisty, przeważnie wystarczy po prostu odpowiednio zadbać o swoje spierzchnięte wargi. To natomiast wcale nie będzie trudne. Ważne tylko, by zacząć szybko coś robić, zamiast czekać, aż „samo przejdzie”.

Nie dotykaj ust

Najgorsze, co możesz zrobić, to co chwila sięgać do ust i je dotykać, by sprawdzić ich obecny stan. Czy są nadal twarde? Czy skóra wciąż się łuszczy? Takie nadwyrężanie ust wcale im nie pomoże, a wręcz przeciwnie – spowolni cały proces regeneracji. Nie próbuj też odrywać łuszczącej się skóry. Może Ci się wydawać, że w ten sposób cokolwiek przyśpieszysz, ale stanie się raczej zupełnie odwrotnie, bo utworzysz nowe uszkodzenia skóry, a może i rany. Zwracaj też uwagę na jakość kosmetyków – zawsze sięgaj tylko po te sprawdzone, z cenionych źródeł.

Uzupełniaj płyny

Odwodnienie to poważny problem – nie tylko pod kątem kondycji samych ust. Dziennie powinnaś wypijać od sześciu do ośmiu szklanek wody. Kawa i herbata się nie liczy, więc jeśli bazujesz tylko na nich, warto zmienić swoje przyzwyczajenia. Zobaczysz, że poza stanem Twoich ust poprawią się też inne rzeczy, a na pewno polepszy się Twoje samopoczucie.

Odpowiednio nawodniona skóra nie będzie natomiast więcej pękać.

Stosuj peeling do ust

Peeling do ust to kosmetyk, który pomoże Ci złuszczyć martwy naskórek. Jego używanie jest potrzebne szczególnie wtedy, gdy usta są mocno spierzchnięte, a to uniemożliwia nawilżającym preparatom wnikanie do wnętrza skóry. Na rynku dostępnych jest wiele różnych peelingów do ust. Możesz wybierać różne warianty smakowe, oparte na wielu składnikach. Dzięki temu na pewno znajdziesz taki, który będzie Ci odpowiadał.

Sięgnij po maść witaminową lub leczniczą pomadkę

A jeśli nic nie pomaga albo usta są w naprawdę złym stanie, możesz wybrać się do apteki i poprosić o maść witaminową, która miałaby za zadanie odżywić je, a przy okazji polepszyć ich kondycję. Możesz też wybrać leczniczą pomadkę, zawierającą odpowiednio dobrane składniki nawilżające i odżywcze. Na pewno znajdą się tam cenne witaminy i substancje wzmacniające delikatną skórę.