Dlaczego warto pić wodę?

Dlaczego warto pić wodę zamiast kolorowych napojów czy kawy i herbaty? Chociaż wiele mówi się o prozdrowotnych właściwościach świeżych soków, zielonej herbaty czy mleka z kurkumą, nie powinny stanowić one podstawy naszej diety. Aby odpowiednio się nawodnić, postaw na najprostsze rozwiązanie. Istnieje wiele powodów, dla których warto sięgać po wodę. Niedostarczanie właściwej ilości wody to nie tylko gorsze samopoczucie. W dłuższej perspektywie dojdą do tego także problemy z koncentracją, zwiększenie masy ciała i problemy trawienne. Spodziewaj się niekorzystnego wpływu na wygląd. Niedobory dostrzeżesz też w lustrze gołym okiem. Pogorszeniem kondycji skóry (przy skrajnym odwodnieniu straci elastyczność), włosów i paznokci to tylko wybrane z symptomów.  Chcesz tego uniknąć? Recepta jest w zasięgu twojej ręki. 

Ile wody powinniśmy pić? Odpowiednia ilość wody

Ile wody powinniśmy dostarczać do organizmu każdego dnia? Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy specjaliści wskazują, że wartość ta jest uzależniona od płci, według innych – od masy ciała. Bezpiecznie jest przyjąć, że zdrowa dorosła osoba potrzebuje minimum 2-2,5 litrów wody dziennie. Jednak zgodnie z założeniem nie pochodzi ona tylko z wypijanych płynów, ale także produktów spożywczych. Część dziennego zapotrzebowania powstaje w wyniku przemian metabolicznych. Miej na uwadze, że sugerowana ilość zdecydowanie wzrasta podczas upałów! Przy wysokich temperaturach jest to nawet 3,5 litra.

Zwróć też uwagę na jakość pitej wody. W Polsce możesz bez obaw sięgać po wodę z kranu. Dla polepszenia smaku warto przefiltrować ją przez specjalne urządzenia lub wbudować filtr bezpośrednio w kuchni. Woda źródlana jest dobrym wyborem dla wszystkich, podczas gdy skład mineralnej najlepiej dostosować do swoich indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Nic bardziej mylnego. Wystarczy uświadomić sobie, że prędzej czy później (a najlepiej prędzej) woda powinna nam zastąpić wszystkie kolorowe napoje gazowane, które najlepiej całkowicie wyeliminować. Popularne napitki są niczym więcej jak źródłem zbędnych kalorii i cukru, który sprzyja wielu chorobom. Tylko jak się tego nauczyć? Poniżej przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów, które ułatwią regularne picie wody

Jak nauczyć się pić wodę? Poznaj pomocne aplikacje

Większość z nas korzysta z dobrodziejstw oferowanych przez aplikacje mobilne. „Sprytne” programy pozwalają nam organizować dzień, zarządzać czasem wolnym, monitorować naszą aktywność. Dlaczego więc nie wykorzystać ich do wypracowania innych dobrych nawyków? W repozytoriach systemu Android i iOS jest cała masa aplikacji, więc każdy znajdzie propozycję idealną dla siebie. Niektóre zapamiętują ilość wypijanej wody i poddają wyniki analizie (np. Water Tracker), inne mogą tylko przypominać o nawadnianiu organizmu (np. Water Minder) i podawać przydatne sugestie w tym temacie (np. Water Your Body). Najbardziej rozbudowane aplikacje, jak choćby Waterbalance, są nawet w stanie określić temperaturę w miejscu, w którym przebywamy na podstawie lokalizacji GPS i danych z serwisów pogodowych, by m.in. na tej podstawie dostosować nasze zapotrzebowanie na wodę. Zainstaluj aplikację lub ustaw przypomnienie w telefonie, to może zrobić dużą różnicę. 

Jak pić więcej wody? Zakup specjalną butelkę filtrującą

Co nam jednak po przypominaniach, jeżeli nie będziemy mieć przy sobie butelki z wodą? Nie zawsze przecież w zasięgu naszego wzroku jest sklep lub czas na choćby szybkie zakupy. Na szczęście ten problem można łatwo obejść. Służby sanitarne zapewniają, że woda, która dociera do kranów, jest całkowicie zdatna do picia, mimo to wiele osób ma zrozumiały opór przed spożywaniem „kranówki” W tym kontekście, butelka filtrująca czy bidon na rowerowe wycieczki może okazać się niezwykle przydatnym gadżetem. Ich mechanizm działania opiera się o filtr węglowy, który usuwa nieprzyjemny smak i zapach chloru oraz wszelkie fizyczne zanieczyszczenia. Filtr wpływa także na odczyn pH płynu, dzięki czemu jego właściwości zdrowotne są jeszcze korzystniejsze, a przy tym nie pozbawia wody cennych składników mineralnych. Mało tego – niektóre filtry mogą wzbogacać ją o magnez.

Zaletą butelki filtrującej jest fakt, że możesz śmiało cieszyć się czystą wodą wszędzie: na stacji benzynowej, na siłowni czy w pracy. Orzeźwiający płyn jest więc darmowy (nie licząc kosztu butelki i wymiennych wkładów filtrujących, ale ten wydatek szybko się zwraca), a ty nie produkujesz plastiku, bo butelka jest wielorazowego użytku. Do tego takie butelki często wyglądają jak designerskie gadżety, dzięki czemu używanie ich to sama przyjemność. 

Stylowe butelki na wodę: gdzie je kupić?>>

Jak codziennie pić więcej wody? Kup domowy filtr do wody

Skoro o filtrach mowa, butelka dobrze sprawdzi się w terenie, ale w domu, gdzie zwykle wypijamy więcej wody i korzystają z niej także pozostali domownicy, lepiej zadziała filtr przepływowy lub nawet dzbanek filtrujący. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze i czas, który przeznaczylibyśmy na zakupy wody butelkowanej, ale też – jak butelki filtrujące – nie przyczynia się do produkcji plastiku. Domowy filtr do wody sprawia, że pod ręką zawsze mamy smaczną i zdrową wodę.  Dzbanek wody na biurku podczas home office? Jesteśmy na tak! 

Jak wyrobić nawyk picia wody? Przygotuj domową wodę owocową

Nie lubisz smaku wody? To całkiem powszechne. Niektóre osoby mogą mieć zastrzeżenia do walorów smakowych nawet najczystszej wody. Można to zrozumieć: woda, zwłaszcza chłodna, jest niezwykle orzeźwiająca, jednak próżno doszukiwać się w niej bogatych nut smakowych, bo ich po prostu nie ma. Na szczęście nie stanowi to aż tak dużego problemu, jak mogłoby się wydawać. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotować owocową wodę we własnej kuchni. Po prostu wyciśnij odpowiednią ilość soku z cytryny (możesz wybrać też grejpfruta czy inne cytrusy), wkrój do dzbanka z wodą kilka plasterków świeżego ogórka, dodaj kilka listków świeżej mięty, kawałki truskawek lub borówki. Możliwości i kombinacji jest nieskończenie wiele. Owocowy wkład znacząco odmieni smak wody, który stanie się na tyle atrakcyjny, że szybko wyprze chęć na wszelkie kolorowe napoje. Wypicie wody z cytryną również przyniesie dużo korzyści. W okresie przejściowym, w którym porzucasz niezdrowe nawyki na rzecz prawidłowych, może to być istotnym ułatwieniem. 

PS Zakup butelkowanych wód smakowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Większość z nich zawiera cukier lub inne substancje słodzące i konserwanty. Niektóre wykorzystują sztuczne aromaty. Picie wody ma nam wyjść na zdrowie, więc każdy z tych składników trzeba umieścić na liście rzeczy „niedopuszczalnych”.

Jak nawadniać organizm? Wypracuj nowe nawyki, które pomogą ci pić wodę

Skoro o nawykach mowa, nie jest tajemnicą, że to właśnie one rządzą naszą codziennością. Poranny kubek kawy, miska popcornu do wieczornego seansu filmowego lub, o zgrozo, papieros tuż po posiłku. Siła przyzwyczajeń jest ogromna i bezdyskusyjna, bo potwierdzona naukowo. W naszej podświadomości powstają pętle, każące nam kojarzyć pewne czynności z innymi, które je poprzedzają. W rezultacie, wiele z nich zaczynamy wykonywać automatycznie, jakbyśmy funkcjonowali na autopilocie. Nawyki i przyzwyczajenia niekoniecznie są dobre, chyba że wyrobimy w sobie nowe, tym razem korzystne. Zacznij wypijać szklankę wody każdego dnia tuż po przebudzeniu. Wypijaj taką samą ilość wody tuż po wyjściu z łazienki. Nie ruszaj się z domu bez butelki filtrującej, oczywiście napełnionej po sam korek. Pij pół szklanki wody tuż przed snem.

Przekonasz się, że po pewnym czasie, przestaniesz o tym myśleć, a i tak będziesz wykonywać każdą z tych czynności. Nauka picia wody wymaga czasu, ale wdrażając przedstawione wyżej metody, nie może skończyć się ona porażką. Najważniejsze – nie oczekuj natychmiastowych efektów. Dbanie o zdrowie nie jest sprintem, proces ten bardziej przypomina maraton. Minie trochę czasu, zanim poczujesz i zaobserwujesz zmianę, ale możesz mieć pewność, że to działa.