Łatwym i szybkim sposobem na włączenie miodu do codziennej pielęgnacji twarzy będzie stosowanie go w formie odżywczych maseczek. Maseczka z miodu i cytryny, maseczka odmładzająca na twarz na zmarszczki, a może nakładanie miodu na usta? Przedstawiamy sprawdzone przepisy na miodowe mikstury, które samodzielnie wykonasz w domowym spa. Pamiętaj, że naturalne składniki podobnie jak chemiczne formuły mogą wywoływać reakcje alergiczne. Przed nałożeniem ich na całą powierzchnię twarzy, warto wykonać próbę uczuleniową. 

Maseczka z miodu na twarz. Domowe sposoby na piękną cerę

Na drogeryjnych półkach piętrzą się osławione przez fanów koreańskiej pielęgnacji maseczki w płachcie i słoiczki z formułami na bazie dopiero co opatentowanych składników. Mimo ogromnego wyboru gotowych rozwiązań czasem warto odświeżyć urodowe triki naszych mam i babć. Domowe sposoby na problemy skórne mogą skutecznie wspomagać proces leczenia i przynosić ulgę w awaryjnych sytuacjach. Są też znacznie przyjaźniejsze dla naszych portfeli i nie wymagają dużego nakładu pracy. Domowe maseczki z miodem przyrządzisz w kilka minut i nie będziesz potrzebować do tego wielu skomplikowanych produktów. Poniżej znajdziesz przepisy na maseczki na twarz na bazie miodu, dzięki którym przyniesiesz ulgę wrażliwej skórze i szybciej zwalczysz wypryski. 

Przeczytaj: Olejek z opuncji figowej – właściwości. Jak go stosować pod oczy i na zmarszczki?

Maseczka z miodu i sody oczyszczonej na trądzik

  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej. 

Domowa maseczka z miodu jest bardzo prosta do wykonania. Wszystkie składniki połącz w małej misce, aż do uzyskania jednolitej masy. Nałóż mieszankę na twarz, omijając okolice oczu. Pozostaw na 15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.

Jakich efektów możesz się spodziewać? Soda oczyszczona ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W połączeniu z właściwościami złuszczającymi soku z cytryny oraz nawilżającym działaniem miodu maska ta skutecznie pomaga w walce z trądzikiem.

Maseczka z miodem na twarz dla skóry wrażliwej

  • 1 łyżeczka zielonej herbaty
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżeczka olejku migdałowego

Maseczka z miodem na twarz dla skóry wrażliwej także składa się z tylko trzech składników. Połącz je w miseczce i dobrze wymieszaj. Nałóż maskę na twarz i pozostaw na 15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.

Zarówno zielona herbata, jak i miód wykazują właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutleniające, które zwalczają wolne rodniki i naprawiają uszkodzoną skórę. Olejek migdałowy dodaje ekstra nawilżenia, które szczególnie potrzebne jest reaktywnej i podatnej na urazy skórze. 

Zobacz też: Maseczka z jogurtu – domowy sposób na nawilżenie i trądzik. Sprawdzone przepisy >>

Maseczka z miodu na przebarwienia

  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżeczka jogurtu naturalnego
  • 1/4 łyżeczki kurkumy w proszku

Zobacz też: Przebarwienia po trądziku jak je usunąć? Najlepsze domowe i gabinetowe sposoby >>

Jak zrobić maseczkę z miodu na przebarwienia? Zacznij od wymieszania wszystkich składników w małej misce, aż do uzyskania gęstej pasty. Nałóż cienką warstwę maseczki na całą twarz i pozostaw na około 20 minut. Spłucz twarz ciepłą wodą.

Kurkuma zawiera przeciwutleniacze i składniki przeciwzapalne, które przywracają skórze naturalny blask. Dzięki rozświetlającym i złuszczającym właściwościom miodu, soku z cytryny, a także jogurtu maseczka z miodu na przebarwienia pomoże w pozbyciu się martwego naskórka i odżywieniu cery. Przy regularnym stosowaniu zmiany pigmentacji staną się mniej widoczne.

Zobacz też: To ulubione serum rozjaśniające Francuzek. Jedna buteleczka sprzedaje się na świecie co 30 sekund >>

Maseczka z miodu na usta

Maseczka z miodu i ogórka na usta

Na miód warto spojrzeć przychylnym okiem szczególnie w zimne dni. Jest on doskonałym sprzymierzeńcem ust narażonych na niskie temperatury i opady atmosferyczne. Dla najlepszych rezultatów zapewnijcie mu dobre towarzystwo w postaci ogórka. Te zielone warzywa są bardzo dobrym składnikiem maseczek na twarz, ale również tych odżywiających usta. Są pełne wody i przeciwutleniaczy, dzięki czemu świetnie odżywiają popękaną, suchą skórę. 

  • 1 łyżeczka miodu
  • 2 łyżeczki zblendowanego ogórka

Obierz ogórka ze skóry i włóż do kielicha blendera. Zmiksuj na gładką masę, a następnie dodaj miód i gotową miksturę nałóż na usta. Pozostaw na około 15-20 minut, zmyj ciepłą wodą.

Efekty maseczki miodowej

Główną zaletą miodu jest jego działanie antybakteryjne. Potrafi zabijać bakterie żyjące na skórze, przez co już w starożytności wykorzystywano właściwości miodu i stosowano go jako środek gojący na rany. Jest tak zwanym naturalnym humektantem (zatrzymuje wilgoć w skórze), ma właściwości przeciwzapalne i działa przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo

Możesz używać go do mycia twarzy (łącząc go z wodą), ale również do leczenia trądziku, pozostawiając go na noc na niechcianych wypryskach. Ze względu na działanie rozświetlające jest wykorzystywany do niwelowania przebarwień i blizn po trądziku, a wiele osób decyduje się nawet na domowe rozjaśnianie miodem włosów. 

Kto może robić maseczkę z miodu?

Maseczkę z miodu mogą stosować osoby z każdym rodzajem skóry, jednak najbardziej korzystna będzie dla skóry suchej oraz wrażliwej. Warto stosować ją raz lub dwa razy w tygodniu dla uzyskania zadowalających efektów. 

Skutki uboczne stosowania maseczek z miodu

Ważne jest, aby znać produkty, które mogą wywołać u ciebie reakcję alergiczną. Alergia na pszczoły, pyłki lub jad pszczeli może spowodować niepożądaną reakcję na domowe maski z miodu. Jeśli po przeprowadzeniu testu płatkowego wystąpi alergia skórna, należy wstrzymać się od ich stosowania. 

Jeżeli miód na twarz nie jest czymś, co sprawdza się w twojej rutynie pielęgnacyjnej, z pomocą może przyjść maseczka z kawy, maseczka z banana lub maseczka z ogórka – czyli inne domowe maski polecane przez internautki.