Kremy z filtrem, zwłaszcza te SPF 50, często mają tłustą konsystencję i powodują, że twarz nieestetycznie się świeci. Większość z nas wolałaby uniknąć tego efektu i dlatego nierzadko zupełnie rezygnuje z filtrów. To ogromny błąd! Dermatolodzy i kosmetolodzy powtarzają to jak mantrę: główną i najważniejszą przyczyną starzenia się skóry jest słońce, dlatego kremu z filtrem powinnaś używać cały rok. Na nic zda się stosowanie najdroższych kosmetyków anti-aging, jeśli na co dzień nie będziesz chronić swojej cery przed szkodliwym promieniowaniem.

Krem z filtrem SPF 50 to najlepszy krem przeciwzmarszczkowy na dzień, jaki można sobie wyobrazić.

Tylko jaki produkt wybrać? Na rynku dostępnych jest coraz więcej lekkich, szybko wchłaniających się formuł, które pozostawiają cerę matową lub nadają jej satynowe wykończenie. Z nimi zapomniesz o uciążliwym efekcie bielenia i rolującym się podkładzie. Dokładnie takie kremy z filtrem pod makijaż znalazły się na naszej liście.

Jak wybrać krem z filtrem pod makijaż? Cechy dobrego kremu SPF 50

A oto kryteria, którymi kierowałyśmy się w wyborze najlepszych kremów z filtrem 50 do twarzy:

  • lekka, nietłusta konsystencja – szukałyśmy tylko takich produktów, które zapewniają optymalny poziom nawilżenia bez niepotrzebnego obciążania cery;
  • niekomadogenna formuła – taka, która nie zapycha porów i nie powoduje niedoskonałości;
  • matowe lub satynowe wykończenie – twarz nie powinna się brzydko świecić po aplikacji kosmetyku;
  • ochrona przed dwoma rodzajami promieniowania: UVB i UVA – ważne, by krem z filtrem 50 chronił twarz zarówno przed promieniowaniem widzialnym UVB (tym, które „parzy”), jak i niewidzialnym UVA, które niedostrzegalnie niszczy DNA skóry. To właśnie ono jest najbardziej niebezpieczne, bo przenika przez chmury, szyby i jesteśmy na nie narażone praktycznie wszędzie, gdzie dociera światło dzienne;
  • możliwość zastosowania kremu jako bazy pod makijaż – nie powinien się rolować ani ważyć pod warstwą podkładu;
  • dobre opinie – wybrałyśmy takie kremy do twarzy z filtrem 50, które cieszą się najlepszymi recenzjami lub same je przetestowałyśmy i możemy polecić.

Najlepsze lekkie kremy z filtrem przeciwsłonecznym

Zobacz listę 9 naszych typów w różnych kategoriach cenowych:

Sesderma Repaskin Dry Touch SPF 50

Krem z filtrem SPF50 Sesderma

Lekki, niekomadogenny filtr SPF 50 o właściwościach przeciwstarzeniowych. Zawiera miks filtrów fizycznych i chemicznych, a ponadto antyoksydanty oraz składniki reperujące DNA komórek skóry. Nie jest tłusty, szybko się wchłania, optymalnie nawilża. Doskonale współpracuje z podkładem, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako codzienny filtr miejski pod makijaż.  

Skin79 Waterproof Sun Gel SPF50+ PA+++

Krem z filtrem SPF Skin79

Innowacyjną cechą tego koreńskiego kremu z filtrem jest żelowa konsystencja, która wchłania się niemal natychmiast po aplikacji. Dzięki temu kosmetyk dobrze nadaje się do cery tłustej i problematycznej, zwłaszcza na lato, gdy skóra produkuje więcej sebum. Ma też bardzo dobre opinie w Internecie – od większości użytkowniczek otrzymuje 4 lub 5/5 gwiazdek. „Krem jest lekki, szybko się wchłania i co najważniejsze współgra z makijażem. Po paru godzinach, około 4, wystarczy, że lekko zbiorę sebum bibułkami. Przy innych kremach podkład się po prostu ważył” – pisze w swojej recenzji Nina.

Sprawdź też: Filtry mineralne – 6 kremów naturalnie chroniących przed zimowym słońcem >>

Epionce Daily Shield Lotion Tinted SPF 50

To znakomity krem z filtrem do twarzy, który rozwiązuje dylemat filtr vs. podkład. Kosmetyk łączy w sobie właściwości obu tych produktów, ponieważ gwarantuje wysoką ochronę przeciwsłoneczną, a jednocześnie maskuje niedoskonałości i wyrównuje koloryt cery. Możesz zabrać go ze sobą na plażę, na wycieczkę rowerową czy w góry – sprawdzi się przy każdej aktywności na świeżym powietrzu. Nie rozmazuje się i zachowuje wodoodporność do 80 minut, więc możesz zabrać go nad może czy nad jezioro. Zawiera ponadto składniki antybakteryjne chroniące przed powstawaniem niedoskonałości. „Mam cerę mieszaną z tendencją do wyprysków. Przetestowałam wiele fluidów i kremów BB/CC, ale ten produkt przebija wszystko! (...) delikatnie maskuje niedoskonałości bez efektu maski. Używam regularnie od 5 lat. Produkt wart swojej ceny” – można przeczytać w recenzji jednej z internautek.

Clinique Sun Mineral Sunscreen Fluid For Face SPF 50

Krem z filtrem SPF Clinique

Ultralekki fluid bazujący wyłącznie na filtrach mineralnych: dwutlenku tytanu (Titanium Dioxide) i tlenku cynku (Zinc Oxide). Jego formuła oil-free dobrze się wchłania nie pozostawiając tłustego filmu ani białych smug. Bezzapachowy i hipoalergiczny skład minimalizuje ryzyko podrażnień nawet w przypadku bardzo wrażliwej cery.

Lirene Hydrolipidowy ochronny krem do twarzy SPF 50 

Co wyróżnia krem przeciwsłoneczny do twarzy Lirene? Dodatkowa ochrona przed promieniowaniem podczerwonym IR, które nasila negatywne skutki promieniowania UVA i UVB. Zawarty w nim unikalny kompleks składników chroni DNA komórek przed jego szkodliwym działaniem. Dodatkowo skład kosmetyku wzbogacono o odmładzającą witaminę E, wyciąg z alg, który stymuluje regenerację komórek, a także łagodzącą alantoinę. Podobnie jak inne wybrane przez nas kremy, także ma lekką, nietłustą konsystencję, dobrze współpracuje z podkładem i nie szkodzi cerze trądzikowej.

Purito Centella Green Level Safe Sun SPF 50

Koreański bestseller idealny do cery wrażliwej, trądzikowej, mieszanej lub tłustej. Nie pozostawia świecącej, lepkiej warstwy, wchłania się niemal do matu i nie zatyka porów. Zawiera ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej, który koi zaczerwienienia i zapewnia ochronę przeciwstarzeniową, a także regulujący niacynamid oraz nawilżający kwas hialuronowy.

La Roche Posay Anthelios XL Anti-brillance Invisible Fresh Mist SPF 50

Mgiełka z filtrem przeciwsłonecznym La Roche Posay

Czy znacie klasyczny filtr La Roche Posay Anthelios XL? To jeden z naszych ulubieńców (znalazł się na liście polecanych przez nas kremów przeciwsłonecznych, których same używamy >>>), a do jego stosowania przyznają się paryskie it-girls, m.in. Jeanne Damas. Francuska marka apteczna ma w swojej ofercie zupełnie nowy wariant tego kremu – w sprayu. Produkt ma postać mgiełki, którą należy równomiernie spryskać twarz, dzięki czemu kosmetyk można stosować także na makijaż (warto pamiętać, że tylko regularne powtarzanie aplikacji co 2-3 godziny zapewnia maksymalną ochronę przed słońcem). Po spryskaniu nim twarzy krem jest praktycznie niewidoczny i niewyczuwalny.

Czytaj też: 9 najlepszych odświeżającyh mgiełek do twarzy

Pharmaceris S Hydrolipidowy krem ochronny do twarzy dla dorosłych i dzieci SPF 50+

Na koniec jeden z absolutnych hitów prosto od polskiej marki Pharmaceris, który można porównać do klasyka od LRP. Zapewnia ponad 98-procentową ochronę anty-UV oraz minimalizuje ryzyko powstawania zmian barwnikowych i przebarwień. Jest wodoodporny, hipoalergiczny, nie pozostawia na twarzy tłustej warstwy, nie bieli, szybko się wchłania. Długa lista zalet wywindowała go na szczyty kosmetycznych rankingów, gdzie uzyskuje same najwyższe oceny. „Ten krem ratuje w słoneczne dni moją skórę problemową (trądzik różowaty). Krem sprawił, że moja wiecznie zaczerwieniona skóra twarzy uspokoiła się, wygładziła. Pięknie rozjaśnia, nawilża i odżywia” – można przeczytać w jednej z internetowych recenzji kosmetyku.

Zobacz też: Najlepsze kremy do opalania: brązujące, mineralne, w sprayu. Ranking top 6

Holika Holika Aloe SPF 50 Sun Gel

Żel z filtrem SPF50 Holika Holika

Zamiast klasycznego kremu przeciwsłonecznego pod makijaż możesz zdecydować się też na żel. Druga koreańska propozycja na tej liście chwalona jest za dodatek aloesu, niacynamidu i gliceryny, dzięki którym zapobiega przesuszaniu się skóry i koi podrażnienia. Do tego łatwo się rozprowadza i nie osadza się w zagłębieniach twarzy. „Zawsze broniłam się przed SPF, bo wydawało mi się strasznie ciężkie, a mam skórę tłustą w strefie T. Ten krem jest lekki, szybko się wchłania, nie bieli” – pisze jedna z użytkowniczek Wizaż. 

Jak stosować kremy przeciwsłoneczne pod podkład?

Zaopatrzyłaś się w dobry krem na dzień z wysokim filtrem, ale dalej zmagasz się z trudnościami podczas wykonywania makijażu? Przyczyna może być prozaiczna. Jeśli podkład roluje się na twarzy, być może usiłowałaś rozprowadzić zbyt dużą ilość produktu. Oczywiście ważne jest, aby dokładnie i równomiernie przykryć każdy cm² skóry. Jednak aby to osiągnąć, wystarczą dwie kreski kremu wyciśnięte na całą długość dwóch palców dłoni. Żeby zobaczyć zadowalający rezultat, wystrzegaj się też pośpiechu. Zanim przystąpisz do nakładania kolorowych kosmetyków, pozwól, aby krem z filtrem całkowicie się wchłonął. Kluczowe jest również aplikowanie kosmetyków we właściwej kolejności. Jeśli na co dzień stosujesz też sera do twarzy, hydrolaty czy mgiełki, zacznij od formuł na bazie wody, aby następnie skupić się na olejkach i cięższych produktach.

Jak reaplikować krem SPF na makijaż? 

Eksperci podkreślają, że jednorazowa aplikacja kremu z filtrem SPF o poranku nie da nam optymalnej ochrony skóry na wiele godzin. Ważne jest, aby regularnie powtarzać tę czynność podczas ekspozycji na szkodliwe promieniowanie UV. W końcu z czasem ochronna warstwa znika z powierzchni cery na skutek ścierania czy wydzielania potu. Pozostaje pytanie, jak reaplikować krem na makijaż? Zamiast tradycyjnego produktu możesz zastosować m.in. mgiełkę o właściwościach fotoprotekcyjnych, krem w kompakcie z wygodną gąbeczką lub puder do twarzy. Na pólkach drogerii coraz łatwiej znaleźć alternatywy dla tłustych kremów z wysokim filtrem, które naruszyłyby warstwę makijażu. Możesz przetestować np. Cell Fusion C Toning Sun Cushion SPF 50+, czyli kompaktowy krem tonujący z witaminą C i olejkami eterycznymi w składzie, albo kompakt koloryzujący Sesderma Screenses Compacto SPF50.