Mleko sojowe - zdrowy zamiennik nabiału?

Mleko sojowe to najczęściej pierwszy napój, po który sięgamy rezygnując z nabiału. Jest ono bowiem doskonałym źródłem białka, potasu (wspomagającego pracę serce i układ mięśniowy), niekiedy bywa również wzbogacone w wapń. Naturalnie, napój sojowy nie zawiera laktozy ani cholesterolu, a jego kolor i gęsta konsystencja przypomina płyn krowiego pochodzenia. Poleca się także spożywać go na diecie, by szybciej utracić niechciane kilogramy (dodając je do kawy i innych dań, w których wcześniej królowała śmietana, czy mleko). Skąd więc bierze się tyle kontrowersji na temat jego negatywnego wpływu na zdrowie? 

Ciemna strona mleka migdałowego. Produkcja tego napoju zabiła już miliardy pszczół >>

Fakty na temat soi

Badania na temat wpływu soi na organizm wykonane w 2005 roku w Cornell University wykazały, że nadmierna konsumpcja produktów sojowych zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i przyczynia się do poważnych zaburzeń hormonalnych. Duży wpływ na szkodliwość soi ma bowiem sposób, w jaki się ją hoduje. Produkty sojowe dostępne w supermarketach wytwarzane są ze strączków pochodzących z masowych upraw GMOgdzie pola są silnie skażone pestycydami. Mleko sojowe w dużych koncernach wytwarza się poprzez gotowanie ziaren w ropopochodnych rozpuszczalnikach i wybielaczach, następnie napój  zostaje dezodoryzowany i napompowany sztucznymi dodatkami, po czym miesza się go z wodą, zachowując w składzie niewielki procent prawdziwej rośliny. 

Produkty sojowe - nadal je jeść?

Przeraziły Cię fakty podane powyżej? Być może czas zamienić mleko sojowe na jego zdrowsze alternatywy. Jeśli nie możesz spożywać nabiału wprowadź do diety napoje wytwarzane z nasion, orzechów lub ziarna owsa, które z łatwością wykonasz w domu (sprawdź najlepsze przepisy >>). Poranne latte na mleku migdałowym będzie smakować równie niebiańsko, nie powodując problemów ze zdrowiem. Dokonuj z głową swoich wyborów, wybierając soję z zaufanych źródeł (najlepiej z organicznym certyfikatem). I pamiętaj - żywność skażona chemicznymi substancjami przyczynia się do osłabienia systemu odpornościowego, niepłodności, postępowanie starzenia się komórek oraz trwałych, negatywnych zmian zachodzących w narządach wewnętrznych.