Mleko sojowe - zdrowy zamiennik nabiału?

Mleko sojowe to najczęściej pierwszy napój, po który sięgamy rezygnując z nabiału. Jest ono bowiem doskonałym źródłem białka, potasu (wspomagającego pracę serce i układ mięśniowy), niekiedy bywa również wzbogacone w wapń. Naturalnie, napój sojowy nie zawiera laktozy ani cholesterolu, a jego kolor i gęsta konsystencja przypomina płyn krowiego pochodzenia. Poleca się także spożywać go na diecie, by szybciej utracić niechciane kilogramy (dodając je do kawy i innych dań, w których wcześniej królowała śmietana, czy mleko). Skąd więc bierze się tyle kontrowersji na temat jego negatywnego wpływu na zdrowie? 

Fakty na temat soi

Badania na temat wpływu soi na organizm wykonane w 2005 roku w Cornell University wykazały, że nadmierna konsumpcja produktów sojowych zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i przyczynia się do poważnych zaburzeń hormonalnych. Duży wpływ na szkodliwość soi ma bowiem sposób, w jaki się ją hoduje. Produkty sojowe dostępne w supermarketach wytwarzane są ze strączków pochodzących z masowych upraw GMOgdzie pola są silnie skażone pestycydami. Mleko sojowe w dużych koncernach wytwarza się poprzez gotowanie ziaren w ropopochodnych rozpuszczalnikach i wybielaczach, następnie napój  zostaje dezodoryzowany i napompowany sztucznymi dodatkami, po czym miesza się go z wodą, zachowując w składzie niewielki procent prawdziwej rośliny. 

Produkty sojowe - nadal je jeść?

Przeraziły Cię fakty podane powyżej? Być może czas zamienić mleko sojowe na jego zdrowsze alternatywy. Jeśli nie możesz spożywać nabiału wprowadź do diety napoje wytwarzane z nasion, orzechów lub ziarna owsa, które z łatwością wykonasz w domu (sprawdź najlepsze przepisy >>). Poranne latte na mleku migdałowym będzie smakować równie niebiańsko, nie powodując problemów ze zdrowiem. Dokonuj z głową swoich wyborów, wybierając soję z zaufanych źródeł (najlepiej z organicznym certyfikatem). I pamiętaj - żywność skażona chemicznymi substancjami przyczynia się do osłabienia systemu odpornościowego, niepłodności, postępowanie starzenia się komórek oraz trwałych, negatywnych zmian zachodzących w narządach wewnętrznych.