Maanam to jeden z najważniejszych polskich zespołów lat 80. Młodzież żyła muzyką Marka Jackowskiego i poetyckimi tekstami Kory. Na początku brzmienie Maanamu nie przypominało rocka, to była muzyka etniczna. Dopiero po pojawieniu się w zespole Kory (przez chwilę wokalistą był John Porter) zespół porzucił estetykę world music i poszedł w kierunku punk rocka. Po legendarnym występie Maanamu na festiwalu w Opolu w 1980 roku, Polskę opanowała "maanamomania". Zapotrzebowanie na płyty zespołu Maanam było tak wielkie, że podczas produkcji albumu "O!" z 1981 roku zabrakło czarnej masy niezbędnej do wytłoczenia płyty. Ludzie z całej Polski pisali do członków formacji intymne listy, w których opowiadali, że to "muzyka Maanamu trzyma ich przy życiu". Skalę popularności Kory Jackowskiej dobrze widać w filmie Waldemara Szarka "Czuję się świetnie". To film muzyczny z 1983 roku o zespole Maanam i ich tournée po Polsce.

Maanam miał też epizod zagraniczny. W 1982 roku, wykorzystując chaos związany ze Stanem Wojennym w Polsce, zespół wyjechał koncertować na Zachodzie. Kora wspomina w jednym z dokumentów, że do Maanamu przylgnęła łatka zespołu zza Żelaznej Kurtyny. Na ich koncerty (na początku z ciekawości) przychodziły tłumy, wkrótce okazało się, że brzmienie Maanam nie ustępuje temu, co gra się na Zachodzie. Zespół zaczął występować w klubach w Holandii, Francji i Niemczech. Korę wraz z zespołem zaproszono też na duński festiwal Roskilde. Z myślą o zagranicznej karierze w 1983 Maanam swój trzeci album, "Nocny patrol" nagrał w dwóch wersjach językowych. Rok później supergrupa została sprowadzona do parteru przez komunistyczne władze. Kora odmówiła zagrania na zjeździe młodzieży komunistycznej w Pałacu Kultury. Konsekwencje? Rozgłośnie radiowe i telewizja dostały zakaz grania i pokazywania Maanamu na 5 lat. Medialny bojkot trwał jednak tylko 3 miesiące. W tym samym roku Maanam przystąpił, więc do nagrywania kolejnej płyty "Mental Cut", ponownie w dwóch wersjach językowych. W 1986 roku będący u progu kariery międzynarodowej zespół zawiesił działalność. Przyczyniły się do tego tarcia w zespole i rozpad małżeństwa Kory i Marka Jackowskiego. W jednym z wywiadów Kora dodaje, że odpowiedzialna za promocję firma fonograficzna wymagała przeniesienia się na stałe do Niemiec.

Nie można robić promocji grupie, której nie ma. Nie można robić promocji grupie, która dostanie albo nie dostanie paszportu (...) Nie miało to żadnego ekonomicznego przełożenia - wspomina Kora Jackowska.

Albumy zagraniczne Maanam

Znalezione obrazy dla zapytania maanam; night patrol (digipack cd)

"Night Patrol", 1983

Podobny obraz

"Totalski No Problemski", 1984

Podobny obraz

"Wet Cat", 1985