Jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie jedyną odpowiedzią na pytanie „jak poradzić sobie z łysieniem?” byłoby „pogodzić się z tym”. Powody takiego stanu rzeczy były w zasadzie dwa. Pierwszy to niewielka dostępność zabiegów przeszczepu włosów, na który mogli sobie pozwolić stosunkowo nieliczni. Druga to odbiór społeczny takiego zabiegu. Na szczęście na przestrzeni ostatnich lat sporo się w obu kwestiach zmieniło – dbanie o wygląd nie jest już postrzegane jako mało męskie, a i w świecie samych zabiegów przeszczepów włosów dokonał się ogromny postęp techniczny. Ten jest na tyle znaczny, że zaczynają je wykonywać… roboty.

Robot od włosów

Uściślając temat, chodzi o jednego robota. Jest nim ARTAS iX, który wykonuje zabiegi przeszczepu włosów w warszawskiej klinice ELITE - Centrum Przeszczepu Włosów. Jaka jest jego przewaga nad człowiekiem? Jego praca daje efekt przeszczepu bez szwów, blizn i zapobiega uszkodzeniu istniejących włosów. Tak na temat urządzenia wypowiada się doktor nauk medycznych Olga Warszawik-Hendzel z kliniki ELITE:

Robot Artas iX jest najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą transplantacji włosów. W oparciu o algorytm sztucznej inteligencji, robot pobiera najlepszej jakości jednostki włosowe. Robot pomaga lekarzowi w wykonywaniu setek precyzyjnych, skomplikowanych i powtarzalnych ruchów, dzięki czemu eliminowany jest tzw. błąd ludzki

Przeszczep włosów z wykorzystaniem tej technologii jest skuteczny i komfortowy dla pacjenta. To szansa na odzyskanie utraconych włosów. Najnowsza wersja robota Artas iX powstała w 2019 r. w USA, gdzie robot stał się prawdziwym hitem wśród pacjentów usiłujących dotąd bezskutecznie wyleczyć łysienie.

Jak przebiega przeszczep włosów z wykorzystaniem robota?

Zabieg trwa ‪od 6 do 10 godzin, w zależności od obszaru, w którym włosy są przeszczepiane. Robot wybiera najlepsze jednostki włosowe, a pobierając ich nie uszkadza, więc przeżywalność przeszczepu jest bardzo wysoka

– dodaje Lidia Kwiatkowska - trycholog z kliniki ELITE.

Robot jest kosmicznie precyzyjny. Dzięki temu procedura przeszczepu jest niewykrywalna. Światowe kliniki zgodnie uznają, że przeszczepy włosów z wykorzystaniem tego robota przeniosły leczenie łysienia androgenowego na zupełnie nowy poziom. Przeciwwskazania? Stany zapalne i ropne skóry głowy, ciężkie choroby ogólne (m.in. cukrzyca, schorzenia układu krążenia), uczulenia na środki znieczulające, przyjmowanie niektórych leków, brak miejsc ze zdrowymi włosami, z których robot pobiera mieszki włosowe.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed przystąpieniem do zabiegu potrzebna będzie konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi wywiad i zleci szereg badań (m.in. morfologię i kreatyninę). Z wynikami należy ponownie zgłosić się do specjalisty, który podejmie decyzję, kiedy można wykonać zabieg. Badania te nie mogą być starsze niż 10 dni.

Pobrane włosy należy posegregować w zależności od tego czy mamy jednostki włosowe z pojedynczą, podwójną, potrójną czy nawet poczwórną łodygą włosową. Aby uzyskać naturalny efekt, w odpowiednie miejsca należy przeszczepić odpowiednie jednostki. W okolicy czoła, w pierwszej linii przeszczepiamy jednostki włosowe z pojedynczą łodygą, natomiast w kolejnych liniach - te z podwójną i potrójną

– mówi specjalista dermatolog.

Na jakie łysienie pomaga przeszczep z użyciem robota?

Artas iX jest zalecany jedynie w przypadkach łysienia androgenowego. To taki rodzaj łysienia, w którym pojawia się na szczycie głowy - podczas gdy boki i tył nie tracą włosów. Najczęściej dotyczy ono mężczyzn, chociaż zdarza się, że cierpią na nie również kobiety.

W łysieniu androgenowym dochodzi do tzw. miniaturyzacji mieszków włosowych pod wpływem działania hormonów męskich. Proces ten dotyka jedynie włosów w okolicy czołowej i wierzchołkowej. Na działanie męskich hormonów odporne są włosy z okolicy potylicznej (i częściowo z okolic skroniowych), dlatego do transplantacji pobiera się włosy właśnie stamtąd

– wyjaśnia Lidia Kwiatkowska.

Włosy po zabiegu Artas iX stopniowo odrastają i wyglądają bardzo naturalnie (technika ta pozwala przeszczepić wszystkie potrzebne struktury włosa – w tym komórki macierzyste, które odpowiadają za jego wzrost). Po zabiegu szybko wraca się do normalnych zajęć.

WWW: elite.waw.pl | artasclinic.com