Przyczyny powstawania krost na czole

Krosty na czole mogą mieć wiele przyczyn. Zrozumienie źródła problemu jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Najpowszechniejsze z nich to:

Nadprodukcja sebum i zatykanie ujść gruczołów łojowych – to najczęstszy z powodów powstawania zaskórników na czole. Nadmiar sebum w połączeniu z zaburzeniami w złuszczaniu naskórka może prowadzić do zatkania porów, a tym samym powodować powstawanie krost.
Zmiany hormonalne – wahania poziomu hormonów, typowe dla okresu dojrzewania i ciąży, lecz także te spowodowane nagłą zmianą trybu życia czy długotrwałym stresem, mogą zaburzać proces wydzielania sebum, a w konsekwencji prowadzić do powstawania zaskórników.
Nieodpowiednia pielęgnacja skóry – wybieranie kosmetyków zawierających substancje komedogenne, czyli takie, które mogą zatykać pory, pomijanie demakijażu, niedokładne oczyszczanie czy zbyt rzadkie peelingi to także częste przyczyny krost na czole.
Niewłaściwa dieta – duża ilość wysokoprzetworzonych produktów, niedostateczna podaż witamin i minerałów, a także niewystarczające nawodnienie również mogą powodować nasilenie zmian skórnych w obrębie czoła.

Jak pozbyć się krost na czole – tych składników szukaj w kosmetykach!

Krosty na czole to często uciążliwy problem, który towarzyszy nam latami. Jednak stosując świadomą pielęgnację i pamiętając o systematyczności, możesz znacząco go zredukować lub nawet całkowicie wyeliminować. Te składniki to Twoi sprzymierzeńcy w walce z zaskórnikami! 

1. Kwas salicylowy
Kwas salicylowy działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wyjątkowo skutecznie odtyka zatkane przez zrogowaciały naskórek ujścia gruczołów łojowych i przyczynia się do regulacji wydzielania sebum.

2. Retinoidy
Retinoidy, pochodne witaminy A, są jednymi z najbardziej efektywnych składników w leczeniu trądziku. Przyspieszają odnowę komórkową, co pomaga w pozbyciu się problemu zatkanych porów. Mogą również redukować produkcję sebum oraz wykazują właściwości przeciwzapalne. 

4. Kwas azelainowy
Kwas azelainowy ma działanie przeciwbakteryjne i pomaga redukować stany zapalne. Jest nieoceniony w przypadku problemu nadmiernego wydzielania sebum, a dodatkowo fantastycznie rozjaśnia skórę i zmniejsza widoczność przebarwień i blizn potrądzikowych.

5. Kwas glikolowy
Kwas glikolowy wspiera utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry i pomaga w złuszczaniu warstwy martwych komórek, co sprawia, że cera staje się bardziej gładka i miękka. Stosowany regularnie może poprawić teksturę skóry oraz zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych.

6. Siarka
Siarka jest jednym z najstarszych składników używanych w leczeniu trądziku. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także wykazuje właściwości seboregulujące. Zapobiega łojotokowi i przyczynia się do skuteczniejszego złuszczania martwych komórek naskórka, dzięki czemu stanowi cenne wsparcie w kuracji wielu rodzajów trądziku.

7. Niacynamid
Niacynamid, czyli witamina B3, ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w redukcji zaczerwienień i stanów zapalnych związanych z trądzikiem, a także wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry i reguluje produkcję sebum.

8. Cynk
Cynk działa przeciwzapalnie i może zmniejszać produkcję sebum. Często jest stosowany w formie toników, maseczek lub kremów. Może także wspomagać proces gojenia skóry.

Najważniejsze zasady, których musisz przestrzegać, by wyeliminować krosty na czole

Nigdy nie śpij w makijażu. Przed położeniem się spać, upewnij się, że twoja buzia jest dokładnie oczyszczona z pozostałości kolorowych kosmetyków i filtrów SPF i nawilżona.
Regularnie zmieniaj pościel. Osoby zmagające się z krostami na czole powinny wymieniać poszewkę na poduszkę co kilka dni, by mieć pewność, że nie pozostają na niej bakterie i zanieczyszczenia mogące nasilać stany zapalne. Do wycierania twarzy korzystaj z czystego ręcznika lub wybierz jednorazowy ręcznik papierowy. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i właściwą regenerację i unikaj  długotrwałego stresu. Nie zaniedbuj pełnowartościowej diety i zwracaj uwagę na odpowiednie nawodnienie. Wszelkie wątpliwości dotyczące stanu twojej cery zawsze konsultuj z dermatologiem.