Skąd się biorą pryszcze na policzkach?

Na twojej twarzy regularnie pojawiają się pryszcze na policzkach? Jeśli rzeczywiście tak jest, na pewno nieraz się zastanawiałaś, skąd biorą się u Ciebie podobne zmiany skórne. Przyczyn może być wiele, bo pryszcze czy krostki na twarzy, w tym również te na policzkach, miewają bardzo różne podłoże.

Nietolerancja pokarmowa lub alergia innego rodzaju

Bardzo często krostki czy pryszcze, pojawiające się między innymi właśnie na policzkach, są objawem uczuleniowym. W przypadku nietolerancji pokarmowej zwykle okazuje się, że winne są zboża lub nabiał z uwagi na zawartość glutenu i laktozy. Może się jednak zdarzyć, że reakcję alergiczną wywoła po prostu źle dobrany kosmetyk, który ma drażniącą Twoją skórę substancję zapachową czy jakikolwiek składnik, na który jesteś uczulona.

Narażenie skóry policzków na nadmierny kontakt z zanieczyszczeniami

W miejscach, w których występuje mocno zanieczyszczone powietrze na Twojej twarzy może się pojawiać więcej wykwitów i pryszczy na policzkach. Zwróć też uwagę na to, jak często rozmawiasz przez telefon, a co za tym idzie, jak często skóra Twoich policzków ma bezpośredni kontakt z ekranem komórki. Jeśli nie dezynfekujesz go dostatecznie często (a rzadko kto o tym w ogóle myśli), zanieczyszczenia znajdujące się na gładkiej powierzchni mogą przejść na twarz, gdzie wywołają stany zapalne i różnego rodzaju zmiany.

Nieodpowiednie dbanie o własną cerę

Nie jest tajemnicą, że pryszcze, także te na policzkach, najczęściej pojawiają się na źle oczyszczanej twarzy. Jeśli zapominasz o codziennej pielęgnacji, a przede wszystkim o myciu twarzy i używaniu skutecznych peelingów (te należy wykorzystywać maksymalnie dwa razy w tygodniu), na Twojej skórze pozostają zanieczyszczenia, z czasem blokujące pory. Z kolei niewłaściwe wykorzystywanie bardzo silnych kosmetyków przeciwtrądzikowych może wysuszyć skórę i doprowadzić do nadprogramowej produkcji sebum. Również używanie kosmetyków o niewłaściwej, ciężkiej konsystencji może prowadzić do zatykania się porów i pojawiania się wykwitów skórnych.

Walka z hormonami

Pryszcze na twarzy pojawiają się w okresie dojrzewania, a u kobiet także często przed każdą miesiączką i w okresie menopauzy. Jest to związane ze zmianami na poziomie hormonalnym. Zmiany te zwykle ustępują samoczynnie po jakimś czasie, ale warto dodatkowo zadbać o ich redukcję.

Stres lub niewystarczająca dobowa dawka snu

Życie stale gna do przodu, a my nie zawsze za nim nadążamy. Jeśli więc i na Tobie ciąży odwieczna presja środowiskowa i ciągle czymś się stresujesz, musisz liczyć się z tym, że Twój organizm jakoś na to zareaguje – na przykład pojawieniem się pryszczy na Twojej twarzy. Podobnie dzieje się często, gdy trudno Ci znaleźć czas na sen i przez wiele dni z rzędu chodzisz przemęczona.

Brak ochrony dla skóry przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi

Skrajnie wysoka i skrajnie niska temperatura powietrza, ostry wiatr czy silne promienie słońca także wpływają niekorzystnie na skórę i przyczyniają się do powstawania wielu zmian. Z tego powodu tak ważne okazuje się stosowanie odpowiednich kosmetyków do swojego rodzaju cery, w tym kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Kogo dotyczy problem pryszczy na policzkach?

Pryszcze na policzkach mogą się pojawiać u osób w różnym wieku. Nie ma też znaczenia, czy na co dzień towarzyszy Ci cera trądzikowa lub taka ze skłonnością do niedoskonałości, czy dotąd nie miałaś żadnych zmian skórnych. Musisz niestety liczyć się z tym, że i u ciebie mogą sporadycznie pojawić się pryszcze na policzkach.

A komu najczęściej towarzyszą takie zmiany?

Ropne pryszcze na policzkach u nastolatków

Kiedy w okresie dojrzewania w ludzkim organizmie zachodzą poważne zmiany hormonalne, mogą się one również objawiać na zewnątrz, także na skórze. To właśnie wtedy pojawia się trądzik młodzieńczy, a w jego wyniku pryszcze pokrywają najczęściej nie tylko policzki, ale i brodę czy całą żuchwę.

W wyniku nadaktywności pewnych hormonów zwiększa się ogólna produkcja sebum, a co za tym idzie dochodzi do zatykania się porów i powstawania zaskórników. W chwili, gdy dojdzie do nadkażenia takiej zmiany, pojawiają się właśnie ropne, bolesne pryszcze. Szczególnie uciążliwymi i trudnymi do usunięcia mogą być te zmiany, które pojawiają się w okolicy policzków i żuchwy.

Pryszcze na policzkach u dorosłych

Pryszcze na policzkach, a także w ogóle na twarzy pojawiają się u dorosłych nieco rzadziej niż u nastolatków, choć nie oznacza to, że to w ogóle się nie zdarza. W grę raczej nie wchodzą przyczyny hormonalne – jedynie czasem zdarza się, że są one objawami chorób tarczycy czy zespołu policystycznych jajników u kobiet. Zwykle jako przyczyny wskazuje się reakcje alergiczne, a niekiedy odpowiedzialna za pojawianie się pryszczy na policzkach w dorosłym wieku jest zła dieta. Ich wzmożonemu występowaniu sprzyja także stres, o który przecież w dzisiejszych czasach nietrudno.

Co robić, by pryszcze na policzkach się nie pojawiały?

Jak w przypadku wszystkich dolegliwości, pryszczom na policzkach zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć. Abyś nie musiała się nimi martwić, w pierwszej kolejności zadbaj o uważniejszą higienę. Pamiętaj, aby:

  • regularnie zmieniać pościel, w tym poszewki poduszek, do których przykładasz twarz, jak również ręczniki (szczególnie te, którymi wycierasz twarz);
  • jeśli chodzisz na basen, zawsze nawilżać skórę po powrocie do domu;
  • w mroźną zimę i w upalne lato nigdy nie wychodzić na zewnątrz bez nałożenia na twarz odpowiedniego kremu, który będzie w stanie zabezpieczyć Twoją cerę przed działaniem ostrego słońca i mrozu;
  • ograniczać dotykanie skóry twarzy podczas dnia, zwłaszcza jeśli chwilę wcześniej nie myłaś rąk;
  • uzupełniać płyny, a co za tym idzie codziennie wypijać około 2 litrów wody – to pomoże nawodnić skórę także od środka;
  • dostarczać swojemu organizmowi produktów spożywczych bogatych w witaminy i minerały, które także wpłyną na kondycję skóry i całego organizmu.

Jak pielęgnować cerę, gdy masz pryszcze na policzkach?

A co, jeśli pryszcze już się pojawiły i kompletnie nie wiesz, co z nimi zrobić? Oczywiście, w pierwszym kroku zawsze możesz udać się po poradę do specjalisty. Dermatolog na pewno oceni zmiany na Twojej twarzy i pomoże znaleźć ich przyczynę. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, byś spróbowała też zadziałać na krosty samodzielnie i jednocześnie poprawić stan swojej cery. Co możesz dla niej zrobić?

  • Zadbać o jej ostrożne, delikatne oczyszczanie – to ważny krok w pielęgnacji cery trądzikowej. Oczyszczanie pomoże Ci się pozbyć martwego naskórka i pomoże odblokować pory. Musisz je jednak wykonywać ostrożnie, by dodatkowo niepotrzebnie nie podrażnić skóry. Pamiętaj też, by wybierać wyłącznie kosmetyki polecane dla skóry tłustej lub mieszanej (możesz też znaleźć preparaty opisane jako produkty do cery ze skłonnością do niedoskonałości). Możesz też wypróbować, jak sprawdzają się u Ciebie peelingi enzymatyczne;
  • regularnie nawilżać skórę – musisz zadbać o to, by skóra nie wysychała, ponieważ w takim przypadku również pojawi się zwiększona produkcja sebum. Co więcej, martwy naskórek zacznie Ci płatami schodzić z podrażnionych miejsc. Pamiętaj też, by Twoje kremy nawilżające miały odpowiednią konsystencję i nie zatykały porów;
  • uważać na podrażnienia – nie możesz wykorzystywać do codziennej pielęgnacji zbyt agresywnie działających preparatów, nie powinnaś też wystawiać swojej twarzy na zbyt długie działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak mróz czy bardzo wysoka temperatura. Również energiczne pocieranie twarzy, gdy zmywasz makijaż, nie będzie służyło Twojej cerze;
  • chronić skórę przed słońcem – wskazane jest używanie odpowiednich kremów z filtrem, które skutecznie zabezpieczą skórę przed podrażnieniami i poparzeniami czy wysuszeniem.

Zabiegi, które pomogą zwalczyć pryszcze na policzkach

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie zabiegi mogłabyś wykorzystać, by pozbyć się pryszczy na policzkach, przyjrzyj się uważniej peelingom chemicznym. Są one oparte na specjalnych kwasach, które mają w określony sposób oddziaływać na Twoją skórę. Możesz się im poddać w salonie kosmetycznym.

Do tych często stosowanych należą:

  • peeling oparty na kwasie salicylowym – zadziała przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Może też ograniczyć produkcję sebum i wspomóc skórę w dalszej regeneracji. Jeśli masz płytkie blizny potrądzikowy, kwas salicylowy może doprowadzić do ich spłycenia;
  • peeling oparty na kwasie migdałowym – to delikatny peeling, który złuszczy naskórek, pomoże w zamknięciu porów i zapobiegnie pojawianiu się kolejnych zmian skórnych. Doskonale sprawdzi się, jeśli masz szczególnie wrażliwą skórę;
  • peeling oparty na kwasie azelainowym – zadziała na skórę antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Może też pomóc w redukcji przebarwień skórnych;
  • peeling oparty na kwasie pirogronowym – jest w stanie obniżyć pH skóry, zadziała antybakteryjnie, a jednocześnie pomoże w redukcji nadmiernej produkcji sebum.