Co to jest trądzikowa mapa twarzy?

Czy na twojej twarzy ciągle pojawiają się wypryski w tych samych miejscach, mimo że próbujesz pozbyć się ich wszelkimi dostępnymi sposobami? Testujesz nowe produkty pielęgnacyjne i różne metody leczenia trądziku, jednak nie przynoszą one rezultatu, a nowi nieprzyjaciele pojawiają się zanim zdążą zniknąć ślady po ich poprzednikach?

Nie ignoruj nawracającego trądziku, ponieważ może on informować o poważnych problemach zdrowotnych zupełnie niezwiązanych z dolegliwościami dermatologicznymi. Miejsca pojawiania się wyprysków powinno zwrócić naszą uwagę na konkretne części ciała, które mogą nie być w najlepszej kondycji. Pryszcze mogą alarmować o chorobach serca, płuc, problemach z ciśnieniem, wahaniach hormonów lub rozmaitych niedoborach.

To, który element na twarzy powiązany jest z określonym fragmentem ciała możemy z łatwością odczytać z trądzikowej mapy twarzy. Nie tylko zawiera ona wskazówki dotyczące cery, ale stanowi również przewodnik po całym naszym organizmie. 

Wypryski na czole

Czoło jest najpopularniejszym miejscem, w którym pojawiają się dobrze wszystkim znany młodzieńczy trądzik i trądzik zaskórnikowy. Jest to fragment strefy T, która przez sporą ilość wydzielanego sebum najszybciej się przetłuszcza i dlatego tak trudne jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji, która utrzyma w ryzach wyświecanie się.

Czasem wypryski na czole nie są jednak spowodowane źle dobraną pielęgnacją lub tendencją do przetłuszczania się cery, ale problemami, które ukrywają się wewnątrz ciała. Niedoskonałości w centralnej części twarzy, czyli na czole, mogą ostrzegać o nieprawidłowej pracy jelit, kłopotach z pęcherzem moczowym lub niewłaściwej diecie.

Jeśli zmagasz się z nawracającymi wypryskami na czole, spróbuj zmienić dietę, ograniczając żywność przetworzoną, nabiał i cukry proste. Wprowadź do swojego jadłospisu produkty wzbogacające florę bakteryjną w jelitach, na przykład kapustę kiszoną, zielone warzywa i inne prebiotyki. Dodatkowo zadbaj o nawodnienie – picie dużej ilości wody pomoże ci oczyścić organizm z toksyn i przywrócić równowagę trawienną. 

Wypryski między brwiami

Jeśli regulujemy brwi, to pojawiające się między nimi krostki często mylimy z podrażnieniami po zbyt gwałtownym usunięciu włosków. Czasem jednak lokalizacja zmian skórnych w tym obszarze nie jest skutkiem braku higieny przy depilacji, ale sygnałem o poważnych kłopotach z innymi narządami.

Wypryski między brwiami bywają nazywane „pryszczami poimprezowymi”, ponieważ są konsekwencją spożycia zbyt dużej ilości alkoholu i jedzenia tłustych, ciężkostrawnych potraw. Kiedy bolące krostki pojawiają się, choć wieczorów nie spędzamy szalejąc w klubach, czas zastanowić się, czy aby nie alarmują one o problemach z wątrobą i żołądkiem. Zmiany skórne mogą być jedynie wierzchołkiem góry lodowej, którą są stłuszczenie wątroby, żółtaczka, zaburzenia pracy woreczka żółciowego, a nawet zapalenie wątroby.

W walce z tak zlokalizowanymi pryszczami bardzo ważna jest zbilansowana, bogata w zdrowe tłuszcze dieta. Możesz też sięgnąć po herbatki ziołowe i naturalne napary z ostropestu plamistego, kopru włoskiego lub mniszka lekarskiego. Bardzo ważna jest też odpowiednia ilość snu. Pamiętaj, że to właśnie wtedy nasz organizm najlepiej się regeneruje, dlatego staraj się spać minimum 7 godzin dziennie.

Wypryski na brwiach

Drobne, podskórne krostki zlokalizowane między włoskami brwi potrafią być bardzo irytujące. Bolący i utrudniający wykonanie makijażu nieprzyjaciele często są wynikiem niedokładnego oczyszczania cery. Resztki kosmetyków i brud zalegają w porach, zapychając ujścia gruczołów łojowych, co w efekcie powoduje wysyp drobnych wyprysków.

Jeśli jednak zwracasz dużą uwagę na demakijaż i oczyszczanie cery, a pryszcze pomiędzy brwiami nie znikają, źródło problemu może leżeć gdzie indziej.

Pierwszą zmienną, jaką powinniśmy wykluczyć jest alkohol. Jeżeli codziennie pijasz drinka lub kieliszek wina to właśnie te trunki mogą powodować wysyp niedoskonałości na brwiach.

Drugim możliwym czynnikiem wpływającym na pojawianie się krostek jest stres. By ograniczyć występowanie wyprysków, zadbaj o odpoczynek i odpowiednią ilość snu.

Wypryski na policzkach

Jeśli kiedykolwiek borykałaś się z trądzikiem, wiesz jak długotrwałe i uciążliwe bywa leczenie. Nawet wtedy, gdy uporamy się z pryszczami, wspomnienie o nich i przebawienia po trądziku pozostają z nami na długo. Choć z każdym pojawiającym się okazjonalnie wypryskiem oblewa nas zimny pot musimy pamiętać, że krostki na policzkach nie muszą oznaczać nawrotu uciążliwej dolegliwości.

Pryszcze zlokalizowane na policzkach bardzo często świadczą o reakcji alergicznej, dlatego warto udać się na badania, które pomogą ustalić, co może nas uczulać.

Częstym powodem wyprysków na bokach twarzy jest niezdrowy styl życia, bogata w przetworzoną żywność dieta, a także palenie papierosów. Organizm za dostarczanie do niego toksyn odwdzięcza się wysypem niedoskonałości na naszej twarzy. 

Wypryski na brodzie

Skóra na brodzie, jako dolna część strefy T, silnie się przetłuszcza, przez co wiele osób, szczególnie posiadaczek cery tłustej i mieszanej, zmaga się z zaskórnikami. Z problemem czarnych wągrów można poradzić sobie właściwą pielęgnacją wzbogaconą o składniki aktywne, jednak jeśli na swojej brodzie zauważysz ropne wypryski, dobrze dobrane serum może nie wystarczyć.

Pryszcze na brodzie często są efektem wahań hormonalnych. Często pojawiają się w okresie dojrzewania, a u kobiet również podczas miesiączki i w trakcie menopauzy. Skóra może podpowiadać, że być może warto udać się na wizytę kontrolną do endokrynologa. 

Wypryski na żuchwie

Podobnie jak broda, żuchwa jest miejscem, w którym zlokalizowane są wypryski spowodowane wahaniami hormonalnymi. Poza tym niedoskonałości w dolnej części twarzy mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy nerek, które nie są w stanie oczyścić naszego organizmu ze wszystkich nagromadzonych w nim toksyn.

Jeśli chcesz ograniczyć pojawianie się krostek na żuchwie, wprowadź do swojego stylu życia zdrowe nawyki. Pij więcej wody, najlepiej minimum 2 litry dziennie, wysypiaj się, unikaj stresu i uczucia przebodźcowania, znajdź czas na ćwiczenia, spędzaj czas na świeżym powietrzu.

Wypryski na szyi

Krostki na szyi mogą być spowodowane dwoma czynnikami: niewłaściwym oczyszczaniem i stresem.

Z pierwszym z nich dość łatwo możemy sobie poradzić, stosując dwuetapowe oczyszczanie twarzy i zwracając szczególną uwagę na przeciąganie jej na dekolt. By uporać się z drugim, trzeba wprowadzić do swojego życia znacznie poważniejsze zmiany. Bardzo ważne jest zadbanie o regenerację i odpowiednią ilość snu, a także robienie sobie częstych przerw w pracy.

Warto wprowadzić do harmonogramu dnia relaksujące ćwiczenia oddechowe, stretching lub jogę, która pomoże rozluźnić spięte mięśnie i zredukować zakodowany w nich poziom stresu.