Zobacz, w jaki sposób można zapobiec powstawaniu niedoskonałości na czole – być może wprowadzenie kilku zasad sprawi, ze kondycja twojej skóry ulegnie poprawie. Weź jednak pod uwagę, że w przypadku mocnego trądziku może nie obejść się bez leczenia farmakologicznego i wizyty u dermatologa. Nie bagatelizuj zmian trądzikowych.

Rodzaje wyprysków na czole

Krostki, które pojawiają się na czole, mogą być wynikiem:

 • trądziku zaskórnikowego,
 • trądziku krostkowego,
 • trądziku grudkowo-krostkowego.

W zależności od przyczyny, wypryski różnią się między sobą – na przykład sposobem powstawania i gojenia.

 • niewielkie, ciemne lub czarne kropki, występujące zwłaszcza w strefie T (czoło, nos, broda) – to przykład wyprysków zwykle występujących przy trądziku zaskórnikowym
 • zaczerwienione wypełnione ropą krostki, które długo się goją i mogą pozostawiać po sobie blizny – tak charakteryzują się wykwity typowe dla trądziku krostkowego
 • twarde guzki występujące razem z krostkami, które nie pozostawiają blizn, są wypełnione łojem – tym cechują się zmiany towarzyszące trądzikowi grudkowo-krostkowemu

Poza tymi typowo trądzikowymi wypryskami na czole mogą pojawić się podskórne, bardzo drobne krosteczki. Najczęściej są białe i występują w większych skupiskach. Kaszka na czole, bo o niej mowa, powstaje w wyniku alergii, zmian hormonalnych lub źle dopasowanej pielęgnacji.

Przyczyny powstania wyprysków na czole

Jedną z podstawowych przyczyn powstawania wyprysków – nie tylko na czole, ale również w innych obszarach twarzy, jest trądzik pospolity. Dotyka on przede wszystkim, choć nie tylko, nastolatków i wiąże się ze zmianami hormonalnymi i nagłą aktywnością hormonów płciowych. Jednak wypryski mogą powstawać także z innych powodów:

 • uwarunkowania genetyczne
 • nieodpowiednia dieta
 • działanie bakterii propionibacterium acnes
 • zbyt wysoki poziom kortyzolu spowodowany nadmiernym stresem
 • niewłaściwa lub niewystarczająca pielęgnacja
 • niezdrowy tryb życia, palenie papierosów

Krostki na czole mogą mieć też związek z… grzywką. To niecodzienny powód, jednak często okazuje się, ze po zapuszczeniu czy spinaniu grzywki problem z wypryskami znika. Wszystko dlatego, że na skórze przykrytej włosami warunki do powstawania krostek lub potówek są bardziej sprzyjające.

Nadmierna produkcja sebum

Główną przyczyną powstawania wyprysków jest nadmierna produkcja sebum. Zmiany hormonalne wpływają na pracę gruczołów łojowych. Jeśli produkowane jest za dużo sebum, łój, w połączeniu z niezłuszczonym, martwym naskórkiem może zapychać ujścia mieszków włosowych – w ten sposób powstają zaskórniki. Skóra wokół nich jest podatna na działanie bakterii, a stąd już o krok od powstania trądziku.

Trądzikowa mapa twarzy

Przyczyny powstawania wyprysków na czole mogą leżeć dużo głębiej – zwłaszcza, jeśli nie chorujemy na trądzik, a czasy dojrzewania już dawno za nami. Wówczas może się okazać, że wypryski są sygnałem od naszego organizmu.

Z tego powodu powstała mapa trądzikowa, która łączy przyczyny powstawania wyprysków z miejscem ich występowania. O czym mogą świadczyć pryszcze na czole?

 • nadmierne spożywanie nabiału,
 • zaburzona praca jelit,
 • niedobór żelaza lub witamin z grupy B, A,
 • nieodpowiednia dieta.

Z wypryskami na czole łączą się niedoskonałości w okolicach brwi – według trądzikowej mapy mogą mieć one związek ze spożywaniem alkoholu i przeciążeniem wątroby.

A co z wypryskami na pozostałych obszarach twarzy?

Pryszcze na nosie mogą informować o problemach z ciśnieniem czy niskim poziomie witaminy B, natomiast krostki pod oczami sugerują zaburzenie pracy nerek czy zapalenie pęcherza. Trądzikowa mapa twarzy zwraca też uwagę na to, że przyczyną wyprysków jest dotykanie brudnego ekranu telefonu – stąd też pryszcze na policzkach. Krostki w okolicach ust mogą świadczyć o spożywaniu brudnych owoców i warzyw. Wykwity na brodzie łączy się z zaburzeniami hormonalnymi i stresem.

Co pomaga na wypryski na czole?

Idealnie byłoby rozpoznać, jakie są przyczyny pojawiania się wyprysków na czole i ich eliminacja. Nie zawsze jednak jest to takie proste, dlatego na początek możesz spróbować wprowadzić w życie uniwersalne rady:

 1. Jeśli zmagasz się z trądzikiem i wiesz, że to on jest odpowiedzialny za pojawienie się wyprysków na czole – konieczne wprowadź leczenie. Nie zapominajmy, że trądzik jest chorobą, a konsultacja dermatologiczna z pewnością nie zaszkodzi.
 2. Nie maskuj wyprysków na czole – czy to grzywką, czy to podkładem. Skóra nie będzie mogła oddychać, co sprawi, że pryszczy może pojawić się jeszcze więcej.
 3. Unikaj kosmetyków z alkoholem – mogą dodatkowo podrażnić stany zapalne
 4. Nie wyciskaj wyprysków – pozbędziesz się problemu tylko na chwilę. Niehigieniczne wyciśnięcie krostek sprawi, że bakterie się rozniosą, a wyprysków będzie jeszcze więcej. Co więcej, po wyciskaniu łatwiej o blizny.
 5. Odpowiednia pielęgnacja – możesz dzięki niej wesprzeć działanie leków na trądzik. Dobieraj nowe kosmetyki ostrożnie, pamiętając, że skóra trądzikowa ma większe potrzeby.
 6. Zabiegi medycyny estetycznej – spróbuj zabiegu mikrodermabrazji, leczenia laserem lub peelingu kawitacyjnego. Profesjonalna kosmetolożka dopasuje zabieg do potrzeb twojej skóry.

Na sporadycznie pojawiające się wypryski możesz używać maści czy past, które sprawiają, że krostki szybciej znikną i łatwiej się zagoją. Zwróć uwagę na:

 • maść ichtiolowa – dzięki działaniu udrażniającym ropa szybciej zostaje odprowadzona z pryszczy, co przyspiesza proces gojenia.
 • pasta cynkowa – działa przeciwzapalnie i wysuszająco, dzięki czemu łatwiej zahamować rozwój kolejnych wyprysków.
 • kosmetyki myjące - zamiast perfumowanego żelu możesz spróbować organicznych kostek myjących, normalizujących skórę
 • kosmetyki punktowe - świetnie radzą sobie zaaplikowane na noc tylko na niedoskonałości

 

1. Preparat punktowy Mario Badescu - potrafi działać cuda już po jednej aplikacji. Preparat warstwowy - nie mieszamy go przed użyciem, tylko zatapiamy w nim patyczek, a potem nasączoną końcówką nanosimy kosmetyk na zmianę. Czasem wypryski znacznie zmniejszają się w ciągu jednej nocy.
2. Naturalna kostka myjąca - przeznaczona do codziennego oczyszczania skóry twarzy. Polecana jest dla skóry problematycznej, trądzikowej i przetłuszczającej się.
3. Eliksir na wypryski i przeciw niedoskonałościom polskiej marki Ala Natural Beauty - formuła naturalna, oparta na olejku z drzewa herbacianego, ogranicza sebum, działa antybakteryjnie i wspiera w walce z trądzikiem.

Jak zapobiegać pojawianiu się wyprysków na czole?

Nie zawsze da się zapobiec powstawaniu trądziku – zwłaszcza, jeśli jest wynikiem uwarunkowania genetycznego. Czasami jednak wystarczy wyuczyć się kilku nawyków, aby znacząco zmniejszyć szansę na pojawianie się wyprysków na czole. Co robić?

 • Staraj się wyeliminować przyczyny powstawania wyprysków, a więc zadbaj o dietę, zdrowy tryb życia czy odpowiednią pielęgnację.
 • Wypryski, które pojawiają się tuż przy linii włosów, mogą być wynikiem niedokładnego mycia skóry. Oczyszczanie twarzy nie jest bez znaczenia – resztki makijażu, brudu i kurzu z łatwością mogą zapchać skórę i przyczynić się do powstawania wyprysków. Dlatego staraj się zawsze dokładnie oczyścić twarz i nigdy nie idź spać w makijażu.
 • Nawilżaj skórę. Zdarza się, że gruczoły łojowe produkują za dużo sebum w reakcji na nieodpowiednie nawodnienie naskórka. Codziennie stosuj nawilżające kremy.
 • Zapoznaj się z domowymi sposobami pielęgnacji skóry. Domowe maseczki, toniki DIY, skrzyp polny czy pokrzywa – na trądzik świetnie działają zioła oraz produkty naturalnego pochodzenia.
 • Grzywka – postaraj się zapuścić grzywkę lub upinaj ją. Nie poprawiaj zbyt często włosów palcami – roznosisz w ten sposób bakterie.
 • Trądzik na czole może wiązać się z noszeniem poliestrowych czapek. Wybieraj bawełnę!