Niestety – nie wystarczy uporać się z trądzikiem, aby zyskać nieskazitelnie gładką cerę. Przebarwienia są częstą dolegliwością osób, które przez dłuższy czas chorowały na trądzik. Zazwyczaj występują na brodzie, policzkach, czole i skroniach. Jak sugeruje trądzikowa mapa twarzy, plamy i blizny rzadziej pojawiają się na nosie i w okolicach ust – w tych obszarach częściej można zaobserwować trądzik zaskórnikowy.

Jak powstają przebarwienia po trądziku?

Przebarwienia wiążą się ze stanami zapalnymi skóry. Po wyleczeniu trądziku i ustąpieniu stanów zapalnych, naskórek próbuje się zregenerować – podczas gojenia staje się cienki i wyjątkowo wrażliwy, przez co nabiera innego koloru niż zdrowa, twardsza skóra.

O przebarwienia jeszcze łatwiej w przypadku niewłaściwego leczenia trądziku. Wyciskanie pryszczy, wyprysków i zaskórników sprawia, że ciągłość skóry zostaje gwałtownie przerwana. Skóra staje się napięta, próbuje się szybko zagoić – melanina, czyli barwnik obecny w naszej skórze, produkowany jest nierównomiernie i tym samym powstają przebarwienia.

Co sprzyja powstawaniu śladów po trądziku?

  • długi okres chorowania na trądzik – im dłużej mamy do czynienia z trądzikiem, tym większe szanse, że na skórze pojawią się przebarwienia,
  • błędy w pielęgnacji i niewłaściwe leczenie – nieodpowiednie postępowanie ze skórą może potęgować pojawienie się zmian potrądzikowych.
  • promienie słoneczne – nieużywanie kremów z filtrem UV przyczynia się do powstawania przebarwień i plam.

Jak zapobiegać pojawianiu się przebarwień po trądziku?

Nie zawsze da się w pełni skutecznie zapobiec powstawaniu przebarwień. Nie zaszkodzi jednak stosować się do kilku prostych rad:

  1. Postępuj zgodnie z zaleceniami dermatologa, pod którego opieką jesteś – nie próbuj leczyć trądziku na własną rękę. Nieodpowiednimi kosmetykami możesz pogłębić problem i tym samym zwiększyć szansę na pojawienie się przebarwień.
  2. Nie wyciskaj, ani nie rozdrapuj wyprysków i pryszczy – w ten sposób stany zapalne zostaną zaognione, co sprzyja powstawaniu przebarwień.
  3. Unikaj solarium i stosuj kremy z filtrem UV.

Czy przebarwienia po trądziku znikają?

To zależy od rodzaju przebytego trądziku, od typu przebarwień i ogólnej kondycji skóry. Może się zdarzyć, że niewielkie przebarwienia znikną samoistnie, nie jest to jednak regułą. Zazwyczaj niezbędne jest wsparcie skóry odpowiednią pielęgnacją – konsekwentnym nawilżaniem, regularnym wykonywaniem peelingów enzymatycznych i dbaniem o odżywienie naskórka. Jednak, w przypadku głębokich blizn i rozległych, ciemnych przebarwień może się okazać, że dopiero profesjonalne zabiegi będą w stanie sprawić, że skóra ponownie stanie się gładka.

Jak usunąć przebarwienia po trądziku?

Przede wszystkim warto skonsultować się z lekarzem. Przebarwienie przebarwieniu nierówne – nie zawsze sprawdzą się uniwersalne porady, za to możesz osiągnąć szybsze i lepsze efekty, jeśli rozpoczniesz świadomą kurację pod kontrolą dermatologa. Zwłaszcza, że na skutek stosowania mocniejszych kosmetyków na własną rękę stan skóry może się pogorszyć.

Na przebarwienie stosuje się:

  • kosmetyki wybielające – zadaniem wybielających produktów jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się melaniny. Zazwyczaj stosowane są punktowo, w miejscach, które wymagają rozjaśnienia.
  • maści lecznicze – mają znacznie silniejsze działanie, dlatego też są przepisywane przez dermatologów. W składzie maści zwykle znajdują się: kwas azelainowy, kwas kojowy, tretynoina.

Najlepsze składniki na przebarwienia po trądziku

Kwas hialuronowy

Najczęściej łączy się kwas hialuronowy z jego nawilżającymi właściwościami, co zresztą nie jest bez znaczenia w pielęgnacji skóry trądzikowej. Okazuje się, że kwas hialuronowy radzi sobie z czerwonymi bliznami po trądziku. Stosowany w kremach sprawi, że skóra stanie się odżywiona i gotowa do pełnej regeneracji. Kojące, łagodzące działanie to właśnie to, czego skóra potrzebuje po świeżo przebytym trądziku – wówczas ma szansę na odbudowę i powrót do świetnego wyglądu.

Substancje łagodząco-nawilżające

Wiele osób podczas leczenia trądziku wybiera przede wszystkim produkty przeciwzapalne i antybakteryjne, aby jak najszybciej pozbyć się wyprysków. Nie można jednak zapominać o tym, że skóra potrzebuje również nawilżenia – przeciwtrądzikowe kosmetyki sprzyjają wysuszeniu, a stąd o krok od podrażnień. Dlatego po przebytym trądziku warto skupić się wsparciu skóry w regeneracji i przede wszystkim wybierać substancje, które wpływają na skórę kojąco i nawilżająco. Ciągłe stosowanie rozjaśniających składników na plamy po trądziku także nie wpłynie pozytywnie na kondycję skóry.

Do polecanych substancji nawilżających i łagodzących zalicza się:

  • gliceryna
  • mocznik
  • ceramidy
  • lanolina
  • azulen
  • alantoina

Domowe sposoby na przebarwienia po trądziku

W przypadku poważnych zmian skórnych – a te po trądziku często takie są – warto ostrożnie podchodzić do domowych sposobów i w głównej mierze skupić się na profesjonalnej pielęgnacji pod okiem eksperta, który dopasuje sposób leczenia zmian potrądzikowych do potrzeb skóry.

Z domowych sposobów, które z pewnością nie zaszkodzą, a pozytywnie wpłyną nie tylko na stan skóry, jest zadbanie o odpowiednią dietę i higienę. Kondycja całego organizmu ma wpływ na wygląd skóry i powstałe po trądziku przebarwienia. Zdrowo się odżywiaj, pij odpowiednią ilość wody, a zauważysz poprawę!

Domowe metody na przebarwienia mogą być jedynie wsparciem dla dermatologicznej terapii. Wówczas jednak wybierz proste przepisy, nie składające się z wielu produktów – takie jak tonik z ogórka.

Tonik z ogórka

Ogórek jest tanim i łatwo dostępnym produktem, a kryje w sobie wiele dobroczynnych właściwości. Działa łagodząco i rozświetlająco.

Jak zrobić tonik?

  1. Zetrzyj ogórek na tarce, włóż do miseczki i pozostaw na kilkanaście minut.
  2. Odciśnij ogórka i wlej do buteleczki powstały sok.
  3. Przemyj twarz po wcześniejszym oczyszczeniu.
  4. Jeśli zależy ci na czasie, możesz po prostu wykonać masaż twarzy z użyciem chłodnych plastrów ogórka.

Tonik jest pozbawiony konserwantów, dlatego powinien być przechowywany w lodówce lub przyrządzany na bieżąco.

Zabiegi kosmetyczne na przebarwienia po trądziku

Mikrodermabrazja

Podczas zabiegu skóra zostaje złuszczona za pomocą specjalnej głowicy – komórki zostają pobudzone do regeneracji, a stary naskórek zastąpiony nowopowstałymi komórkami. Podczas mikrodermabrazji złuszczanie wykonywane jest stopniowo, nie ma więc obaw, że peeling będzie zbyt głęboki.

Laseroterapia

Za pomocą lasera możliwe jest usunięcie martwego naskórka, regeneracja i rozjaśnienie cery. To szybka i skuteczna metoda – nawet podskórne zmiany zostaną zlikwidowane. Laser wychwytuje te obszary skóry, w których stężenie melaniny jest nieprawidłowe – dlatego rozjaśnia jedynie przebarwienia, nie wpływając na zdrową skórę.

Czego nie stosować na przebarwienia po trądziku?

Cytryna

Wśród częstych poleceń na przebarwienia na trądzik pojawia się… cytryna. Wiele osób powołuje się na jej rozjaśniające właściwości.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że cytryna może zadziałać na skórę drażniąco. Jak przestrzegają eksperci: „Ekstrakty z owoców C. limon i olejek eteryczny w dużych stężeniach nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę. Ostatnie badania udowodniły, że zawarty w olejku D-limonen ma działanie alergizujące i drażniące na skórę”

Cytryna ma właściwości fotouczulające – nałożenie bezpośrednio na skórę soku z cytryny, a następnie wyjście na słońce to prosty przepis do pogorszenia stanu swojej cery.

Peelingi mechaniczne

Może się wydawać, że zdzieranie martwego naskórka to dobry pomysł w walce z przebarwieniami. I faktycznie, peeling może pomóc, jednak nie mechaniczny.

Cery trądzikowe powinny zrezygnować z mechanicznych peelingów, które podrażnią świeżo zagojone stany zapalne. W przypadku skóry wrażliwej znacznie lepszym wyborem będą peelingi enzymatyczne. Regularne używanie enzymatycznego peelingu może sprawić, że przebarwienia staną się coraz mniej widoczne. Uważaj jednak, aby nie przesadzić – nie wykonuj peelingu częściej niż co kilka dni.

Kwasy

Stosowanie na własną rękę kwasów z mocnym stężeniem może nie tylko nie poprawić stanu skóry z przebarwieniami, ale go znacząco pogorszy. Dlaczego? Skóra po przebytym trądziku jest wrażliwa i znajduje się w procesie regeneracji. Peelingi kwasowe mogą okazać się zbyt mocne i drażniące. Zwłaszcza, jeśli po zabiegu nie zadba się o ochronę skóry przed promieniami UV – wówczas łatwo o kolejne przebarwienia. Kuracja chemicznymi, kwasowymi peelingami tylko pod okiem specjalisty!

Źródło: M. Klimek-Szczykutowicz, A. Szopa, H. Ekiert, Citrus limon (cytryna zwyczajna) – źródło surowców o cennych walorach kosmetycznych, Pol J Cosmetol 2017.