Dlaczego w wielu przypadkach farbowanie niszczy włosy?

Z pewnością składy produktów do koloryzacji są coraz lepsze. Firmy kosmetyczne starają się unikać szkodliwych, drażniących substancji i dlatego też coraz rzadziej spotkamy farby z amoniakiem. Jednak, nie wszystkiego da się uniknąć. Jeśli decydujemy się na zmianę koloru włosów, najczęściej sięgniemy po utleniacz – czyli silny, chemiczny środek, który nie pozostaje obojętny dla kondycji włosa.

Jakie są konsekwencje częstego farbowania?

 • utrata nawilżenia, przesuszenia włosów,
 • łamliwość, kruszenie,
 • rozdwajanie się końcówek,
 • częstsze wypadanie.

Większość negatywnych skutków wiąże się z otwarciem łuski włosa, które jest konieczne, aby pigment dobrze wniknął w jego strukturę. Odpowiednią pielęgnacją może udać się odwrócić ten proces.

Jak często farbować włosy, aby ich nie zniszczyć?

Na szczęście, jest kilka sposobów na to, aby zabezpieczyć włosy i zmniejszyć negatywne skutki uboczne koloryzacji. Co zrobić, aby włosy mniej się niszczyły podczas farbowania?

 1. Chroń skórę głowy – wbrew pozorom to właśnie ona przede wszystkim cierpi podczas koloryzacji. Zwłaszcza w przypadku nadwrażliwości lub chorób skórnych powinnaś poświęcić skórze głowy szczególną uwagę.
 2. Stosuj preparaty trychologiczne – dzięki nim skóra głowy się obkurcza, co sprawia, że szkodliwe substancje gorzej wnikają w naskórek.
 3. Skorzystaj z zabiegu Olaplex – ta metoda pielęgnacji pozwala odbudować strukturę włosa, która może ulec uszkodzeniom. Zabieg Olaplexu wykonywany jest w salonach fryzjerskich już podczas farbowania – rozjaśnione włosy natychmiast otrzymają wsparcie w regeneracji.
 4. Zrezygnuj z produktów do farbowania o wątpliwym składzie – jeśli farbujesz włosy samodzielnie w domu, zdecyduj się na dobrej jakości, profesjonalne produkty koloryzujące, które pozbawione są drażniących substancji. Zawsze też staraj się nie przytrzymywać farby na włosach dłużej niż poleca producent.

Co ile można farbować włosy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od stanu włosów i typu koloryzacji. Oczywistym jest, że w przypadku zafarbowania ciemnych włosów na blond odrost szybko będzie rzucał się w oczy i wizyta u stylisty fryzur może stać konieczna nawet po miesiącu.

Natomiast, jeśli twoje włosy nie są jednolicie zafarbowane, bo zdecydowałaś się na ombre, balejaż lub refleksy – czas na ponowne farbowanie znacząco się wydłuża. Odrost nie będzie widoczny od razu, a nawet przez kilka miesięcy. 

Jak często można farbować włosy? Najczęściej wskazuje się na farbowanie w odstępie 3-8 tygodni. Grube i mocne włosy bez większych wątpliwości można farbować co 3-4 tygodnie. Natomiast cienkie, osłabione włosy z tendencjami do łamania i rozdwajania poleca się farbować co 7-8 tygodni.

Na częstotliwość koloryzacji mają też wpływ inne zabiegi, które wykonujesz na włosach. Jeśli interesuje cię na przykład nanoplastia włosów, koniecznie weź pod uwagę, że tuż przed i tuż po zabiegu nie można zmieniać odcienia włosów. Powinnaś wówczas odczekać 5-7 dni.

Co ile można rozjaśniać włosy?

Rozjaśnianie włosów ma bardziej destrukcyjny wpływ niż ich przyciemnianie – dlatego też trzeba z nim uważać.

Jeśli masz ciemne włosy, a marzy ci się platynowy blond, może się okazać, że nie uda się rozjaśnić włosów od razu i konieczne będzie kilka wizyt u fryzjera. Stopniowanie odcienia jest zdecydowanie bezpieczniejsze i mniej szkodliwe dla włosów. W żadnym wypadku nie decyduj się na drastyczne rozjaśnianie w ciągu jednego dnia, czy nawet w kilkudniowych odstępach. Skutki mogą być opłakane – w najgorszym wypadku włosy po prostu wypadną.

Odczekaj minimum 3-4 tygodnie pomiędzy każdym rozjaśnianiem, a w między czasie zadbaj o pielęgnację i odżywienie włosów. Niestety, przejście z ciemnych włosów do blondu wymaga czasu i kilkuetapowego rozjaśniania.

Próby przyspieszania tego procesu poprzez częstsze rozjaśnianie lub trzymanie rozjaśniacza zbyt długo spełzną na niczym – twoje włosy mogą faktycznie stać się jasne, jednak trudno będzie odwrócić zniszczenia.

Jak dłużej utrzymać kolor włosów? Pielęgnacja włosów farbowanych

Jak to możliwe, że niektórym kolor na włosach wypłukuje się szybko, a inni cieszą się fryzurą niczym wprost od fryzjera przed dłuższy czas? Okazuje się, że nie bez znaczenia jest pielęgnacja włosów. Co robić, aby kolor pozostał nasycony na długo?

 • pierwsze mycie – nie należy myć włosów po farbowaniu przez pierwsze 48 godzin – dzięki temu farba odpowiednio wniknie w strukturę włosa.
 • nawilżanie włosów – stosuj produkty humektantowe, których głównym działaniem jest dostarczenie do włosów nawilżenia. Sięgnij po odżywki i maski, w których znajdą się kwas hialuronowy, gliceryna, miód i inne humektanty – nawilżająco działa także aloes na włosy.
 • płukanki – niektóre z płukanek poprawiają kondycję włosów, a inne wzmacniają ich kolor. Wybierz płukanki, które odpowiadają twojemu nowemu odcieniowi włosów. Możesz przygotować je w domu lub wybrać drogeryjne produkty. Bardzo popularna jest płukanka z fioletowym pigmentem, dzięki której pozbywamy się żółtego koloru i sprawiamy, że platynowy blond zyskuje odpowiedni, chłodny odcień.
 • spray do odrostów i siwych włosów – jeśli zależy ci na tym, aby przedłużyć czas pomiędzy farbowaniami, a jednocześnie nie możesz znieść swojego odrostu czy siwych kosmetyków – sięgnij po spray. Wystarczy zaaplikować produkt na czubek fryzury, a pokryje odrost i sprawi, że będzie on niewidoczny.
 • produkty UV – nadmierna ekspozycja na słońce może sprawić, że kolor stanie się wypłowiały. Aby tego uniknąć, sięgnij po produkty do włosów z filtrami UV.