Aloes jest rośliną o wielu korzyściach dla ciała, skóry i właśnie naszych włosów. Posiada naturalne zdolność do zatrzymywania wilgoci, szczególnie w suchym klimacie, gdzie dostęp do źródła wody bywa mocno ograniczony. Ta jego niesamowita właściwość sprawia, że idealnie nawilża on włosy i sprawia, że wyglądają na świeże oraz odżywione. Gdyby tego było mało, aloes zawiera również polisacharydy, mnóstwo witamin, aminokwasów i minerałów uwielbianych przez włosy.

Aloes na włosy – właściwości

Aloes od wieków stosowany jest jako środek łagodzący oparzenia, suchą skórę oraz jako składnik produktów upiększających. Ale nie tylko. Jakiś czas temu zrobiło się o nim głośno w świecie mediów społecznościowych za sprawą Whitney White oraz innych guru serwisu Youtube będących zwolenniczkami naturalnej pielęgnacji włosów, które żywo opisywały go jako niezastąpiony sposób na ekstremalnie nawilżone, błyszczące i elastyczne włosy. Dlaczego aloes tak dobrze sprawdza się w pielęgnacji niesfornych kosmyków i określany jest jako “naturalna nanoplastia włosów”?

Poza tym, że odżywia i zatrzymuje wilgoć we włosach, wielu ekspertów przypisuje mu również funkcję wspierania zdrowego wzrostu cebulek i zaleca stosowanie aloesu na wypadanie włosów. Roślina zawiera witaminy E i C, które pomagają chronić przed wolnymi rodnikami i wzmacniają kosmyki, chroniąc je przed łamaniem.

Aloes wykazuje także właściwości kojące dzięki swojej nawilżającej naturze i właściwościom przeciwzapalnym, co czyni go składnikiem niezbędnych dla tych, którzy zmagają się z problemem swędzącej skóry głowy oraz łupieżem.

Skutki uboczne stosowania aloesu na włosy i skórę głowy

Zazwyczaj nie ma zbyt wielu powodów do obaw podczas stosowania aloesu na przesuszone włosy, aczkolwiek niektóre osoby mogą być na niego uczulone. Zanim użyjesz aloesu na całą skórę głowy i włosy, zrób test miejscowy - wetrzyj niewielką ilość aloesu w wewnętrzną stronę nadgarstka i odczekaj kilka godzin, by zobaczyć, czy zajdzie reakcja alergiczna.

Choć skutki uboczne nie zdarzają się często, jednym z niekorzystnych efektów stosowania aloesu na włosy może być pozostawianie przez roślinę tłustego "filmu" na kosmykach. Jeśli zdarzy ci się zmagać z tego typu problemem, spróbuj użyć dodatkowego kosmetyku po kuracji aloesowej - im więcej kombinacji przetestujesz, tym szybciej dowiesz się, jakie produkty do pielęgnacji włosów dobrze współgrają z tą odżywczą rośliną.

Sok z aloesu na włosy – jaki wybrać?

Kiedy szukasz produktów na bazie aloesu, które mogłabyś dodać do swojej włosowej rutyny, eksperci zalecają, by najpierw przyjrzeć się liście składników. Jeśli sok z aloesu nie znajduje się w pierwszych pięciu składnikach produktu, najprawdopodobniej jest w składzie w bardzo małej ilości. Polecają kupowanie soku z aloesu w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością lub wykonanie go samemu w domu. Na pytanie “jak zrobić sok z aloesu na włosy?” z pewnością odpowie ci "wujek" Google.

Żel aloesowy na włosy – jaki wybrać?

Najlepszą formą aloesu do stosowania na włosy jest surowy żel z rośliny. Możesz kupić naturalny żel w prawie każdej aptece lub zebrać go z liści odciętych świeżo z rośliny, jeśli taką posiadasz. Unikaj produktów, które zawierają wysokie stężenie alkoholu i szkodliwe barwniki, ponieważ mogą one wysuszać włosy.

Aloes na skórę głowy

Wiele osób nie wie, że aloes jest niesamowicie skutecznym rozwiązaniem na niemal wszystkie problemy z włosami, ale również skórą głowy. Od zapobiegania swędzeniu, po odżywianie cebulek i wspomaganie wzrostu kosmyków - aloes jest w stanie zdziałać cuda. Wcierając aloes w skórę głowy i włosy oraz pozwalając mu wniknąć do mieszków włosowych, możesz skutecznie odżywić i poprawić stan swoich zniszczonych, suchych włosów.

Maska na włosy z aloesu

Jako fanki naturalnych masek składających się z podstawowych kuchennych składników, nie mogłybyśmy nie polecić wam naszych trzech ulubionych mieszanek z aloesem na włosy, które sprawdzają się nawet w najbardziej kryzysowych “włosowych” sytuacjach.

Nabłyszczająca maseczka z aloesu i jogurtu na włosy

Wymieszaj trzy łyżeczki żelu aloesowego z dwiema łyżeczkami jogurtu, jedną łyżeczką miodu i jedną łyżeczką oliwy z oliwek. Nałóż na włosy i skórę głowy. Przez 5 minut dobrze wmasowuj mieszankę, pozostaw na pół godziny, a następnie zmyj. Ta maseczka pomoże przywrócić naturalny blask twoim włosom oraz pozbyć się uciążliwego łupieżu.

Odżywcza maska na włosy z aloesu i oleju kokosowego

Wymieszaj dwie łyżeczki żelu aloesowego z jedną łyżeczką miodu i trzema łyżeczkami oleju kokosowego. Wmasuj ją dobrze we włosy; pozostaw na pół godziny, a następnie umyj włosy szamponem. Ta maseczka głęboko odżywi twoje suche i matowe włosy, dodając im nawilżenia i sprężystości.

Maska przeciwłupieżowa z aloesu i octu jabłkowego

Zmieszaj 3/4 szklanki żelu aloesowego, jedną łyżeczkę miodu i dwie łyżeczki octu jabłkowego. Nałóż obficie na włosy i skórę głowy, pozostaw na 20 minut i dokładnie umyj włosy szamponem. Stosuj dwa razy w miesiącu, aby zauważyć efekty.

Olejowanie włosów na żel aloesowy

Jednym z najpopularniejszych sposobów stosowania aloesu na włosy jest używanie go do procesu olejowania, który odżywia włosy oraz wpływa korzystnie na ich wzrost. Oto łatwy przepis na przygotowanie oleju aloesowego w domu:

Będziesz potrzebować:

  • Żel aloesowy
  • Olej kokosowy

Weź roślinę aloesu i wydrąż z liści naturalny żel aloesowy, a jeśli nie posiadasz rośliny, kup żel aloesowy w drogerii (osobiście wolimy stosować jednak świeży aloes na włosy). Na patelni rozpuść olej kokosowy, dodaj do niego aloes i dokładnie wymieszaj, aż całość zmieni kolor na brązowy. Pozwól olejowi ostygnąć, a następnie przelej do butelki.

Rozdziel włosy na pasma i zacznij nakładać olej. Zacznij od skóry głowy i powoli schodź w dół, aż po końcówki. Delikatnie wmasuj mieszankę, by skóra głowy wchłonęła jej dobroczynne działanie. Pozostaw na 30 minut, a następnie umyj włosy szamponem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj olejowanie raz lub dwa razy w tygodniu; rzadziej na włosy farbowane, bo olej może wypłukiwać kolor (o tym, jak często farbować włosy pisaliśmy tutaj).

Odżywka z aloesem do włosów

Jak używać aloesu na włosy? Ze względu na hydrofilowy charakter aloesu, działa on dobrze z innymi składnikami na bazie wody, takimi jak gliceryna i woda. Możesz dodać łyżkę stołową lub dwie soku z aloesu do swojej ulubionej odżywki lub maski, aby uzyskać dodatkowe korzyści nawilżające. Jeśli planujesz używać go jako codziennego "nawilżacza do włosów", polecamy następującą formułę: 1 szklanka wody; 1/2 szklanki soku z aloesu na włosy, rozpylać bezpośrednio na pasma za pomocą butelki z atomizerem.

Tak samo, jak ze wszystkim, tak i z aloesem można przesadzić. Stosowanie tego typu mieszaniny w dużych dawkach może sprawić, że włosy staną się zbytnio nawilżone i będą potrzebowały kuracji proteinowej, która je odżywi. Innymi słowy, staraj się stosować go oszczędnie i tylko wtedy, gdy twoje włosy naprawdę czują, że przydałoby im się trochę więcej miłości.

Aloes na włosy – opinie internautek

"Jak stosować żel aloesowy? Ja nakładam go na skórę głowy (świetnie ją nawilża) i w niewielkiej ilości na całe włosy, zawsze na suche. Po takim "zabiegu" nie mam posklejanych włosów, a wręcz u nasady są delikatnie podniesione." (@giraffe, forum Vinted)

"Używałam żelu aloesowego na włosy - albo wcierałam go, a później spłukiwałam (tak jak maseczkę), albo rozcieńczałam do z wodą i pryskałam na wilgotne włosy. U mnie dobrze potęgowało to skręt włosów. Czasem pozostawiałam również aloes na włosy na noc." (@lele, forum Wizaz)

"Żel nakładam na mokre włosy po umyciu i widać sporą różnicę w nawilżeniu - fale w końcu mi się układają ładnie, a nie w nieogarniętą miotłę jak wcześniej. Jestem ciekawa, czy regularne nakładanie żelu przyniesie jakiś dłuższy efekt, czy będzie on tylko doraźny. Słyszałam, że niektórzy stosują również aloes na porost włosów, ale sama tego nie próbowałam." (@magdaty, forum Vinted)