Rzucający się w oczy odrost pojawia się przede wszystkim u osób, które farbują włosy na kolor mocno różniący się od ich naturalnego odcienia. Ze względu na to, że włosy rosną aż 0,35 mm dziennie, odrost staje się widoczny wyjątkowo szybko. Nic więc dziwnego, że po miesiącu kolejna wizyta w salonie fryzjerskim może wydawać się wręcz nieunikniona. Częste farbowanie włosów to jednak nie tylko kłopot i wydatek, ale i przyczynianie się do osłabienia kosmyków, bo chociaż profesjonalne farby nie niszczą włosów, regularne rozjaśnianie może sprawić, że staną się przesuszone, a ich porowatość ulegnie zmianie.

Aby zapobiec częstemu farbowaniu, warto zdecydować się na przeciągnięty odrost. To sposób, dzięki któremu odrost przestanie być problemem, a wręcz przeciwnie – sprawi, że twoja fryzura stanie się modna i efektowna.

Jak wygląda przeciągnięty odrost?

Przeciągnięty odrost polega na takim zafarbowaniu włosów, w którym to granica pomiędzy farbowanymi włosami a naturalnymi przebiega wyjątkowo subtelnie. Nie farbuje się więc wszystkich kosmyków od czubka głowy. Farba nakładana jest z delikatnym odstępem i bez wyraźnego odcięcia.

Dzięki temu włosy na długości mogą wyglądać tak, jakby zostały naturalnie rozjaśnianie przez słońce. Zwłaszcza, jeśli nie zdecydujesz się na jednolite farbowanie, a wielowarstwową koloryzację, balejaż czy refleksy. Wówczas jeszcze prościej będzie stworzyć iluzję, że odrost jest częścią wielowarstwowej koloryzacji. Co więcej, odrost przypomina o naturalnym kolorze włosów, który zwykle pasuje do odcienia twoich brwi – dzięki niemu nawet w rozjaśnianych włosach możesz wyglądać naturalnie.

Efekt przeciągniętego odrostu polecamy nie tylko osobom, którym zależy na subtelnym przejściu kolorów. To również świetnie rozwiązanie dla tych, które od lat farbowały włosy, ale chcą wrócić do naturalnego koloru. Dzięki przeciągniętemu odrostowi cały proces będzie prostszy i nie będzie musiał wiązać się z poczuciem, że włosy wyglądają gorzej niż zwykle.

Efekt przeciągniętego odrostu – nie dla każdego?

Przeciągnięty odrost ma wiele zalet i dziwnego, że stał się hitem. Jednak, nie wszyscy mogą zdecydować się na taką koloryzację – sprawdzi się tylko w kilku konkretnych przypadkach.

  • Aby przeciągnięty odrost faktycznie wyglądał subtelnie, pofarbowana część włosów musi być jaśniejsza od naturalnych kosmyków. To rozwiązanie nie sprawdzi się więc, jeśli masz blond włosy i farbujesz je na ciemniejsze odcienie.
  • Odcień odrostu oraz reszty kosmyków powinny być utrzymane w tym samym tonie kolorystycznym – tylko wówczas efekt będzie wyglądał naturalnie. Zanim wybierzesz kolor farby, weź pod uwagę swój naturalny odcień włosów i zdecyduj się na chłodną lub ciepłą barwę.

Okazuje się więc, że nie na wszystkich włosach przeciągnięty odrost będzie wyglądał tak samo dobrze. Jeśli to nie jest koloryzacja dla ciebie, a mimo to nie chcesz, aby twój odrost rzucał się w oczy, możesz skorzystać z innych rozwiązań:

  • spray na odrost,
  • koloryzujący sztyft,
  • płukanki.

Produkty koloryzujące do odrostów pozwalają „zamalować” włosy przy nasadzie. Efekt jest nietrwały i zwykle utrzymuje się zaledwie do kolejnego mycia. To jednak dobre rozwiązanie, jeśli nie masz czasu na wizytę u fryzjera, a przed tobą ważna okazja, podczas której chcesz wyglądać jak najlepiej. W delikatnej zmianie koloru pomóc mogą również płukanki – zwłaszcza ziołowe. Trudno jednak o wypłukanie wyłącznie włosów przy nasadzie, ale subtelna zmiana tonów na całej długości może pomóc w zamaskowaniu odrostu lub chociażby sprawieniu, że siwe kosmyki przestaną być widoczne.

Jak zrobić przeciągnięty odrost?

Ze względu na to, że zatarcie granicy pomiędzy odrostem a farbowanymi włosami nie jest takie proste, polecamy przede wszystkim wizytę w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Możesz spróbować zrobić przeciągnięty odrost samodzielnie w domu, ale będzie to wymagało dużo precyzji.

Farbowana część włosów powinna być jaśniejsza od odrostu, koniecznie więc może okazać się rozjaśnianie. Warto wykonać je nie od nasady, a zachować odstęp. Jednak, co najbardziej istotne podczas tworzenia efektu przeciągniętego odrostu, zarówno rozjaśniacz, jak i farba muszą być nałożone delikatnie. Chodzi o subtelne roztarcie produktu na włosach tak, aby granica przebiega niezauważalnie.

Jeśli zależy ci na wyraźniejszym kontraście, okolice nasady głowy możesz zafarbować na ciemniejszy kolor niż pozostałą część włosów. Niezbędne jest jednak odpowiednie dobranie farb – kolory powinny się nawzajem uzupełniać i subtelnie łączyć. Takie rozwiązane polecamy przede wszystkim w przypadku włosów długich – jeśli wolisz krótsze fryzury, lepiej zdecyduj się na przeciągnięty odrost z bardziej zbliżonych do siebie odcieni.

Przeciągnięty odrost a inne koloryzacje

Ombre

Przeciągnięty odrost porównuje się do ombre – efekt jest bardzo podobny. Dlatego też jeśli chcesz zapuszczać naturalne włosy, aby zaprzestać farbowania, możesz najpierw zdecydować się na przeciągnięty odrost, a następnie sombre lub ombre – z każdą kolejną koloryzacją kolorystyczne przejście będzie coraz bliżej dolnej partii włosów.

Zarówno przeciągnięty odrost, jak i ombre świetnie wyglądają na włosach kręconych lub falowanych. Ta stylizacja pozwala na dodatkowe rozmycie granicy kolorów, dzięki czemu odrost wydaje się naturalny.

Flamboyage

To rodzaj wielotonowej koloryzacji, która również może przypominać efekt przeciągniętego odrostu. We flamboyage chodzi o efekt rozjaśnienia włosów mniej więcej od połowy długości – farbowania nie zaczyna się przy nasadzie, dzięki czemu całość wygląda naturalnie. Pomiędzy naturalnymi kosmykami włosów robi się wyłącznie pojedyncze pasemka, dzięki którym przejście jest jeszcze delikatniejsze.

Shadow roots

Przeciągnięty odrost porównuje się także do shadow roots. To koloryzacja, która wygląda tak, jakby na włosy przy nasadzie padał cień. Są odrobinę ciemniejsze, subtelnie łączą się z pozostałą częścią kosmyków.