"Zima w ogniu" (2015)

Jeden z najgłośniejszych tytułów w tym zestawieniu - dokument otrzymał nominacje do Oscara oraz Emmy. Ukraińska demonstracja studencka dotycząca integracji europejskiej przeistacza się w rewolucję wzywającą do dymisji prezydenta Janukowycza.

Film dostępny jest na Netflix. 

"Odbicie" (2021)

Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie. Podczas swojej niewoli jest świadkiem przerażających scen upokorzenia, przemocy i obojętności wobec ludzkiego życia.

Tytuł walczył o Złotego Lwa podczas zeszłorocznego festiwalu filmowego w Wenecji. 

"Homeward" (2019)

Wstrząsający zwycięzca festiwalu filmowego w Odessie (2019). Film był też prezentowany w Cannes.

Po stracie starszego syna na wojnie Mustafa musi sam przewieźć jego ciało do ojczyzny - Krymu. Podczas tej długiej i pełnej wyzwań podróży mężczyzna próbuje rozwiązać niezliczone problemy i znaleźć w końcu wspólny język ze swoim młodszym synem.

"Atlantis" (2019)

Żołnierz cierpiący na zespół stresu pourazowego zaprzyjaźnia się z młodym wolontariuszem. Ma nadzieję, że znajdzie w końcu spokój w tym rozdartym wojną społeczeństwie.

Zwycięzca "Venice Horizons Award" z 2019 roku. 

"Hunger For Truth: The Rhea Clyman Story" (2018)

Film opowiada historię Rhei Clyman, młodej kanadyjskiej reporterki, która walczyła z dezinformacją i tajną policją Stalina, aby odkryć , którego głód pustoszył Ukrainę na początku lat 30. XX wieku.

"Donbas" (2018)

"Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta."

"Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" (2020)

Historia rodziny mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie. Na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, ale Anna -samotna matka - próbuje stworzyć w domu bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań dla czwórki swoich dzieci. Rodzina kocha kino, dlatego kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie trwającej wojny. To okazuje się być dla wszystkich wręcz uzdrawiającą terapią – staje się narzędziem do przemiany wojennej traumy w sztukę.

"Crimea as It Was" (2016)

Historia oficerów, żołnierzy i marynarzy, którzy podczas przejmowania Krymu nie złamali przysięgi wierności narodowi Ukrainy.

"No obvious signs" (2018)

To historia kobiety, która wraca z wojny. Rozmawiając z psychologami, walcząc z zespołem stresu pourazowego i atakami paniki, stara się wrócić do normalnego życia. Dokument pokazuje jej drogę od początku rehabilitacji do powrotu do pracy.

"U311 Czerkasy" (2019)

2014 rok. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na należącym do marynarki wojennej Ukrainy trałowcu „Czerkasy”. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.