Na czym polega suplementacja?

Suplementy mają wspierać naszą dietę - uzupełniać ją o te składniki, których nie udało nam się dostarczyć poprzez jedzenie. Występują zarówno w formie tabletek, saszetek z proszkiem, jak i płynów, które są skoncentrowaną dawką różnych potrzebnych składników. Zazwyczaj zażywamy je, gdy nasza dieta nie jest idealna, co w praktyce dotyczy większości z nas lub gdy po prostu brakuje nam ich ze względu na porę roku. Jednymi z popularnych składników przyjmowanych w suplementacji są selen i cynk, a to ze względu na pozytywny wpływ, jaki mają na kondycję skóry. W gotowych suplementach, dostępnych w aptekach i drogeriach, dawki tych składników są niedopasowane, zazwyczaj zbyt niskie, przez co suplementacja w znikomy sposób oddziałuje na organizm, lub zbyt wysokie - a wtedy selen i cynk stają się toksyczne dla człowieka. Często miewamy także tendencję do ulegania rozmaitym modom na suplementację różnych witamin, np. witaminy D lub C - suplementujemy, ale tak naprawdę nie wiemy, czy w naszym organizmie są jakiekolwiek niedobory tych składników, narażając naszą wątrobę na znaczące obciążenie.

Zimowy niedobór

Podstawową witaminą, której braki szczególnie odczuwamy zimą jest witamina D, naturalnie czerpana z promieni słonecznych w innych miesiącach roku. Przez jej brak w organizmie dotkliwiej odczuwamy zmęczenie, ospałość czy złe samopoczucie. Ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców skutkuje też brakiem witaminy C, A i E, co w zimowym okresie często wiąże się ze spadkiem odporności, pogorszeniem się stanu skóry, włosów oraz paznokci, a także problemami z koncentracją oraz pamięcią. Jak sobie poradzić z tym niedoborem? Z pomocą przyjdzie suplementacja, choć jej dobór także potrafi sprawiać problemy. 

Jak dobrać odpowiedni suplement?

Najtrudniej jest wybrać dla siebie suplement z puli gotowców dostępnych w drogeriach czy aptekach. Gdy naprawdę zależy nam na odpowiednim wzmocnieniu organizmu, powinniśmy sięgnąć po suplementację, niemalże skrojoną na miarę. Niektóre marki, np. Sundose oferują w stu procentach spersonalizowany skład, który na podstawie wywiadu medycznego może być dostosowywany co miesiąc. Są indywidualnie dopasowywane do potrzeb zdrowotnych, także na podstawie badań krwi oraz do stylu życia i diety. Do stworzenia takiego suplementu wykorzystuje się składniki najwyższej jakości – bez konserwantów i wypełniaczy. Dodatkowo, korzystając z takiego rozwiązania, możesz dokładnie wybrać ilość substancji z sześciu grup – witamin, minerałów, probiotyków, antyoksydantów, kwasów omega trzy i wyciągów ziołowych. Pamiętaj, że suplementację należy skonsultować ze specjalistą, lub tak jak w Sundose, przy jej tworzeniu polegać na ekspertach. 

O spersonalizowanej suplementacji rozmawialiśmy z profesjonalistą - założycielem odpowiedzialnym za produkt Sundose, Tomaszem Stykiem. 

 

Jak zła dieta i niedobór witamin wpływają na nasze zdrowie?

Tomasz Styk: Wpływ diety na zdrowie zawsze był w centrum naszych zainteresowań. To jak się odżywiamy, jest podstawą zdrowego i szczęśliwego życia dla nas wszystkich, a niestety tak często jest zaniedbywane. Problem nie jest taki prosty do rozwiązania, ponieważ nasza dieta - nie ważne czy świadomie prowadzona, czy nie - to tak naprawdę zestaw nawyków, które mamy. Każdy z nich jest jak mała kulka śniegu, która z czasem przybiera na sile i w niewidoczny na początku sposób, z czasem powoduje ogromne, często nieodwracalne w skutkach konsekwencje. Obecnie ponad 80% zgonów w krajach rozwiniętych takich jak Polska jest spowodowanych chorobami związanymi ze stylem życia, którego bardzo ważną składową jest dieta.

A co gdy nie ma się czasu na utrzymywanie zdrowej diety i pilnowanie odpowiednich dawek witamin w posiłkach?

Rozwiązaniem dużo prostszym do wprowadzenia od diety, są suplementy, jednak ich obecne funkcjonowanie w naszym odczuciu było dalekie od sensowności. Po pierwsze, badania pokazują, że aż 91% osób korzystających z suplementów wybiera je samodzielnie. Najczęściej błędnie. Wybieramy je zazwyczaj bez konsultacji ze specjalistą, często na podstawie reklam lub impulsywnie w sklepie. Uważamy, że to bardzo duży błąd. Przeanalizowaliśmy kilkaset różnych składników dostępnych na rynku. Każdy z nich ma określone działanie, istotne przeciwwskazania, powinien być używany w konkretnych przypadkach i we właściwy sposób.

Po drugie każdy z nas ma tak naprawdę znikomy wpływ na to jaki jest skład suplementu, który kupuje. Nie możemy przecież wziąć trochę mniej magnezu z tej lub innej tabletki albo odjąć witaminę K z suplementu, który ma jeszcze witaminę D, jeśli jej nie potrzebujemy. Każdy z nas ma inny tryb życia, ma swoje nawyki i może mieć swoje problemy zdrowotne, a kompozycja stworzona dla wszystkich, nie zawsze będzie dla nas najlepsza. Dodatkowo kupujemy wiele opakowań suplementów, których składniki się często nakładają, co prowadzi do ich zbyt dużej ilości lub braku tych konkretnych, których akurat potrzebujemy. Tak też nasza półka lub szuflada najczęściej w kuchni, jest zagracona kilkoma opakowaniami, które stoją na półce i się kurzą. Na pewno nie ułatwia to regularności, która tak w ogóle jest kluczowa dla skuteczności suplementacji.

Czy istnieje w ogóle możliwość personalizacji suplementu? Czy jesteśmy skazani na to, co zastaniemy w sklepie?

Oczywiście. W Sundose dobieramy indywidualnie skład dla każdego. Nie ma znaczenia, czy jesteś kobietą, która realizuje się zawodowo i dużo pracuje, czy starasz się o dziecko lub już je masz. Skład każdorazowo dopasowuje się do Twoich potrzeb, nie tylko na samym początku, ale też w trakcie korzystania. Bierzemy pod uwagę wszystkie kluczowe informacje, którymi możesz się podzielić z nami w wywiadzie zdrowotnym, który możesz przejść na naszej stronie. Możesz też nam wysłać swoje badania krwi. Otrzymasz od nas unikalną recepturę, którą dla Ciebie przygotujemy i zmieszamy.

Swój suplement bezpłatnie spersonalizujesz na stronie pl.sundose.io.