Cuba libre - historia i pochodzenie

Cubra libre to drink, którego narodziny łączone są z rokiem 1898 i stosunkowo krótką, bo niespełna czteromiesięczną, wojną amerykańsko-hiszpańską. Pod pozorem niesienia pomocy walczącym o niepodległość Kubańczykom, Stany Zjednoczone pokonały Hiszpanię i zajęły miejsce dominatora na tej wyspie. Po stronie amerykańskiej walczyła wówczas kawaleria Rough Riders, której przedstawiciele zaczęli do ogólnie dostępnego rumu dolewać Coca-colę, wznosząc przy tym toast „Cuba libre” - „Wolna Kuba”. Pierwszą zapisaną wzmianką o tym właśnie drinku jest przepis na rum z colą opublikowany w 1930 r. przez Charlesa H. Bakera na łamach „The Gentleman’s Companion”.

ELLE MAN POLECA: Jak pić rum? Poznaj rodzaje trunku i sposoby jego serwowania

Cuba libre - przepis

Skład Cuba libre jest bardzo prosty, w związku z czym pojawia się pytanie, jakie proporcje najlepiej zachować, aby oddać klasyczny smak tego drinka. Przepis Bakera nakazywał wycisnąć do szklanki średniej wielkości limonkę, ugnieść ją w taki sposób, by oddała olejki zawarte w skórce, a następnie dodać dużo lodu, biały rum i Coca-colę. Przyjmuje się, że stosunek alkoholu do coli wynosić powinien 1:2 lub 1:3. Wiele zależy jednak od rumu, a i proporcje te w dzisiejszych czasach są nieustannie modyfikowane. Opcja 1:2 to klasyka, zaś 1:3 - pomysł współczesny, bardziej słodki. Sama kolejność dodawania składników często jest zmieniana; we współczesnych barach do mieszaniny rumu, coli i lodu wciska się po prostu ćwierć limonki. Zdecydowanie warto jednak spróbować oryginału. Klasyka, wiadomo, bywa najlepsza. 

Cuba libre - jaki rum?

Rum do Cuba libre zgodnie z recepturą oryginalną powinien być rumem białym. Czasami jednak napotkać można wersje wykorzystujące rum złoty, a nawet ciemny. Częstym błędem jest korzystanie z tańszego alkoholu, co - niestety - nie pozwala oddać pełni aromatu, jakim można się cieszyć, pijąc Cuba libre. Umówmy się: Cuba libre znaczy rum. I tyle.

Cuba libre - jaka cola?

Drinki z rumem i colą przyjmować mogą różną formę, stając się wariacjami na temat Cuba libre. Bardzo często napotkać można wersje wykorzystujące Pepsi zamiast Coca-Coli, co stanowi odejście od klasycznego wzorca tego znanego na całym świcie drinka.

CZYTAJ TEŻ: Jak pić Metaxę w drinkach i nie tylko? Sprawa z greckim trunkiem jest bardzo prosta!

Rum i limonkę łączy się także ze smakowymi odmianami popularnego napoju gazowanego. Często spotykane są drinki z Coca-colą waniliową lub Cherry-coke. Coca-coli waniliowej może towarzyszyć mięta, przełamująca delikatny i słodkawy smak przyprawy. Miłośnicy aromatów korzennych z pewnością polubią drink określany jako Spice Cuba Libre, czyli połączenie rumu, Coca-coli, limonki z charakterystycznym aromatem cynamonu, kardamonu i goździka. Wystarczą niewielkie ilości: szczypta sproszkowanego cynamonu, ziarno kardamonu i jeden goździk.

Na rynku pojawiają się często napoje smakowe gotowe do spożycia. Gotowe mieszaniny są pewną alternatywą, nie mogą się jednak równać z samodzielnie przygotowanym drinkiem. Cuba libre to współczesny synonim lata, imprezy i dobrej zabawy, choć przecież pic go można przez cały rok. A skoro tak to warto wiedzieć, jak przygotować Cuba libe z prawdziwego zdarzenia. Mamy nadzieję, że pomogliśmy!