Obok francuskiego reżysera o legendarną Złotą Palmę powalczą 23 inne produkcje. W Konkursie Głównym znalazły się filmy wybitnych twórców m.in.: Asghara Farhadiego, Joachima Triera, Francoisa Ozona, Wesa Andersona, Kiriłła Sieriebriennikowa czy Paula Verhoevena. Organizatorzy ogłosili również sekcję specjalną Cannes Classics, w której znalazły się zrekonstruowane cyfrowo klasyki — od Lyncha, Kieślowskiego po Kar-Wai. Wybrałyśmy 11 tytułów, których premiery szczególnie nie możemy się doczekać!

Cannes 2021: Wiemy już, czyje filmy powalczą o Złotą Palmę! Zobaczymy m.in. nowego Andersona, Ozona i Farhadiego. Czy na liście znaleźli się Polacy? Oto oficjalna selekcja...

"Belle"

„Belle to film, o którego stworzeniu zawsze marzyłem (...) i który mogłem zrobić dzięki moim poprzednim filmom. W tym filmie zgłębiam romans, akcję i napięcie, a także głębsze tematy, takie jak życie i śmierć". – powiedział Mamoru Hosoda, twórca takich produkcji, jak "Mirai" czy "O dziewczynie skaczącej przez czas". Pełnometrażowa animacja japońskiego reżysera została właśnie dodana do selekcji Cannes Premiery. "Belle" opowiada historię Suzu, niepewnej siebie nastolatki mieszkającej w małym miasteczku wraz z ojcem. Taka jest w prawdziwym życiu. W wirtualnym zaś Suzu staje się Belle, gwiazdą, którą śledzą miliony...

"Vortex"

Gaspar Noé skończył swój film w ostatniej chwili. Argentyńczyk zabrał się za filmowanie dość późno, dlatego "Vortex" został nakręcony w ciągu dwudziestu dni na przełomie marca i kwietnia 2021 roku. O filmie wiemy tylko tyle, że pokaże ostatnie dni kochającego się małżeństwa... W role wcielą Françoise Lebrun i Dario Argento. Znając twórczość Noé, nie potrzebujemy wiedzieć więcej.

"Les Intranquilles"

Belgijski dramat w reżyserii Joachima Lafosse opowiada historię Damiena i Leïli, kochającej się pary. Damien każdego dnia stara się żyć z Leïlą, wiedząc, że nigdy nie będzie w stanie dać jej tego, czego ona oczekuje. Film ma szansę otrzymać Złotą Palmę.

"Annette"

To przede wszystkim pierwsza anglojęzyczna produkcja Leosa Caraxa, która otworzy tegoroczną edycję festiwalu. Nowy film Francuza z Adamem Driverem i Marion Cotillard w rolach głównych jest musicalem, dramatem i romansem jednocześnie... Komik i operowa diva przeżywają wzloty i upadki w swoim małżeństwie, a ich wynikiem jest odkrycie talentu córki.

PS Dzięki Gutek Film, "Annette" zobaczymy w ponad stu polskich kinach tego samego dnia, co jego światowa premiera na Lazurowym Wybrzeżu.

"The French Dispatch"

To drugi film Wesa Andersona, który został wyprodukowany dla korporacji Disney. Długo wyczekiwany film z Timothée Chalamet to „zbiór opowiadań z ostatniego numeru amerykańskiego magazynu opublikowanego w fikcyjnym francuskim mieście XX wieku". Anderson zabierze nas w podróż do przeszłości, gdzie poznamy historię amerykańskiego dziennikarza, który dąży do stworzenia własnej gazety we Francji. Film otrzymał kategorię R, co oznacza, że widz poniżej 17 roku życia może obejrzeć produkcję wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. W "The French Dispatch" pojawią się: nagość, sceny seksu i wulgarny język. Poza tym zapowiada się prawdziwa filmowa uczta, jak to u Wesa Andersona bywa.

"Tout s'est bien passé"

Najnowszy film wyreżyserowany przez François Ozona, został oparty na powieści "Wszystko poszło dobrze” Emmanuèle Bernheim, w której pisarka opowiada o eutanazji swojego ojca. Czy można w ogóle rozważać prośbę o pomoc w zakończeniu życia? W obsadzie znaleźli się: Sophie Marceau, André Dussollier, Géraldine Pailhas, Charlotte Rampling, Hanna Schygulla, Éric Caravaca i Grégory Gadebois.

"Benedetta"

Francusko-holenderski dramat, wyreżyserowany i napisany przez Paula Verhoevena został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Akcja "Benedetty” rozgrywa się pod koniec XV wieku. Zdolna do czynienia cudów od najmłodszych lat, Benedetta Carlini, nowicjuszka, wstępuje do klasztoru w Pescia w Toskanii. Wkrótce wdaje się w romans z zakonnicą, który wywołuje skandal i sprowadzi Carlini na niebezpieczną ścieżkę.

"Les Olympiades"

Film jest francuską adaptacją powieści "Killing and Dying” Adriana Tomine'a. Powieść została wydana w 2015 roku i jest zbiorem sześciu połączonych ze sobą opowiadań, które szczegółowo podejmują tematy życia i śmierci czy rodzicielstwa i straty. "Les Olympiades" wyreżyserował i wyprodukował Jacques Audiard.

"Memoria"

Dramat napisany i wyreżyserowany przez Apichatponga Weerasethakula zawalczy o nagrodę główną. Film, w którym główną rolę zagrała Tilda Swinton, a obok niej Jeanne Balibar, Daniel Giménez Cacho czy Juan Pablo Urrego jest pierwszą tajską produkcją, która pojawiła się w najważniejszej kategorii festiwalu od ponad dekady lat. "Kobieta odwiedza siostrę w Bogocie, gdzie poznaje francuskiego archeologa i młodego muzyka. Na miejscu cierpi na bezsenność z powodu hałasu w nocy". Tą kobietą jest Jessika (Tilda Swinton), która porażona głośnym dźwiękiem, próbuje ustalić źródło jego pochodzenia...

"Nitram"

Australijski dramat w reżyserii Justina Kurzela opowie prawdziwą historię największej strzelaniny w historii Australii. Pod koniec kwietnia 1996 roku w miasteczku Port Arthur na Tasmanii, Martin Bryant zamordował 35 osób, a kolejne 23 zranił. Sprawca został skazany na 35-krotne dożywocie, ale jego prawdziwy motyw pozostaje nieznany do dziś. Produkcja przeanalizuje masakrę i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tragedii. W produkcji zagrali m.in.: Caleb Landry Jones, Judy Davis, Essie Davis, Anthony LaPaglia oraz Ben O'Toole.