Maja Mendraszek - Goser: Mówi się, że ajurweda jest wiedzą o życiu i wszystkich jego przejawach. Co to konkretnie oznacza?

Maria Nowak-Szabat: W kontekście człowieka ajurweda opisuje to, co dotyczy jego fizyczności (ciała), emocji i ducha. Ale jej podstawowym przesłaniem jest to, że wszechświat – kosmos, zjawiska atmosferyczne, przyroda ożywiona – składa się z pięciu żywiołów. Żywioły łączą się w trzy pary, które ajurweda nazywa doszami. Vata, pitta i kapha są we wszystkim i wszystkich, ale w rozmaitych, unikatowych proporcjach. Za tym, co najczęściej dziś odczuwamy, za stresem, zmęczeniem, zniechęceniem, przeładowaniem bodźcami, według ajurwedy stoi zbyt duża ilość elementu vata, czyli połączenia przestrzeni i powietrza.

Ajurweda: charakterystyczne cechy typu vata

Jak poznać, że mamy problem z nadmiarem doszy vata?

Wystarczy znać cechy charakterystyczne typu vata, by od razu intuicyjnie poczuć, czy to jest obszar, w którym odbieramy zakłócenie. Oto, co cechuje typ vata:

• suchość na zewnątrz (skóra) i wewnątrz (usta, problemy metaboliczne, wzdęcia, strzelanie w stawach),
• nieustające uczucie wychłodzenia, prawie zawsze zimne dłonie i stopy,
• szorstkość skóry, kruchość włosów, paznokci, gwałtowność reakcji,
• zmienność – brak stabilności, ciągły ruch (dotyczy to również emocji i myśli).

Gdy się nad tym zastanowić, widać jasno, że ostatnie lata należą do vaty. Świat zmienia się na naszych oczach, my też ulegamy silnym przemianom, brakuje nam poczucia stabilności. Z moich obserwacji wynika, że kiedy uświadomimy sobie, jakie cechy na poziomie fizycznym niesie nadmiar vaty (będący też reakcją na stres) – zaczynamy reagować w sposób logiczny –równoważąc te właściwości ich przeciwieństwami. I to jest właśnie cel ajurwedy. Uzyskać równowagę.

Jak dzięki ajurwedzie uzyskać równowagę i zmniejszyć stres?

Co konkretnie można zrobić, by zniwelować stres?

Zaczynając od wewnątrz: jedz rzeczy ciepłe, bardziej nawilżające i natłuszczające (gotowane, duszone, przede wszystkim zupy i gulasze), pij więcej ciepłej wody (mniej kawy i herbaty, bo one wysuszają), gęste soki z owoców i warzyw. Kolejny krok: natłuszczaj się. Używaj oleju sezamowego do pielęgnacji ciała po kąpieli. Dodawaj dobre, zdrowe tłuszcze do jedzenia. Ajurweda poleca masło klarowane, ponieważ ma najwyższe stężenie kwasu masłowego. Ten składnik jest produkowany przez drobnoustroje w naszych jelitach, gdy te działają prawidłowo. I wreszcie – wprowadź stały rytm do swojego życia. Posiłki i sen o takich samych porach. Delikatne, spokojne ćwiczenia – spacery, medytacja, joga. Spróbuj tak funkcjonować chociaż trzy dni. Najlepiej
weź wtedy wolne, odpocznij od pracy. Wycisz się, posłuchaj swojego ciała. Zauważysz wtedy, że kiedy zmniejszy się suchość w ciele – również twój umysł się uspokoi. Regularność także zadziała kojąco. Odczujesz przyjemną zmianę fizyczną i psychiczną.

Ile trwa ajurwedyjski detoks?

Trzy dni wystarczą?

Typowy ajurwedyjski detoks trwa trzy tygodnie. Zaczyna się od spożywania codziennie na czczo łyżeczki (z czasem dochodzi się do kilku) masła klarowanego i specjalnej diety. W ciągu całego cyklu wykonuje się spokojne ćwiczenia i poddaje się długim masażom z dużą ilością ciepłego oleju. Masuje się całe ciało – łącznie z głową. W naszych warunkach nie zawsze można sobie na to pozwolić. Dlatego warto zacząć od mniejszych kroków. Jednak już te trzy dni sprawią, że poczujesz różnicę. A to jest bardzo motywujące i może zachęcić do głębszego wejścia w ajurwedyjskie samouzdrawianie.

POLECANY ZABIEG: Abhyanga Mukabhyanga -  to tradycyjny masaż relaksacyjny z wykorzystaniem gorących olejków. Obejmuje całe ciało, łącznie z głową, dłońmi i stopami. Oleje są ciepłe, pachną pięknie, więc podczas zabiegu masz wrażenie, że się rozpływasz z przyjemności. Masaż nie tylko redukuje napięcia w ciele, lecz także zmniejsza niepokój. Podgrzany olej sezamowy wnika głęboko w skórę (w Indiach masuje się nim nawet niemowlęta) i nie przesusza jej jak inne oleje. Dodatkowo pomaga usunąć toksyny – dlatego po masażu należy wziąć prysznic. To zabieg na wieczór, bo rozleniwia, będziesz po nim spała jak zrelaksowany suseł.

Sprawdzone i polecane miejsce: afrodyta-spa.pl, terapie wykonuje specjalistka z instytutu Jiva Ayurveda w Indiach.