Promieniowanie słoneczne 

Słońce emituje aż 3 rodzaje promieniowania - nasza skóra narażona jest na 2 z nich: promieniowanie UV-A i UV-B. Promieniowanie UV-B odpowiada za rumień i wszystkie poparzenia, które pojawiają się na skórze latem. Promieniowanie UV-A towarzyszy nam przez cały rok, a jego negatywne skutki nawet przez całe życie, choć trudno zauważyć je na pierwszy rzut oka. Doprowadza ono między innymi do uszkodzeń włókien kolagenowych. Co to oznacza? Procesy starzenia się skóry na skutek oddziaływania promieni UV-A znacznie przyspieszają pojawienie się zmarszczek - pierwsze zmarszczki i bruzdy powstają o kilka lat wcześniej, niż powinny, a skóra traci swoją młodzieńczą jędrność i elastyczność ze zdwojoną siłą. Właśnie dlatego podstawą naszej całorocznej pielęgnacji (przez 12 miesięcy, bez wyjątków), powinien być krem z wysokim filtrem SPF, najlepiej 50. I jeśli macie teraz w głowie białe, mażące, tłuste kremy, to pozwólcie, że od razu wyprowadzimy Was z błędu. Na rynku kosmetycznym dostępne są już lekkie kremy z w filtrem SPF 50, które świetnie sprawdzają się jako baza pod makijaż, a także podkłady, pudry i mgiełki - ich używanie to sama przyjemność.

Wolne rodniki 

Wolne rodniki to nic innego, jak niekompletne atomy tlenowe, które znajdują się w naszym organizmie. Jeśli równowaga między nimi a przeciwutelniaczami jest zachowana, to wszystko jest w porządku. A jeśli nie jest? Wolne rodniki, mimo że nie są widoczne gołym okiem, są w stanie postarzyć Twoją skórę szybciej, niż bardzo zła dieta oparta na przetworzonych składnikach czy godzinne opalanie na włoskiej plaży. Uszkadzają one lipidy, włókna kolagenowe i elastynowe, tym samym powodując obumieranie komórek skóry, co prowadzi do powstawania zmarszczek, zaskórników, przebarwień, poszarzenia koloru skóry i utraty przez nią elastyczności.

Gdzie znajdują się wysokie stężenia wolnych rodników? Np. w dymie papierosowym. To właśnie wolne rodniki są odpowiedzialne za zjawisko "skóry palacza", czyli za odwodnioną, ziemistą cerę, która szybciej się starzeje. U palących kobiet pojawiają się też charakterystyczne zmarszczki, takie jak pionowe bruzdy nad górną wargą.

Skutki palenia papierosów widoczne na twarzy palacza

Dlatego jak najszybciej pozbądź się papierosów ze swojego życia. Podziękuje za to Twój organizm, doceni to również Twoja uroda. To bardzo trudne zadanie, ale płynące z tego korzyści odczujesz od razu, jak również w długoterminowej perspektywie. Co jednak zrobić, jeśli ta nierówna walka zawsze kończy się niepowodzeniem? Możesz sprawdzić alternatywne zamienniki, takie jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu. W tych pierwszych podgrzewany jest płyn, a w drugich specjalne wkłady tytoniowe. W czasie ich używania nie dochodzi do procesu spalania i tym samym powstawania szkodliwego dymu oraz substancji smolistych, czyli głównych winowajców chorób związanych z paleniem papierosów. Ponadto, według naukowców z Uniwersytetu w Zurychu – liczba wolnych rodników w aerozolu wytwarzanym przez pogrzewacze tytoniu (takie jak IQOS) jest mniejsza o około 99 proc. w porównaniu z dymem papierosa. Nic nie zastąpi jednak całkowitego zerwania z nałogiem. Każde inne rozwiązanie wcale nie pozostaje obojętne dla Twojego zdrowia. 

Nieodpowiednia dieta 

Młodzieńczy wygląd skóry to niejedynie zasługa dobrych kremów czy zabiegów - ważne jest również to, czym na co dzień karmimy nasz organizm. Jak odżywiać naszą cerę? Najlepiej składnikami, które uszczelnią barierę hydrolipidową, zapewnią piękne, naturalne glow i wyrównają koloryt skóry. Pilnuj więc, aby w Twoich posiłkach nie zabrakło zdrowych tłuszczy omega-3, witamin i antyoksydantów. Substancje te przemycisz włączając do diety m.in. tłuste ryby morskie, borówki, orzechy, bataty, ogórki i siemię lniane.

Odwodnienie skóry 

Twoja skóra jest z natury tłusta, ale i tak często odczuwasz uczucie ściągnięcia i pieczenie? Może to oznaczać, że jest odwodniona. Bezpośrednią przyczyną jej odwodnienia jest zwiększenie przeznaskórkowej utraty wody, której oznakami są również rozszerzone pory i brak elastyczności - skóra marszczy się, a po naciągnięciu widoczne są na niej charakterystyczne drobne linie. Zdrowa skóra posiada naturalną barierę chroniącą przed tym zjawiskiem - jest nią płaszcz hydrolipidowy. Gdy ulega on uszkodzeniu, woda zgromadzona w głębszych warstwach skóry wędruje do naskórka i szybko odparowuje. Co jest przyczyną przeznaskórkowej utraty wody? Katalog ten jest naprawdę spory - od niedostatecznego nawilżenia cery od zewnątrz, przez niesprzyjające warunki atmosferyczne (wiatr i niskie temperatury), przez papierosy i alkohol, aż po picie niewystarczających ilości wody w ciągu dnia. Żeby odpowiednio zadbać o odwodnioną skórę zacznij od odstawienia kosmetyków na bazie detergentów i wybierz delikatne oczyszczanie 2-etapowe na bazie olejku. Zainstaluj aplikację, która będzie Ci przypominała o regularnym piciu wody i postaraj się odstawić używki.