Foksal 13/15

O warszawskich kamienicach przy Foksal 13/15 pisaliśmy Wam już kilka razy. Te dwa ciekawe budynki z XIX wieku zaprojektowane i zbudowane przez Artura Ottona Spitzbartha jako jedne z nielicznych przetrwały w stolicy II wojnę światową. Kamienice odzyskały dawny blask. Dziś zaglądamy do jednego z mieszkań właśnie tu. Apartament znajdujący się pod adresem Foksal 13 ma około 130m kw., ponadprzeciętną wysokość 4,20m oraz południową ekspozycję. W części centralnej znajdują się salon z wyjściem do prywatnego ogródka i duża jadalnia połączona z kuchnią. Oprócz tego znajdziemy w nim 2 sypialnie z dedykowanymi łazienkami i gościnne wc. Za aranżację tego wnętrza odpowiada Weronika Król, współzałożycielka mow.design studio.

Mieszkanie w kamienicy pełne polskiej sztuki

Znaki szczególne? Wspomniane już wcześniej wysokie ściany, ozdobne sztukaterie i ciemne drewno na podłodze ułożone w elegancją, francuską jodełkę. Kamień naturalny, kwarcyt, dąb wędzony, odcienie beżu, przygaszonej zieleni i antracytu stanowią bazę dla całego projektu. Nowoczesne elementy płynnie łączą się tu z historyczną tkanką. Perełki designu? Żyrandole ze szkła Murano Patrizii Volpato, lapmy Baxter Q2, czy sofa Paoli Navone. Jednak w tym wnętrzu na pierwszy plan wysuwa się sztuka. Wspaniały obraz Leona Tarasewicza to mocny punkt salonu, w kuchni czarują prace Jana Szancenbacha. W korytarzu zawisły prace Rafała Olbińskiego i Masakazu Miyanagi, w sypialniach i łazienkach mamy płótna Henryka Musiałowicza, Justyny Jędrzejowskiej i Igora Dobrowolskiego. Towarzyszą im rzeźby Barbary Lorek i Aleksandry Kujawskiej.

Kuchnia i łazienki

Uwagę zwraca też kuchnia połączona z jadalnią. Zabudowa od SieMatic została dopełniona meblami marki Baxter. Ozdobną funkcję pełni witryna z "lustrzanymi plecami" na szkło i ulubioną zastawę w kolorze czarnym. Przy dużym stole zasiądzie nawet 8 osób. Łazienki to opowieść o prostocie w luksusowym wydaniu. Kwarcyt w modułowych płytach ułożony jest w nieregularny lecz harmonijny sposób. Całość dopełniają dodatki oraz armatura marki Gessi z szampańskiego złota. Bazę stanowi wyposażenie marki Duravit. Nam w oko wpadła szczególnie wolnostojąca wanna przy ścianie niedaleko okna.