Nawet wtedy, gdy miejsce pracy się zmienia, niektóre nawyki mogą pozostać te same. Jednym z nich, kluczowym dla redukcji stresu i utrzymania dobrych relacji z kolegami, są przerwy na kawę. W domu też można cieszyć się tym aromatycznym napojem przygotowanym ze świeżo zmielonych ziaren.

Krótkie przerwy dla efektywniejszej pracy - czy to naprawdę działa?

Przeniesienie miejsca pracy z biura do domu nie tylko spowodowało u wielu osób dodatkowy stres, ale także doprowadziło do wprowadzenia nowych zasad. Podczas pracy w przestrzeni osobistej wyzwaniem staje się wytyczenie granicy między pracą a odpoczynkiem. Podczas gdy niektórzy przez cały dzień nie odrywają wzroku od ekranu komputera, inni wręcz przeciwnie - stają przed wyzwaniem skupienia się na pracy w domowym otoczeniu. Takie osoby powinny stworzyć sobie dzienny plan pracy.

Jedną z rzeczy, która łączy ludzi jest kawa. Ten napój stał się w ostatnich czasach niemal nieodzowną częścią kultury komunikacji. Do tego, jak powszechnie wiadomo, oprócz pozytywnego wpływu na relacje społeczne, kawa pomaga również utrzymać produktywność. Dlatego przerwy na kawę podczas pracy są tak ważne. Korzyści płynące z takiego krótkiego odpoczynku zostały wielokrotnie potwierdzone w badaniach. Jakie konkretnie są to zalety?

1. Zmniejszenie stresu

Stres w pracy nie tylko szkodzi zdrowiu, ale także zmniejsza wydajność pracy. Małe przerwy w ciągu dnia, odciągające uwagę od spraw zawodowych, pomagają zmniejszyć napięcie i uspokoić nerwy. Warto wykorzystać ten czas na przyjemne zajęcia – czytanie książki, rozmowę z kolegami, krótki trening sportowy lub spacer na świeżym powietrzu.

Prawdą jest, że ​​przerwa na kawę daje podwójny efekt. Badania wykazały, że napój ten może zmniejszyć zarówno poziom stresu emocjonalnego, jak i fizycznego. Kojący dla organizmu jest już sam zapach zmielonej kawy. Te cudowne właściwości nadaje kawie zawarta w niej kofeina, która odpowiada za zmniejszenie uczucia stresu.

2. Lepsza koncentracja

Najprawdopodobniej wielu z nas już doświadczyło lawiny e-maili, telefonów lub wiadomości. Ich obfitość i konieczność natychmiastowej reakcji często odwraca i rozprasza uwagę, odrywając od głównej pracy. Po czasie spędzonym na odpowiadaniu na wszystkie wiadomości dobra jest krótka przerwa, która ułatwia skupienie się na tym, co najważniejsze. Taka mała odskocznia od rutyny często poprawia nastrój i wzmaga chęć do pracy, pomaga w ustaleniu priorytetów i zastanowieniu się nad najważniejszymi zadaniami.

3. Planowanie i osiąganie celów

Wycofanie się z pracy nawet na krótką chwilę może być pomocne w planowaniu codziennych czynności. Kilka minut przy filiżance pachnącej, świeżo mielonej kawy pomaga z rana spokojnie zaplanować dzień i być efektywnym. Potem w ciągu dnia, również należy pamiętać o odejściu od ekranu komputera co kilka godzin i zastanowieniu się, jak te cele i zadania są priorytetowe.

4. Wspomaganie kreatywności

Znalezienie rozwiązania różnych problemów często wymaga kreatywnych pomysłów. Wiele osób twierdzi, że najlepsze pomysły zwykle nie pojawiają się, gdy się siada i myśli o rozwiązaniu, tylko w niespodziewanych momentach, kiedy głowa nie jest obciążona nadmiarem szczegółów. Krótkie przerwy, podczas których nie myślisz o nieodebranych e-mailach, czy telefonach, które trzeba wykonać, pomagają się zrelaksować i nie przejmować drobiazgami, co pobudza kreatywność.

Wirtualne przerwy na kawę - jak powinny wyglądać?

Większość osób jest zgodna co do tego, że jednym z najlepszych sposobów na przerwę w pracy jest rozmowa z kolegami przy filiżance kawy. Neutralne tematy konwersacji pomagają się zrelaksować, wzmocnić więź z zespołem, a picie kawy zwiększa wydajność pracy i pomaga złagodzić stres.

Osoby, które twierdzą, że ​​praca w domu powoduje, że ​​takie przerwy na kawę są niemożliwe, nie mają racji. Jak większość procesów w dzisiejszych czasach i to można przenieść do przestrzeni wirtualnej. Taka praktyka rozmów online przy filiżance kawy jest już aktywnie stosowana nie tylko przez kraje zachodnie, ale i w Polsce. Takie spotkanie wymaga jednak przestrzegania kilku zasad.

Określenie czasu

Aby wirtualne przerwy na kawę stały się rutyną, a nie wyjątkiem, ważne jest, aby ustalić je na konkretną godzinę. Cały zespół lub grupa współpracowników powinna wiedzieć, że codziennie o określonej porze będą się spotykać przed ekranem przy filiżance świeżo zaparzonej kawy. Te działania powinny również znaleźć się w porządku dnia, aby spotkania z kolegami na stopie towarzyskiej nie zostały zastąpione innymi rozmowami roboczymi lub spotkaniami.

Określenie ilości rozmówców

Aby mieć jak najlepszy kontakt ze współpracownikami, ważne jest, aby nie "przeciążać" rozmów. Rozmowa na żywo w dużej grupie jest trudna, a na odległość - jeszcze trudniejsza. W takich sytuacjach lepiej podzielić zespół na mniejsze grupy, w których członkowie mogą się zmieniać.

Mniejsza liczba osób pomaga być bardziej otwartym – każdy może zarówno mówić, jak i być wysłuchanym. W ten sposób można dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów na temat współpracowników, co pomoże stworzyć wyjątkową i bliską więź.

Najlepszą opcją jest rozmowa z dwiema lub trzema osobami jednocześnie.

Krok po kroku: przygotowanie do wirtualnej przerwy na kawę

Aby przerwy na kawę były ciekawe i owocne, ważne jest, aby je odpowiednio przygotować. Najpierw ustal wspólne zasady z rozmówcami - ile czasu chcesz poświęcić na zwykłą rozmowę, a ile na coś innego, jak długo potrwa spotkanie i czego ma dotyczyć – czy tylko odpoczynku, czy wymiany pomysłów, nowych wiadomości, a może po prostu pośmiania się razem.

Zaplanowane działania również pomogą w sprawnym spotkaniu. Nawet komunikacja za pośrednictwem ekranu umożliwia wykorzystanie wielu pomysłów, które wzbogacą rozmowę.

  • Degustacja kawy. Raz w tygodniu możecie organizować swego rodzaju "zabawę w konesera". Każdy z uczestników spotkania powinien otrzymać po rodzaju kawy, którą będziecie próbować. Potem smakujcie, oceniajcie, dyskutujcie i dzielcie się swoimi wrażeniami na wirtualnym spotkaniu. Może zaskoczysz kolegów swoimi rekomendacjami, a może odnajdziesz swoją nową ulubioną kawę.
  • Jednorazowe wydarzenie. Aby urozmaicić swoje rozmowy przy kawie, zorganizuj wykład lub audycję. Po wymyśleniu tematu omówcie go razem, dzielcie się spostrzeżeniami, przemyśleniami i nagrywajcie wszystko. Podczas takich czynności nie tylko będziesz mógł zaobserwować, jak szybko kierunek rozmowy może się zmienić ze względu na sam format, ale także uzyskasz zabawne i ciekawe wspomnienie. Jeśli takie audycje tworzą koledzy z innej "grupy czatowej", możecie później wspólnie oglądać lub słuchać nawzajem swoich debiutów.
  • Pytania - odpowiedzi. Nic tak nie otwiera człowieka jak nieoczekiwane i prowokujące do myślenia pytania. Przydadzą się one również podczas przerw na kawę. Każdy uczestnik "wywiadu: może wcześniej przygotować kilka interesujących pytań (np. jaka była ostatnia lekcja, której nauczyłeś się od nieznajomego; gdybyś pisał autobiografię, jaki byłby jej tytuł; jaki był twój najbardziej nieudany zakup itp.), które będzie potem zadawać kolegom. W ten sposób można poznać mnóstwo ciekawych historii o współpracownikach, których po prostu nie dowiedziałbyś się, rozmawiając o pogodzie.

Nawet praca w domu nie powinna przeszkodzić w organizowaniu przerw lub spotkań z kolegami. Wirtualne rozmowy przy kawie mogą przerodzić się w ciekawe wspomnienia, a rosnąca po nich produktywność pracy udowadnia, że ​​ani odpoczynek, ani zmiana umiejscowienia biurka nie przeszkadza w prawidłowym planowaniu i wykorzystaniu czasu pracy.

Więcej informacji znajdziecie na:

https://www.avogel.co.uk/health/stress-anxiety-low-mood/stress/is-a-cup-of-coffee-the-answer-to-less-stress/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4462609/
https://aquamelior.pl/pl/blog/Jak-degustowac-kawe/135